Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak prawidłowo dokonać kontroli paleniska - tego uczyli się w Sieradzu strażnicy miejscy

Paweł Gołąb
Spaliłeś w piecu plastikowe butelki, starą odzież, foliówki? Nie możesz czuć się bezkarny, nawet gdy nie zostałeś przyłapany na gorącym uczynku. Udowodnić winę można i po fakcie po pobraniu próbki z paleniska i przebadaniu jej w specjalistycznym laboratorium. Jak skutecznie przeprowadzić taką kontrolę, o tym szkolili się sieradzcy strażnicy miejscy.

Praktyczne szkolenie odbyło się w sieradzkim magistracie z udziałem 13 strażników i 4 pracowników referatu ekologii urzędu miasta. W roli instruktorów wystąpili natomiast specjaliści z Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego w Jastrzębiu Zdroju. – Walka ze smogiem odbywa się na wielu poziomach. Podczas tego szkolenia skupiamy się na pobieraniu próbek z paleniska i udowodnieniu spalania odpadów. Ekspertyza laboratoryjna potrafi wykazać jednoznacznie winę. Takie sprawy trafiają wówczas do sądu i mamy już wyroki nakładające znaczne kary w wysokości 2-3 tysięcy złotych – argumentuje dr inż. Aleksandra Burczyk, dyrektor ds. technicznych CLP-B.
Uczestnicy szkolenia – jak informuje – poznają zasady prawne, których trzeba dochować podczas kontroli. – Przedstawiamy z jakiego artykułu można wejść na posesję; w jakich godzinach do osoby prywatnej, a w jakich do przedsiębiorcy; jak się zachować w trakcie kontroli. Pokazujemy jak poprawnie pobrać próbkę i zabezpieczyć, by była reprezentatywna i nie doszło do jej zanieczyszczenia, a w efekcie do podważenia w sądzie.
Jak przypomina Aleksandra Burczyk, ustawowe przepisy mówiące o zakazie spalania odpadów obowiązują od 2012 roku. Narzędzia więc były, sęk w tym, że słabo egzekwowane w skali całego kraju. – Prawnie nic się nie zmieniło, zmieniło się natomiast podejście do problemu. I ze strony samych mieszkańców, którzy nie chcą, by inni ich truli, i samorządów, które zaczęły dostrzegać, że smog szkodzi.
_– To szkolenie ma nam pomóc w tym jak skutecznie zadziałać – _podkreśla komendant Straży Miejskiej w Sieradzu Marek Pacyna i przypomina, że kontrole palenisk są już prowadzone. Szczególnie w budynkach, z kominów których wydobywa się dym wskazujący na spalanie szkodliwych odpadów.
Jak podaje komendant, przyłapani na tym procederze podlegają karze aresztu albo grzywny do 500 zł. W przypadku odmowy przyjęcia grzywny w Sądzie Rejonowym musza się liczyć z karą nawet do 5 tys. zł. Od początku 2017 roku sieradzcy strażnicy miejscy przeprowadzili kilkadziesiąt kontroli, w wyniku których 12 właścicieli nieruchomości ukarano mandatem karnym, natomiast 56 właścicieli pouczono.

Czym można palić, czym nie?

Straż Miejska w Sieradzu przypomina wszystkim mieszkańcom, że obowiązuje ustawowy zakaz spalania odpadów (śmieci) w piecach grzewczych i paleniskach. - Spalając odpady nie stosujemy się do przepisów obowiązującego prawa, szkodzimy środowisku, a przede wszystkim szkodzimy sobie. Podczas spalania dochodzi do emisji często trujących pyłów i gazów, nie tylko je wdychamy. Nieczystości takie osiadają też na roślinach, które spożywamy.
Czego nie wolno spalać w piecach: wszelkich przedmiotów z tworzyw sztucznych, butelek, pojemników, toreb foliowych, zużytych opon i innych odpadów z gumy, odzieży i obuwia, elementów drewnianych pokrytych lakierem lub impregnowanych, sztucznej skóry, opakowań po farbach i lakierach, opakowań po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin, papieru bielonego związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych. Co można palić w piecach: papier, tekturę, drewno, opakowania z papieru oraz odpady z gospodarki leśnej: korę, korek, trociny, wióry, ścinki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto