Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Wody w Sieradzu 2016. Miejskie wodociągi pokazały dzieciom jak wygląda produkcja wody

Paweł Gołąb
Jak długa drogę przebywa wydobyta ze studni głębinowej woda zanim trafi do naszych kranów? Kolejna grupa najmłodszych mieszkańców Sieradza mogła się o tym przekonać dzięki Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów. Okazją do nietypowej lekcji był Światowy Dzień Wody.

Uczestnicy niecodziennej lekcji podczas odwiedzin Stacji Uzdatniania Wody znajdującej się na tzw. Górce Kłockiej z pierwszej ręki poznali jak wygląda proces produkcji wody. Młodzi sieradzanie obejrzeli m.in. laboratorium, dyspozytornię, hale filtrów i pomp. Zobaczyli też nowoczesne pojazdy, którymi dysponuje Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Sieradzu: do wyciągania nieczystości płynnych i służący do inspekcji sieci za pomocą kamery.
Jak przekonuje Łukasz Ciepłuch z MPWiK to świetna okazja, by dzieci przekonać do szanowania wody. – Pokazujemy jak wygląda proces produkcji i monitoringu wody, by każdy miał świadomość tego jak dużo pracy trzeba włożyć, by popłynęła w naszych kranach z jednej strony, a z drugiej, że jest całkowicie bezpieczna.
Można zatem pić sieradzką kranówkę bez przegotowania? – Można i powtarzamy to za każdym razem, że jest bezpieczna. Wiemy, co produkujemy i jakie są parametry naszej wody. Na pewno jest o wiele lepsza niż ta, która pojawia się czasami w butelkach.
Czemu to uświadamianie jest tak ważne? – Woda jest nam niezbędna do życia i korzystamy z niej na co dzień. Warto więc wiedzieć o niej trochę więcej. Liczymy, że to przyniesie ekologiczny efekt, bo przełoży się na oszczędzanie wody – dopowiada przedstawiciel sieradzkiego MPWiK.
Franciszek Sobaszczyk i Patrycja Woźniak z klasy IVb szkoły Podstawowej nr 9 w Sieradzu, którzy w grupie swoich kolegów i koleżanek odwiedzili sieradzkie wodociągi przekonują, że dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o wodzie. – Byliśmy zdziwieni, że nie jest to takie proste. Najbardziej zaskoczyło nas to, że jest tyle tych zbiorników na wodę i tak długo to wszystko trwa, byśmy mogli ją pić. Przekonaliśmy się, że trzeba ją oszczędzać, bo to kosztuje mnóstwo pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto