Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Geotermia w Sieradzu. Znane są parametry wody uzyskanej z odwiertu

Redakcja
Fot. Paweł Gołąb
Pozytywne wieści płyną w sprawie sieradzkiej geotermii. Potwierdziło się, że woda uzyskana z wykonanego przed paroma miesiącami odwiertu jest tylko nieco chłodniejsza niż zakładano, ale za to jest jej więcej niż się spodziewano. Tak wykazano w raporcie, który dotarł do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Kiedy Sieradz może realnie skorzystać z bogactwa energii, które zalega pod ziemią? To kwestia kilku lat – odpowiada prezydent miasta.

- Te parametry są porównywalne z tymi, których oczekiwaliśmy – _cieszy się prezydent Sieradza Paweł Osiewała. - Temperatura jest o kilka stopni niższa, nie 60 stopni Celsjusza a 55 stopni, ale wydajności uzyskiwane z otworu dwa razy większe niż zakładaliśmy. To nie 125 metrów sześciennych na godzinę a 250.
Jak dodaje prezydent, miasto zakończyło już w pełni procedurę związaną z zamknięciem projektu i rozliczeniem się z wykonawcą odwiertu geotermalnego. Nie oznacza to jednak, że w sprawie geotermii panowała w ostatnich miesiącach cisza. Rozpoczęły się bowiem już starania do dofinansowanie kolejnych etapów projektu związanego z wykorzystaniem geotermalnych źródeł przez Sieradz. Jeden ze złożonych do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniosków dotyczy kogeneracji. Technologii polegającej na produkcji prądu i ciepła z gazu, w Sieradzu także w celu zasilania pomp ciepła dla energii pozyskiwanej z geotermii. Starania idą ponadto o budowę biomasowej elektrociepłowni. Gdyby te plany wypaliły…
- Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Sieradzu nie będzie musiało praktycznie wcale korzystać z mało ekologicznego źródła jakim jest miał węglowy. 90 procent produkowanej energii będzie bowiem pochodziło z odnawialnych źródeł energii. Ta kompleksowa inwestycja będzie miała więc znaczący wpływ na poprawę jakości powietrza w mieście – podkreśla prezydent zaznaczając, że pomysł spotkał się z uznaniem w NFOŚiGW. _– W trakcie rozmów usłyszeliśmy, że może być to rozwiązanie modelowe dla wielu samorządów.
Odwiert geotermalny w Sieradzu został wykonany za 10 mln zł przekazanych z NFOŚiGW, co pokryło praktycznie w całości koszty inwestycji. Jak szacuje prezydent Paweł Osiewała, kolejne etapy inwestycji związane z kogeneracją, kotłownią na biomasę i wykorzystaniem geotermalnych źródeł do ogrzewania mieszkań (budowa pomp ciepła, wykonanie otworu zrzutowego) to koszty rzędu 60-70 mln zł. – Jeśli nasze pomysły uzyskają akceptację, Sieradz powinien korzystać w pełni z odnawialnych źródeł energii już pod koniec obecnej kadencji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto