Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Joanna" o życiu codziennym z nieuleczalną chorobą

Ewa Wilczyńska
Swojemu synkowi obiecała, że zrobi wszystko, aby być z nim jak najdłużej. Joanna, znana szerszej publiczności jako Chustka, starała się wykorzystać każdą chwilę, bo wiedziała, że nie zostało jej ich zbyt wiele. Nie wyruszyła jednak w podróż dookoła świata, nie skoczyła ze spadochronem, a zanurzyła się w życiu codziennym pełnym drobnych trosk i radości. Mogłoby się wydawać, że ten dokument to smutny zapis o ludzkim odchodzeniu, więcej tam jednak inspiracji do uważnego i szczęśliwego życia. Tych samych, które można było znaleźć na jej blogu.

Do czego przyda się chustka? Pytała Joanna na swoim blogu, który można znaleźć tutaj: blog Chustki. "Przydała się", by pokazać co, to znaczy żyć naprawdę, cieszyć się chwilami i drobnostkami, być blisko ludzi, a nie tylko obok. Joanna przegrała walkę z rakiem żołądka, chociaż walczyła dzielnie. Nie tylko o siebie, ale także innych chorych - zachęcała, by przekazać fundacji Rak'n'Roll pieniądze na "cycki i nowe fryzury", z jej woli powstała także fundacja Chustki.

Zostawiła synka Jasia, partnera Piotra i grono czytelników z poczuciem pustki. Zostały po niej setki notek, książka, fundacja i film. Aneta Kopacz, reżyserka krótkometrażowego dokumentu, towarzyszyła Joannie i jej rodzinie w czasie ich zwykłego-niezwykłego życia z chorobą. To obraz rozgrywany w dyskretnych obserwacjach, nastrojowy, często zabawny, a zarazem prosty i zmysłowy. Chociaż śmierć jest tuż tuż, to więcej w nim życia i miłości.

"Joanna" jest nagradzana na polskich oraz międzynarodowych festiwalach m.in. w Palm Springs, Kijowie, Ismailii, Jihlavie czy Lipsku. Film został także wyróżniony jako The Best Off 6. Solanin Film Festiwal 2014.

Krótkometrażowy dokument będzie można obejrzeć we wtorek (9 grudnia) o godzinie 19 w Sanatorium Kultury (Przejście Garncarskie 2). Organizatorem projekcji jest Stowarzyszenie Kultury i Integracji in tractU, którego założyciele mają na celu krzewienie wysokiej kultury oraz wspieranie w docieraniu z nią do wszystkich, bez względu na jakiekolwiek podziały. Dlatego też nie ma stałej opłaty za wstęp - każdy płaci tyle ile chce lub może.

Po projekcji będzie można wziąć udział w prelekcj i dyskusji, które poprowadzą: Michał Hernes – dziennikarz filmowy związany z portalami Stopklatka.pl i T-Mobile-Music.pl oraz Konrad Paszkowski – dyrektor Solanin Film Festiwal.

Projekcja "Joanny" odbędzie się w ramach projektu filmowego Biegu Nowe Koło. Kolejnym filmem zaproponowanym przez Stowarzyszenie in tractu jest "Dziennik z podróży" Piotra Stasika, który będzie można zobaczyć w poniedziałek 15 grudnia (w tym samym miejscu i o tej samej porze)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto