Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ile wypadków z udziałem pieszych w województwie łódzkim w styczniu 2023? Policja ujawnia

OPRAC.:
Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
W województwie łódzkim w styczniu 2023 roku było 55 wypadków z udziałem pieszych, w których zginęło 7 osób. 2022 rok zakończył się w województwie łódzkim tragicznym bilansem 2.212 wypadków drogowych, w których zginęło 161 osób. Jednocześnie w 2022 r. liczby wypadków drogowych oraz liczba osób w nich zabitych były najniższe od 2015 r.

Policja podsumowała styczeń 2023 roku na drogach województwa łódzkiego, szczególnie uwzględniając wypadki z udziałem pieszych. To statystyki pokazujące zdarzenia na drogach po zmianie przepisów dotyczących praw pieszych na drogach.

W styczniu 2023 roku na drogach województwa łódzkiego doszło do 92 zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Było wśród nich 55 wypadków, w których zginęło 7 osób, a 37 osób zostało rannych.

Policja przypomina, że pieszy jest najbardziej narażony na obrażenia podczas zdarzenia.

- Na drogach błędy popełniają nie tylko kierujący ale także piesi, którzy wielokrotnie sami narażają się na ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia. Do najczęściej popełnianych wykroczeń przez tę grupę uczestników ruchu należy przekraczanie jezdni w miejscach niedozwolonych, przebieganie jej, wchodzenie na przejście tuż przed nadjeżdżającym pojazdem czy ignorowanie czerwonego światła - podkreśla asp. sztab. Marzanna Boratyńska WRD KWP w Łodzi.

Policjanci przyznają, że po zmianie przepisów pewnym problemem stało się przeświadczenie pieszego o bezwzględnym pierwszeństwie na przejściu.

A jak jest? W myśl obowiązujących przepisów art. 13 kodeksu drogowego ”Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem”.

Wielu pieszych zapomina jednak o swoich obowiązkach wynikających z treści dokładnie tego samego artykułu: ”Pieszy wchodzący na jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko albo przechodzący przez te części drogi jest obowiązany zachować szczególną ostrożność”.

- Co to oznacza w praktyce? Jesteśmy zobowiązani, by rozejrzeć się, czy można bezpiecznie wejść na jezdnię. Niestety pomimo wielu naszych apeli nadal na drogach województwa łódzkiego zdarza się, że piesi giną lub zostają ciężko ranni - twierdzi asp. sztab. Marzanna Boratyńska WRD KWP w Łodzi.

Na bezpieczeństwo pieszych ma również wpływ zachowanie kierujących. Największym problemem w ruchu drogowym pozostaje nadmierna prędkość. Jak podkreśla policja, pieszy, nawet jeśli popełni błąd, ma szanse na przeżycie wypadku jeśli dojdzie do niego przy prędkości około 30 km/h, ale już 50 km/h, a przecież jest to prędkość obowiązująca na terenie zabudowanym, może stać się dla niego śmiertelnym zagrożeniem.

Wypadki w 2022 roku. Najmniej od 7 lat

W 2022 roku na drogach województwa łódzkiego doszło łącznie do 2.212 wypadków drogowych, w których zginęło 161 osób, a 2.639 osób zostało rannych.

To jednak o 93 wypadki mniej niż w 2021 i o 222 mniej niż w roku 2020, także mniej było ofiar śmiertelnych - 191 w roku 2021 oraz 219 w 2020 roku.

Jeśli chodzi o wypadki na przejściach dla pieszych, to statystyki pokazują, że ich liczba z roku na rok spada. W roku 2019 doszło do 360 wypadków na przejściach, w 2020 było ich 271, a w roku 2021 już tylko 251. Spadła też liczba ofiar śmiertelnych tych wypadków. W roku 2021 zginęło na przejściach 11 osób, w roku 2020 było to 20 osób, a w roku 2019 aż 23 osoby.

Jak pokazują analizy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, od kilku lat na podium przyczyn zdarzeń drogowych z winy kierującego są: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, przekraczanie dopuszczalnych prędkości i nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Natomiast główne przyczyny wypadków drogowych z winy pieszego to: nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem, zza pojazdu lub przeszkody, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym i wejście na jezdnię przy czerwonym świetle.

Nowe przepisy, nowy taryfikator

W 2022 roku w życie weszła nowelizacja Kodeksu Drogowego. Nowy taryfikator obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku, znajdziemy w nim m.in. takie kary jak mandat w wysokości 800 zł za przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h czy nawet 2500 zł za przekroczenie o ponad 70 km/h. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu może skutkować karą nawet 1500 złotych, a maksymalna grzywna, którą może otrzymać pirat drogowy to 30 000 złotych.

17 września 2022 roku zaczął obowiązywać nowy taryfikator punktów karnych. Pojawiła się też tzw. „Recydywa”. Najważniejsze zmiany, które obowiązują od tego dnia to m.in.:

  • Zwiększenie maksymalnej liczby punktów karnych za wykroczenie drogowe z 10 do 15 punktów karnych
  • Brak kursów w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego redukujących 6 punktów karnych;
  • Kasowanie punktów z konta kierowcy w Centralnej Ewidencji Kierowców po 2 latach od opłacenia mandatu (przed zmianami punkty kasowały się po roku od złamania przepisów);
  • Złamanie przepisów w warunkach recydywy z karą finansową podwójnej wysokości.

Ponad dwa tysiące wypadków drogowych, w których zginęło 161 ...

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile wypadków z udziałem pieszych w województwie łódzkim w styczniu 2023? Policja ujawnia - Zduńska Wola Nasze Miasto

Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto