Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileusz 750 lat sieradzkiego klasztoru

Paweł Gołąb
Obchody to także Jarmark Urszulański, na którym atrakcji nie brakuje
Obchody to także Jarmark Urszulański, na którym atrakcji nie brakuje fot. Paweł Gołąb
Zabytek nie ruszany lepiej stoi niż ten, który remontuje się opieszale. Takie popularne wśród konserwatorów powiedzenie przywołują organizatorzy obchodów 750-lecia sieradzkiego klasztoru, który wymaga wielu remontów.

Przygotowali bogatą ofertę imprez na cały rok nie tylko po to, by należycie uczcić wspomnianą rocznicę. Także dlatego, by wspomóc plany związane z odnowieniem charakterystycznego obiektu.

- Ani potrzebnej kwoty, ani czasu potrzebnego na remonty zwyczajnie nie da się określić - nie ukrywa Waldemar Bohdanowicz, który koordynuje przedsięwzięcia jubileuszowe. - Kiedy w Łodzi rozpoczęto prace w jednej ze świątyń, mówiono o 700 tysiącach złotych kosztów oraz 3 latach. Remont trwa już 11 lat i do tej pory pochłonął 8 milionów złotych. To nie może dziwić. Zabytki to substancja zakryta. Odkryje się jedno, okazuje się, że trzeba naprawić jeszcze coś innego.

Pierwsze remonty zostały już przeprowadzone za pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi czy Urzędu Miasta w Sieradzu. Między innymi udało się wymienić okna w części, w której mieści się dom pomocy społecznej dla niepełnosprawnych dzieci prowadzony przez siostry.

- Teraz nasi podopieczni mają dużo cieplej - cieszy się Alina Kulik, siostra przełożona sieradzkiego Zgromadzenia Sióstr Urszulanek.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat zajęto się również dachem i wirydarzem, czyli ogrodem umieszczonym wewnątrz klasztornych zabudowań. Dokonano ponadto konserwacji polichromii, które odsłonięto na ścianach krużganków. To jednak kropla w morzu potrzeb. - Gdy skończy się remont klasztoru, siostry zabiorą się za kościół, z którego tynki już odpadają - wskazuje pan Waldemar. - To dzieło wielkie i długotrwałe.

By można było je zrealizować, Urszulanki ogłosiły zbiórkę pieniędzy na renowację podominikańskiego klasztoru, w którym prowadzą swoją działalność od blisko 100 lat. W tę akcję wpisują się tegoroczne obchody 750-lecia zabytku, w trakcie których apel o wsparcie będzie nieraz podnoszony.

Obchody już ruszyły od styczniowego koncertu kolęd czy marcowej wystawy malarstwa. Co jeszcze czeka sieradzan? Plany na tę chwilę to: konkurs o św. Urszuli Ledóchowskiej (16 kwietnia); koncert organowy Jacka Brzostowskiego (18 kwietnia, godz. 16); odpust św. Stanisława Biskupa Męczennika (8 maja); diecezjalne czuwanie przed Zesłaniem Ducha Św. (22/23 maja); IV Jarmark Urszulański (29 maja); koncert Zespołu Muzyki Dawnej Scandicus (20 czerwca); pierwszy dzień obiegu okolicznościowego znaczka pocztowego (24 czerwca); rowerowa pielgrzymka na Jasną Górę i koncert Filharmonii Łódzkiej z cyklu "Kolory Polski" (lipiec); jubileuszowa 400. pielgrzymka parafialna na Jasną Górę (sierpień); spotkanie byłych przedszkolaków i mieszkanek bursy, plener malarski i wydanie podwójnego numeru kwartalnika "Na Sieradzkich Szlakach" poświęconego tylko klasztorowi (wrzesień); odpust ku czci Matki Boskiej Różańcowej (3 października); Triduum Jubileuszowe, w skład którego wejdzie msza i koncert organowy Błażeja Musiałczyka z katedry oliwskiej (15 października, godz. 18), sesja naukowa o klasztorze i koncert z cyklu Muzyka w Dawnym Sieradzu (16 października) oraz msza pontyfikalna (17 października, godz. 11); rodzinny konkurs szopek (grudzień). Pieniądze na remont wpłacać można nie czekając na te okazje na konto o numerze 48 9267 0006 0000 1472 2000 0010.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto