Jesień w polu i ogrodzie – Kościerzyński Dzień Ziemniak: Wystawa już w niedzielę

Krzysztof Kaniecki
Jesień w polu i ogrodzie – Kościerzyński Dzień Ziemniak: Wystawa już w niedzielę
Jesień w polu i ogrodzie – Kościerzyński Dzień Ziemniak: Wystawa już w niedzielę Krzysztof Kaniecki, Teresa Nowak
Udostępnij:
"Jesień w polu i ogrodzie – Kościerzyński Dzień Ziemniak". Pod takim hasłem w najbliższą niedzielę na terenach wystawowych Oddziału Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kościerzynie koło Sieradza odbędzie się siódma edycja imprezy wystawienniczej, której celem jest promocja ziemniaka jako marki regionu łódzkiego.

"Jesień w polu i ogrodzie – Kościerzyński Dzień Ziemniak". Pod takim hasłem w najbliższą niedzielę na terenach wystawowych Oddziału Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kościerzynie koło Sieradza odbędzie się siódma edycja imprezy wystawienniczej, której celem jest promocja ziemniaka jako marki regionu łódzkiego.

Program imprezy jest bardzo urozmaicony, każdy z naszych gości znajdzie więc coś dla siebie! W tegorocznej edycji udział weźmie blisko 100 wystawców.

Na polu pokazowym – udostępnionym przez firmę Awista pierwsza z Kobierzycka – jest przygotowana kolekcja polowa 39 odmian ziemniaków jadalnych różnych klas wczesności z sześciu hodowli polskich i zagranicznych (AGRICO, EUROPLANT, Hodowla Ziemniaka ZAMARTE, HZPC, SOLANA, Pomorsko-Mazurska Hodowla Ziemniaka STRZEKĘCINO), kolekcja 3 mieszanek roślin przydatnych na międzyplony ścierniskowe i ozime opracowane przez Firmę Nasienną GRANUM oraz prezentacja odmian kukurydzy.

Swoje stoisko będą mieli rolnicy sprzedający najsmaczniejsze odmiany kościerzyńskich ziemniaków, między innymi, odmiany: Tajfun, Lord, Gwiazda, Irga, Vineta, Lilly, Riwiera, Arrow, Avanti, Ranomi i Madeleine.

Atrakcji nie zabraknie dla odwiedzających targi całych rodzin, ponieważ odbędą się kiermasze, konkursy, przejażdżki kucykami i pokazy, w tym, m.in.:

* pokaz kulinarny i degustacja potraw z ziemniaka w wykonaniu Stowarzyszenia Kobiet Przatów – Dziadkowice
* konkurs kulinarny dla wystawców: „Ziemniaczane inspiracje w tradycji kuchni łódzkiej – najlepsza potrawa z ziemniaka”
* konkurs dla producentów ziemniaków: „Najcięższa kościerzyńska pyrka”
* konkursy dla zwiedzających: „Najdłuższa obierka z pyrki” i „Ile pyrek jest w worku”
* występy regionalnych zespołów artystycznych. W godz. od 11.30 do 15.00 zatańczą, zagrają i zaśpiewają:

Kapela Podwórkowa ZŁOCZEWIANIE ze Złoczewa
Kapela KUMPELE-WRÓBELE z Wróblewa
Zespół OtoMy z Wróblewa
Zespół Śpiewaczy JEZIORANKI – gmina Warta
Zespół taneczny Ziemia sieradzka

Uroczystemu otwarciu targów ok. godz. 10.40 towarzyszyć będzie występ Chóru męskiego „Lutnia” z Warty.

Odmiany kościerzyńskich ziemniaków

Podczas Kościerzyńskiego Dnia Ziemniaka swoje stoisko mają rolnicy sprzedający kościerzyńskie ziemniaki - można zaopatrzyć się w najsmaczniejsze odmiany jadalne wprost od najlepszych producentów. Polecane przez nich odmiany to:
ARROW - odmiana bardzo wczesna - bulwy duże, owalne o płytkich oczkach, o kremowym miąższu; typ kulinarny AB - lekko mączysty, o dobrym smaku, dobra odmiana jadalna do gotowania, zawartość skrobi 11,7%, suchej masy 18,0%.
AVANTI - odmiana bardzo wczesna - bulwy okrągłoowalne o żółtym miąższu; typ kulinarny A - o zwięzłym miąższu, smak bardzo dobry; odmiana przydatna na sałatki.
GWIAZDA - odmiana wczesna - bulwy bardzo duże, okrągłoowalne o miąższu jasnożółtym do żółtego; typ kulinarny B - lekko mączysty, o dobrym smaku; dobra odmiana jadalna; zawartość skrobi 12,5%, suchej masy 19,4%.
IRGA - odmiana średnio wczesna - bulwy okrągłoowalne o płytkich oczkach, różowej skórce i kremowym miąższu; typ kulinarny B - lekko mączysty, o dobrym smaku; nadaje się do gotowania i na susze; zawartość skrobi 14,4 %, suchej masy 20,9%.
LILLY - odmiana wczesna - bulwy średniej wielkości, okrągłoowalne o płytkich oczkach, żółtym miąższu; typ kulinarny B - lekko mączysty, o bardzo dobrym smaku; odmiana przydatna do gotowania, na sałatki, nie ciemnieje po ugotowaniu.
LORD - odmiana bardzo wczesna - bulwy duże okrągłoowalne o jasnożółtym miąższu; typ kulinarny AB - sałatkowy, o dobrym smaku; nadaje się do gotowania i do mrożenia; dobra do długiego przechowywania; zawartość skrobi 12,2 %, suchej masy 18,4%.
MADELEINE - odmiana wczesna - bulwy owalnookrągłe o płytkich oczkach, dobrej regularności kształtu i żółtym miąższu; typ kulinarny AB - sałatkowy, smak bardzo dobry; dobra do długiego przechowywania; zawartość skrobi 12,3%, suchej masy 18,2%.
RANOMI - odmiana bardzo wczesna - bulwy owalnopod-łużne o gładkiej skórce i żółtym miąższu; typ kulinarny AB - sałatkowy; dobra odmiana jadalna; zawartość skrobi 11,7%, suchej masy - 18%.
RIVIERA - odmiana bardzo wczesna - bulwy duże okrągło-owalne o gładkiej skórce płytkich oczkach i jasnożółtym miąższu; typ kulinarny A-AB - sałatkowy, o dobrym smaku; dobra odmiana jadalna, bulwy dość zwięzłe po ugotowaniu,; dobra do długiego przechowywania; zawartość skrobi 13,2,0%, suchej masy - 18%.
VINETA - odmiana wczesna - bulwy duże, okrągłoowalne o płytkich oczkach i żółtym miąższu; typ kulinarny AB - sałatkowy; odmiana przydatna do gotowania, na mrożonki, sałatki a także na frytki; dobra do długiego przechowywania; zawartość skrobi 13,3 %, suchej masy 19,8%.
TAJFUN - średnio wczesna - bulwy bardzo duże, okrągło-owalne o płytkich oczkach i żółtym miąższu; typ kulinarny B-BC - pośredni do mączystego o bardzo dobrym smaku; odmiana przydatna na kluski, placki, puree, pyzy; zawartość skrobi 14,5 %, suchej masy 22,3%.

Typ sałatkowy ziemniaka charakteryzuje miąższem o zwięzłej delikatnej strukturze, powierzchnia bulw po ugotowaniu jest niezmieniona; ziemniaki przy spożywaniu kroi się nożem.

Typ ogólnoużytkowy natomiast po ugotowaniu ma powierzchnię bulw lekko spękaną, a bulwa ma lekko zwięzłą konsystencję, miąższ jest lekko mączysty, a po rozgnieceniu widelcem błyszczący, struktura miąższu jest dość delikatna i lekko wilgotna.

Typ mączysty - powierzchnia bulw po ugotowaniu jest spękana, konsystencja dość miękka i nieco sucha, bulwy po ugotowaniu i wstrząśnięciu garnkiem rozsypują się i są błyszczące.

Wykorzystanie odmian dla celów kulinarnych

Do gotowania w wodzie i na parze, obrane i w skórce nadają się np. następujące odmiany ziemniaków: Finezja, Ignacy, Innowator, Jelly, Madeleine, Owacja, Satina, Tajfun, Stasia, Vineta, Volumia, Widawa, zaś na frytki: Augusta, Bellarosa, Finezja, Gala, Innowator, Jelly, Miłek, Solara, Syrena, Velox i Vineta.

Na sałatki, do zapiekanek i zup wskazane są ziemniaki typu AB – o lekko zwięzłym miąższu, następujących odmian: Annabelle, Carrera, Denar, Lilly, Lord, Michalina, Vineta, Volumia.

Z kolei na puree i do zapiekania w folii najlepiej odpowiadają ziemniaki typu BC – o lekko mączystym miąższu. Można tu zaliczyć odmiany: Finezja, Glada, Innowator, Miłek, Owacja, Tajfun, Widawa.

Do pieczenia polecamy ziemniaki o dużych bulwach, a więc odmian takich jak: Augusta, Bellarosa, Fresco, Jelly, Miłek, Owacja, Satina, Tajfun, Vineta.

Na placki, pyzy i kluski potrzebujemy ziemniaki wskazujące na typ B i BC – o lekko mączystym miąższu. Nadają się odmiany: Finezja, Ignacy, Innowator, Jelly, Madeleine, Owacja, Satina, Tajfun, Stasia, Vineta, Volumia, Widawa.

Z kolei na frytki polecane są odmiany: Augusta, Bellarosa, Finezja, Gala, Innowator, Jelly, Miłek, Solara, Syrena, Velox, Vineta.

W regionie sieradzkim uprawia się przede wszystkim odmiany bardzo wczesne i wczesne. Odmiany bardzo wczesne gromadzą plon handlowy nawet już po 40 dniach od wschodów, natomiast pełny okres rozwoju odmian wczesnych od posadzenia do naturalnego zakończenia wegetacji trwa około 100-105 dni. Dlatego też, jeżeli są w sprzedaży młode ziemniaki o dużych bulwach, nie świadczy to o ich przenawożeniu, lecz właśnie o prawidłowym zrównoważonym nawożeniu. Bardzo wczesne i wczesne odmiany przenawożone opóźniają wydanie plonu handlowego, bo tworzą dużą masę liści i łodyg oraz… dużą liczbę drobnych bulw.

Autorem tekstu jest Ewa Janczak.

Program godzinowy:

10.30 - Otwarcie imprezy
11.10-11.30 - Chór Męski „Lutnia” z Warty
09.30-13.45 - Konkurs dla producentów „Najcięższa kościerzyńska pyrka”
10.30-13 - Konkurs „Ziemniaczane inspiracje w tradycji kuchni łódzkiej - najlepsza potrawa z ziemniaka”
11.00-13.30 - Konkursy z kościerzyńskimi pyrkami
12-14.30 - Występy regionalnych zespołów artystycznych
11.30-12.30 - Kapela Podwórkowa „Złoczewianie” ze Złoczewa
12.30-13.00 - Kapela „Kumpele-Wróbele” z Wróblewa
13-13.30 - Zespół „OtoMy” z Wróblewa
13.30-14 - Zespół Śpiewaczy „Jezioranki” - gmina Warta
14-14.30 - Zespół Taneczny Ziemia Sieradzka
12.15-13.45 - Pokaz kulinarny regionalnych potraw z ziemniaka - „Stowarzyszenie Kobiet z Przatowa i Dziadkowic”
14.30 - Podsumowanie konkursów.

Senior w sieci - Internet nie tylko dla młodych KOMENTARZ

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie