Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejski Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną w Sieradzu 2018. Przemarsz i petycja (zdjęcia)

Paweł Gołąb
Europejski Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną 2018 miał swoją odsłonę w Sieradzu. Był uliczny przemarsz i petycja przekazana władzom powiatu i miasta. Obchody tradycyjnie zorganizowało Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „Dary Losu” oraz nauczyciele zajęć rewalidacyjno-wychowawczych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sieradzu.

Obchody połączone z przemarszem zostały zorganizowane po raz 16 i kolejny raz przypominały o respektowaniu praw osób niepełnosprawnych przez innych. - Osoby niepełnosprawne, ich rodziny oraz opiekunowie przechodzą ulicami miasta, by zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy, z którymi zmagają się na co dzień. Nie tylko napotykają na bariery architektoniczne, ale także stereotypy myślenia. A przecież mają takie same prawa, by uczestniczyć w życiu społecznym, spełniać się i czuć się pełnowartościowymi członkami środowiska lokalnego. Niepełnosprawność intelektualna nie może być przyczyną dyskryminacji człowieka. Impreza ta organizowana jest, by uzmysłowić otoczeniu, iż osoby z niepełnosprawnością intelektualną są takimi ludźmi jak wszyscy. Tak samo jak my kochają , bawią się, płaczą, cierpią i nieustannie pokonują swoje słabości. Chcą pracować, rozwijać się, czuć się potrzebni i wartościowi. Jednakże w życiu codziennym jest im znacznie trudniej to osiągnąć. Potrzebują pomocy, wsparcia i zrozumienia ze strony otoczenia – argumentują organizatorzy przemarszu, który odbył się z udziałem uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Sieradzu wraz z nauczycielami, podopiecznych Stowarzyszenia „DARY LOSU” w Sieradzu z rodzicami, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej i Ośrodka Adaptacyjnego z Sieradza oraz podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Rożdżałach i chętni mieszkańcy miasta.
Organizatorzy podziękowali władzom za dotychczasowe wsparcie, ale jednocześnie zaapelowali o dalszą pomoc. Jakie postulaty zgłosili pod adresem starosty sieradzkiego i prezydenta Sieradza? - Prosimy o organizację chociaż dwa razy w roku spotkań informacyjnych dla osób ubiegających się o orzeczenie niepełnosprawności. Rodzice, opiekunowie nie wiedzą, dlaczego tak często muszą stawać na Komisji i są zdezorientowani. Często niewiedza wywołuje u nich poczucie krzywdy i złego traktowania spraw dotyczących osób niepełnosprawnych. Prosimy, zadbajcie o modernizację placów zabaw w celu dostosowania ich dla dzieci z różnymi niepełno sprawnościami. Wskazujemy również na niebezpieczeństwo wynikające z braku chodnika na odcinku między ulicami 1 Maja i Warneńczyka. Prosimy o remont nawierzchni parkingu przy ul. Warneńczyka 1, gdzie znajdują się pomieszczenia Stowarzyszenia „Dary losu”. Po raz kolejny prosimy o wyremontowanie drogi przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sieradzu, aby osoby poruszające się na wózkach mogły bez przeszkód z niej korzystać oraz wyznaczenie miejsc parkingowych na tej ulicy. Likwidujcie bariery architektoniczne w budynkach użyteczności publicznej. Nie wszystkie ośrodki czy domy kultury mają podjazdy lub windy dla wózków inwalidzkich. Stare podjazdy nie nadają się do użytku, należy je wymieniać. A są na to środki w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Postarajcie się o stworzenie miejsca pobytu dziennego dla osób chorych psychicznie na terenie miasta, aby ich opiekunowie mogli odetchnąć choć przez kilka godzin od ciężkiej, codziennej opieki.
Dalsze obchody odbyły się na placu teatralnym i teatrze. Tu na uczestników czekały film animowany „Kaczki z Gęsiej Paczki” oraz impreza towarzysząca organizowana przez ZUS z darmowymi poradami i zabawami.
Rodzice niepełnosprawnych wskazują nie tylko na problemy związane z barierami komunikacyjnymi. Sieradzanka Aneta Ślipek ma pełnoletniego już niepełnosprawnego syna i pojawiający się na horyzoncie wielki dylemat. – Niebawem ukończy 25 lat i nie będzie mógł uczęszczać do szkoły, którą wprost uwielbia. Każde wyjście jest dla niego czymś naprawdę wspaniałym, bo nie musi spędzać czasu w domu. A ja z mężem możemy pracować, dzięki czemu mamy inną jakość życia. Ale co będzie dalej, gdy takiej opieki zabraknie? Rząd nie ma pomysłu jak wyjść z tego problemu, samorządowcy też, dlatego prosimy o rozwiązania systemowe. Trzeba koniecznie o tym pomyśleć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto