Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jarmark Powiatowy w Sieradzu 2017. Impreza ruszyła od mszy i ulicznego przemarszu

Paweł Gołąb
Jarmark Powiatowy odbył się po raz ósmy w Sieradzu. Gwiazdą imprezy organizowanej przez Starostwo Powiatowe w Sieradzu był zespół Enej. Dla uczestników przygotowano wiele innych atrakcji: kulinarnych i artystycznych.

Jarmark Powiatowy w Sieradzu 2017 rozpoczął się od mszy odprawionej w kościele NSJ na os. Jaworowe i przemarszu ulicami miasta na pl. Wojewódzki, gdzie na uczestników czekały stoiska poszczególnych gmin, występy artystyczne w wykonaniu lokalnych artystów i wesołe miasteczko.
Jak przypomina starosta sieradzki Mariusz Bądzior, jarmark to zwieńczenie dożynek organizowanych na terenie całego powiatu i podziękowanie za zebrane plony. – Myślę, że ta forma się przyjęła i cieszy się coraz większą popularnością.
Czym może pochwalić się Ziemia Sieradzka? – Rolnictwem na wysokim poziomie, przede wszystkim mlekiem, ziemniakiem i warzywami, bo to dominujące branże na naszym terenie. Ale powiat to także przemysł, który wciąż się rozwija – _mówi.
Jak przekonuje starosta, pomysł na sieradzki jarmark został zapożyczony przez inne samorządy. _– Gdy ruszył, w naszej szerzej okolicy nie było podobnych wydarzeń pokazujących dorobek całych powiatów. Od paru lat takich imprez już nie brakuje.

Artystycznych różności na scenie i kulinarnych – już na stoiskach – nie brakowało. Gmina Klonowa tymi ostatnimi chwaliła się w postaci ciast, smalcu ze skwarkami i chleba swego wypieku. – To nasze tradycyjne przysmaki – _przekonuje Helena Bilicka z Kół Gospodyń Wiejskich w Kuźnicy Zagrzebskiej wskazując w pierwszym rzędzie na klonowski sernik. W czym tkwi tajemnica tego wypieku? _– Dużo jajek w samym cieście i na jego spodzie - _wyjawia. _– Cieszy nas, że powoli tradycyjna kuchnia wsi wraca.
Jak przekonuje prezes Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Sieradzu Marianna Fornalczyk-Lisiak, powiatowy jarmark pokazuje, że aktywność na wsi się odradza. – Przez parę lat w minionych latach była przytłumiona, nawet sugerowano wówczas, by zmienić nazwę kół gospodyń wiejskich na inną. Na szczęście te trudne czasy udało się przetrwać, do kół zaczęło się garnąć młode pokolenie i te grupy mocno się odradzają.
W czym tkwi siła Kół Gospodyń Wiejskich? – Ludzie przekonali się, że taka oddolna inicjatywa jest potrzebna – _odpowiada Marianna Fornalczyk-Lisiak. - Ważne jest bycie razem, pomaganie sobie nawzajem, wspólne spędzanie czasu wolnego i utrzymywanie tradycji wsi, by ta nie zaniknęła._
Jak przebiegały występy? Fotorelację z pozostałej części Jarmarku Powiatowego w Sieradzu znaleźć można pod poniższym linkiem:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto