18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak w ciągu roku zmieniły się ceny wynajmu mieszkań?

morizon.pl
Polskapresse
Analitycy wyszukiwarki nieruchomości morizon.pl sprawdzili, jak w ciągu roku zmieniły się średnie ceny ofertowe wynajmu mieszkań w dziesięciu największych miastach Polski. Tańsze niż na początku 2012 roku są kawalerki. Wyższych opłat spodziewać się mogą najemcy mieszkań dwu- lub trzypokojowych.

- Jeszcze rok temu przewidywano, że kryzys gospodarczy oraz obostrzenia w zakresie przyznawania kredytów hipotecznych przez banki i wiążący się z nimi spadek zakupu nieruchomości, zwiększą zainteresowanie wynajmem mieszkań - mówi Bolesław Drapella, Prezes Morizon S.A. - Rosnący popyt miał z kolei spowodować znaczny wzrost cen wynajmu. Tymczasem w ciągu roku ceny ofertowe wynajmu mieszkań spadły. Właścicielom coraz trudniej jest wynająć mieszkanie, ponieważ w obliczu niepewności na rynku pracy i rosnących kosztów życia, mieszkańcy dużych miast, coraz częściej decydują się pozostać w dotychczasowym lokum. Młodzi ludzie, którzy do tej pory stanowili dużą grupę najemców, odsuwają w czasie decyzję o zamieszkaniu na własny koszt i pozostają dłużej w domu rodzinnym - dodaje Bolesław Drapella.

Czytaj także: Mieszkanie na wynajem zyskowne jak lokata

Bydgoszcz i Lublin – miasta największych kontrastów

W Bydgoszczy średnie ceny ofertowe za wynajem mieszkania jedno- i trzypokojowego spadły w porównaniu do początku zeszłego roku. Wynajmując mieszkanie jednopokojowe, płaci się tam do 16 proc. mniej niż w poprzednim roku. Wynajem mieszkania trzypokojowego staniał średnio o 3 proc. Zdrożał natomiast wynajem mieszkań dwu- i czteropokojowych, odpowiednio o 2 i aż 29 proc. W Lublinie kawalerki są o 4 proc. tańsze niż w styczniu 2012 r. W tym roku mniej zarobią też właściciele mieszkań trzy- i czteropokojowych, których ceny spadły odpowiednio o 10 i 16 proc. Podwyżka cen dotyczy nieruchomości dwupokojowych – ceny ich wynajmu wzrosły aż o 14 proc.

Jakie mieszkania wynajmiemy taniej?

Sześcioprocentowy spadek średnich cen mieszkań jedno- i dwupokojowych można zauważyć we Wrocławiu. W styczniu tego roku niecałe 2 proc. mniej zapłacili najemcy lokali trzypokojowych. W Poznaniu i Katowicach zauważyć można maksymalnie jednoprocentowy spadek średnich cen ofertowych wynajmu mieszkań dwupokojowych. Większe zmiany widoczne są w przypadku wynajmu kawalerek, które w Poznaniu staniały średnio o 3 proc., a w Katowicach o 4 proc. Znaczną różnicę odczuli najemcy nieruchomości trzy- lub czteropokojowych. W stolicy Wielkopolski średnie koszty zostały obniżone odpowiednio o 9 i 7 proc. Mieszkańcy Katowic w styczniu 2013 za podobne mieszkania zapłacili aż 11 proc. mniej niż na początku minionego roku. Widoczne obniżki średnich cen wynajmu mieszkań dotknęły też krakowski rynek nieruchomości. Tam koszty wynajmu kawalerki i mieszkania dwupokojowego spadły o 3 proc. W stolicy Małopolski nieruchomości trzypokojowe są 6 proc. tańsze. Z kolei w Łodzi najwięcej stracą właściciele kawalerek, gdyż ich średni koszt najmu zmalał o 6 proc. Mniej niż w poprzednim roku (ok. 4 proc.) zarobią też wynajmujący mieszkania czteropokojowe. Natomiast mieszkania trzypokojowe zdrożały blisko o 5 proc. O ile w większości miast zauważalna była tendencja spadkowa cen wynajmu kawalerek, o tyle w Szczecinie, w ciągu ostatnich 12 miesięcy, ich koszt wzrósł o 7 proc. W bieżącym roku średnio o 3 proc. mniej niż przed rokiem zarobią na wynajmie właściciele nieruchomości trzypokojowych. Wynajęcie mieszkania czteropokojowego jest natomiast 8 proc. tańsze niż w styczniu 2012 roku.

Czytaj także: Na co musimy zwrócić uwagę, wynajmując komuś mieszkanie?

Warszawa i Gdańsk bez większych wahań

W stolicy Polski obniżki cen dotyczą tylko wynajmu kawalerek. Rosnące koszty utrzymania lokali pociągają bowiem ze sobą wzrost cen. W Warszawie, wskutek stałego popytu na wynajem mieszkań, właściciele mogą pozwolić sobie na podwyższanie stawek czynszów. W skali roku, zaledwie w granicach 2 proc. zdrożały miesięczne stawki wynajmu nieruchomości dwu- i trzypokojowych. Pięcioprocentowe podwyżki dotyczą mieszkań czteropokojowych, które zazwyczaj zamieszkiwane są przez grupę młodych ludzi lub wynajmowane są z przeznaczeniem na biura. Na gdańskim rynku nieruchomości zmiany aktualnych średnich cen ofertowych za wynajem mieszkania w stosunku do ubiegłorocznych były minimalne, zarówno podwyżki, jak i redukcje nie przekroczyły 1 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto