Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

II etap rewitalizacji Sieradza. Jest diagnoza problemów. Do 18.08 możesz zgłaszać swoje pomysły

Paweł Gołąb
Fot. Paweł Gołąb
Sieradz kończy kolejny etap związany z przygotowaniami do drugiej odsłony rewitalizacji miasta, która w najbliższym rozdaniu unijnych pieniędzy mieć musi prospołeczny charakter. Gotowa jest diagnoza problemów, mieszkańcy mogą jeszcze zgłaszać swoje propozycje.

- Jesteśmy po diagnozie i mamy wybrane obszary, które powinny zostać poddane rewitalizacji. Wiemy już na 90 procent, jakie tereny zostaną nią objęte – _zapewnia Michał Kazem-Bek, prezes zarządu spółki „Utila”, która w ramach konsorcjum firm realizuje badania na zlecenie sieradzkiego magistratu.
Jak uściśla Beata Paczek, ekspert ds. analiz przestrzennych w spółce, „Utila” bazowała na danych pozyskanych z różnych instytucji jak Powiatowy Urząd Pracy, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Straż Miejska, Sieradzka Spółdzielnia Mieszkaniowa czy Urząd Miasta Sieradza. _– Zyskaliśmy informacje dotyczące różnorakich problemów. Na ich podstawie podzieliliśmy teren miasta i wyznaczyliśmy obszar, gdzie kumulacja negatywnych zjawisk związanych z dużą ilością osób bezrobotnych czy pobierających zasiłki z opieki społecznej jest największa. Na wyznaczonym terenie niekorzystnie kształtują się wskaźniki demograficzne. Jest bardzo duża liczba osób starszych czy niepełnosprawnych i do nich właśnie trzeba skierować działania, żeby niwelować zidentyfikowane problemy – _uzasadnia.
Te – jak mówią twórcy diagnozy - polegać powinny na aktywizacji różnych grup i ich integracji. Na tworzeniu oferty dla osób starszych i dbaniu o młodych ludzi, by ci mogli się rozwijać na miejscu. Mapa obszaru rewitalizacji jest dostępna na stronie sieradzkiego urzędu w zakładce „rewitalizacja”. To jednak jeszcze nie kończy etapu prac, w którym udział mają sami mieszkańcy.
- Prosimy sieradzan - nie tylko indywidualne osoby, ale także organizacje pozarządowe, przedsiębiorców czy instytucje - by zaproponowali swój pomysł na zmianę na tym obszarze. Mogą to być projekty miękkie, społeczne dotyczące zwiększenia liczby wydarzeń, spotkań czy koncertów, ale również twarde dotyczące infrastrukturalnych inwestycji poprawiających jakość życia mieszkańców – zachęca Beata Paczek.
Pierwsze wskazania od mieszkańców „Utila” juz zebrała w trakcie wcześniejszych spotkań w szkołach, spacerów badawczych czy podczas festiwalu Open Hair, w trakcie którego spółka miała swoje stoisko. Co wskazywali sieradzanie?
- Pomysłów było bardzo dużo zarówno ze strony młodzieży jak i starszych osób. Ale jest jeszcze za wcześnie, by wskazywać konkrety, bo proces związany ze zbieraniem propozycji trwa jeszcze do 18 sierpnia. Może się do niego włączyć każdy wypełniając kartę projektu – zachęca prezes spółki Michał Kazem-Bek informując, że dokument dostępny jest na stronie internetowej miasta pod umsieradz.pl, a w wersji papierowej w Biurze Obsługi Klienta magistratu. - Dalszy etap to analiza tych pomysłów. Będziemy sprawdzali, czy są możliwe do realizacji, spełniają kryteria finansowe i są zgodne ze strategią rozwoju miasta. Zweryfikowane propozycje będziemy wpisywać w program rewitalizacji, łączyć ze sobą tak, by powstała spójna wizja tego, jak wyprowadzić wskazany obszar Sieradza ze stanu kryzysowego –_ informuje Beata Paczek.
Lokalny Program Rewitalizacji dla Miasta Sieradza na lata 2018-2023 musi być uchwalony do końca września tego roku. Dokument później zostanie wysłany do zaopiniowania do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Po wpisaniu na listę projektów do realizacji będzie mógł służyć jako narzędzie do pozyskiwania unijnych pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego. Pierwszych konkursów ogłoszonych przez marszałka – jak słyszmy – można się spodziewać z końcem tego roku, początkiem przyszłego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto