Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Judaizmu w Sieradzu 2019. Była wspólna modlitwa i koncert (zdjęcia)

Paweł Gołąb
Wspólna modlitwa i koncert – tak przebiegały tegoroczne obchody ogólnopolskiego Dnia Judaizmu w Sieradzu. W kraju święto, które ma na celu polsko-żydowski dialog, odbyło się po raz 22. Do Sieradza zawitało po raz 11.

Wspólna modlitwa odbyła się tradycyjnie przy ścianie memorialnej znajdującej się przy sieradzkiej bazylice. Jak przypomina Marian Bronikowski, proboszcz Parafii Wszystkich Świętych i organizator obchodów święta, jej pomysłodawcą był pierwszy powojenny sieradzki proboszcz ks. infułat Apolinary Leśniewski. A celem było upamiętnienie wszystkich sieradzan, którzy zginęli zarówno z rak niemieckich jak i sowieckich. - Nie pozwolono jednak wówczas dzieła tego dokonać. Pozostał tylko dumny napis „Męczennikom, bohaterom Ziemi Sieradzkiej chwała nieśmiertelna 1939-1945”. W tym styczniowym dniu chcemy razem pamiętać, modlić się i otwierać na przyszłość – _mówi o idei Dnia Judaizmu ks. Marian Bronikowski przypominając najbardziej bolesne daty w historii ówczesnego Sieradza. Listopad 1939 roku, gdy rozstrzelani zostali na cmentarzu żydowskim najznamienitsi mieszkańcy Sieradza; sierpień 1942 rok, gdy nastąpiła likwidacja sieradzkiego getta i styczeń 1945 roku, kiedy z kolei sowieckie samoloty zrzuciły bomby zabijając ludność cywilną.
Naczelny rabin Polski Michael Schudrich łamiącym głosem przytakuje, że trudno jest mówić o tak bolesnym dla obu narodów czasie ostatniej wojny. _– Wcześniej razem mieszkaliśmy, razem budowaliśmy Sieradz i całą Polskę. A potem wspólnie ginęliśmy, czasami razem czasami osobno. W jaki sposób powinniśmy pamiętać o tych, którzy stracili wtedy życie? Dla mnie to jasne i proste. Zawsze musimy być razem, tak jak byliśmy razem przed wojną. Nie ma innego wyjścia, wtedy w pamięci pozostaną z nami na zawsze.

Po wspólnej modlitwie z udziałem naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha i biskupa pomocniczego włocławskiego Stanisława Gębickiego nastąpiło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pamięci. Na dalsze obchody złożyła się - już w Bazylice Kolegiackiej - eucharystia (przewodniczył biskup Stanisław Gębicki) oraz homilia (ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski). Całość zwieńczył koncert „Dla moich braci i sióstr” w wykonaniu Symcha Kellera z zespołem, który odbył się w Teatrze Miejskim Sieradzkiego Centrum Kultury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto