Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inkubator przedsiębiorczości w Sieradzu. Powstać ma do początku 2016 roku na Sienkiewicza

Paweł Gołąb
Inkubator przedsiębiorczości w Sieradzu ma powstać w budynku przy ul. Sienkiewicza
Inkubator przedsiębiorczości w Sieradzu ma powstać w budynku przy ul. Sienkiewicza Fot. Paweł Gołąb
Inkubator przedsiębiorczości w Sieradzu ma powstać w ciągu najbliższego półtora roku. List intencyjny otwierający drogę do jego urządzenia został podpisany w piątek pomiędzy miastem a Łódzką Agencją Rozwoju Regionalnego, która ma go tworzyć. Co ciekawe instytucja wspierająca drobną i średnią przedsiębiorczość powstanie nie w budynku po byłym pośredniaku, który został niedawno kupiony z myślą m.in. właśnie o inkubatorze, a w obiekcie na ul. Sienkiewicza, gdzie widziała go… opozycja.

Inkubator przedsiębiorczości w Sieradzu. Podpisany w piątek w magistracie list zobowiązuje miasto do oddania budynku przy Sienkiewicza w majątek ŁARR w zamian za akcje w tej spółce, w której większość ma samorząd województwa łódzkiego. Zobowiązanie ze strony Agencji to przeprowadzenie całej inwestycji, której koszt jej prezes Przemysław Andrzejak szacuje na około 2 mln zł. Tych pieniędzy ŁARR szukać ma we własnym budżecie oraz unijnych funduszach.
List intencyjny pozwala nam rozpoczęcie aplikacji o te pieniądze. W inicjatywie nie chodzi oczywiście tylko o ściany, ale o to, co w nich będzie się mieścić. A inkubator pozwoli nie tylko na podnajmowanie pomieszczeń już powstałym firmom, ale i inicjowanie tworzenia nowych. To ma być magnes dla młodych przedsiębiorców, którzy będą mogli liczyć tu także na pomoc w zdobyciu dotacji oraz doradztwo prawne, finansowe i eksportowe, a także na staże czy praktyki, które będziemy mogli im zapewnić w Dolinie Krzemowej czy Chinach – zapewnia Przemysław Andrzejak zapowiadając możliwe otwarcie inkubatora na początek 2016 roku.
- Po oddaniu drogi ekspresowej S8 jest to kolejny impuls do rozwoju naszego miasta – przekonuje prezydent Jacek Walczak.
Inkubator przedsiębiorczości w Sieradzu – jak przypomina marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień – będzie trzecią taką instytucją uruchomioną na tym terenie. To po Łodzi, gdzie inkubator ma być uruchomiony na początku przyszłego roku i Zduńskiej Woli, gdzie podobny list intencyjny lokalnych władz i ŁARR został podpisany na początku listopada. - Inkubator to miejsce, gdzie początkujące firmy będą mogły korzystać z preferencyjnego czynszu za wynajem pomieszczeń, wparcia prawnego i administracyjnego czy z sieci informatycznej. Będzie więc ważnym elementem, który pozwoli wykorzystać potencjał miasta.
_- 70 procent PKB tworzą małe i średnie firmy, to pokazuje więc jak istotny jest rozwój przedsiębiorczości, w czym inkubator na pewno pomoże – _odpowiada wicemarszałek Dorota Ryl.

Inkubator przedsiębiorczości w Sieradzu. Lokalizacja budziła spór

Inkubator przedsiębiorczości w Sieradzu. Zaskoczeniem może być lokalizacja dla instytucji, czyli wspomniany obiekt przy Sienkiewicza, który stoi od dwóch lat pusty po tym jak wyprowadziła się z niego niepubliczna szkoła. Czemu? Na ostatniej w tej kadencji sesji miejskiej rady zapadła bowiem decyzja o zakupie za 350 tys. zł obiektu przy ul. Wojska Polskiego w Sieradzu (po byłym pośredniaku) od województwa łódzkiego. To z myślą o urządzeniu tu mieszkań socjalnych oraz właśnie inkubatora.
To wzbudziło wątpliwości ze strony opozycji, która takie połączenie oceniła jako mało szczęśliwe. - Inkubator jest jak najbardziej potrzebny, ale nie wiem, czy urządzenie takiej instytucji w budynku z mieszkaniami socjalnymi zda egzamin – przekonywał Paweł Osiewała, który jest kontrkandydatem prezydenta w II turze z ramienia Solidarnego Miasta Sieradz. – Nie wiem, czy chciałbym prowadzić biznes w budynku, w którym w oknach będzie wisiała pościel lub bielizna. Na siłę bym tych obu funkcji nie łączył. Dlaczego nie wykorzystać pustego budynku przy Sienkiewicza?
Inkubator przedsiębiorczości w Sieradzu ostatecznie powstać ma właśnie przy Sienkiewicza. Czy to oznacza nagłą zmianę koncepcji związanej z tą inwestycją? Prezydent Jacek Walczak zapewnia, że nie. – W obu sprawach prowadziliśmy równoległe rozmowy. Budynek przy Sienkiewicza był w zainteresowaniu także innych inwestorów pod funkcje chociażby artystyczne, ale nie dawało to takiej szansy na właściwe zagospodarowanie budynku jak w przypadku Agencji, z którą ostatecznie podpisaliśmy umowę. Budynek przy Wojska Polskiego nadal może być wykorzystany pod inkubator, ale już organizowany przez inny podmiot. Czy tak się stanie czy powstaną tam tylko mieszkania socjalne, decydować już będą nowi radni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto