Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Judaizmu w Sieradzu 2015

Paweł Gołąb
Dzień Judaizmu w Sieradzu 2015
Dzień Judaizmu w Sieradzu 2015 Fot. Paweł Gołąb
Dzień Judaizmu w Sieradzu 2015. Po raz siódmy odbyła się sieradzka odsłona ogólnopolskiego święta dialogu dwóch religii i kultur. Była wspólna modlitwa i uroczystość w teatrze przypominająca o bolesnych wydarzeniach z okresu okupacji.

Głównym punktem wtorkowych obchodów był „Sieradzki Tryptyk Męczeństwa”. To spektakl multimedialny przygotowany przy wsparciu dorosłych i wystawiony w teatrze przez młodzież (harcerzy 12. Burzenińskiej Drużyny Harcerskiej „Sokół” i uczniów Publicznego Gimnazjum w Warcie), a ukazujący tragizm mieszkańców Sieradza w czasie okupacji hitlerowskiej. Został oparty na trzech tragicznych dla historii miasta tamtych czasów datach. 14 listopada 1939 roku, kiedy rozstrzelani zostali Sieradzcy Zakładnicy, 28 sierpnia 1942, gdy rozpoczęła się likwidacja miejscowego getta i 20 stycznia 1945 roku, kiedy to na miasto spadły sowieckie bomby.

Dzień Judaizmu w Sieradzu 2015. Co mówią dorośli?

– My w Sieradzu uczymy się pamiętać. Chcemy pamiętać i z tą pamięcią iść w przyszłość – _mówi o idei sieradzkiej odsłony święta jej inicjator ks. Marian Bronikowski, proboszcz parafii Wszystkich Świętych odnosząc się do dialogu dwóch religii. _– Jesteśmy jak bracia, którzy odnaleźli się po długim czasie. Musimy starać się, by z tego odnalezienia płynęły dalsze pozytywne konsekwencje.
Czy w obecnych mało spokojnych czasach jest faktycznie szansa dialogu między wielkimi religiami, ich wyznawcami? – Na pewno każdy taki przykład, kiedy działamy razem pokazuje, że to jest możliwe – przyznaje główny rabin Polski Michael Schudrich mówiąc o potrzebie współpracy. – Prawdziwe partnerstwo pojawia się tam, gdzie człowiek myśli o drugim człowieku.
Jak sprawić, by ludzie różnych wyznań ze sobą się porozumieli? – To ważne pytanie w tym momencie dziejów, w którym jesteśmy. Musimy zachować, co nam nasi nauczyciele czy rodzice wpajali. To, że trzeba okazywać szacunek każdej religijności człowieka nawet, jeśli nie jest taka sama jak moja. To spotkanie po raz kolejny uczy tego szacunku dla tych potrzeb, które są o wiele większe i ważniejsze niż ciepła woda w kranie, jedzenie czy rozrywka – odpowiada biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering.
Anna Chipczyńska, przewodnicząca Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie była pod wrażeniem prezentacji przygotowanej przez młodzież. – Macie prawdziwy skarb, klejnot, bo ci młodzi ludzie są gwarantem bezpieczeństwa. Jaka jest recepta na to, by tolerancja była powszechna? Dialog, edukacja, podnoszenie świadomości i przede wszystkim rozmowa, bo to pozwala na zrozumienie wspólnych emocji.

Dzień Judaizmu w Sieradzu 2015. Co mówi młodzież?

Młodzi wartczanie, którzy na scenie sieradzkiego teatru zaprezentowali spektakl „Przy szabasowych świecach”, nie wątpią, że warto przypominać o wspólnym sąsiedztwie dwóch narodów. – W Warcie mieszkało wielu Żydów. Trzeba mówić o nich i ich historii – przekonuje Klaudia Frycze z Publicznego Gimnazjum w Warcie, a Marta Okońska, która uczy się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Łodzi dopowiada. – Bo niektórzy nawet nie zdają sobie sprawy, co ich spotkało i co przeżywali.
Dzień Judaizmu w Sieradzu 2015. Sieradzkie obchody zwieńczyła tradycyjnie wspólna modlitwa przy ścianie memorialnej przy farze oraz zapalenie „Światła pamięci”. Dzień Judaizmu w kraju obchodzony był w tym roku po raz 18. Współorganizatorami tegorocznej sieradzkiej odsłony tego święta byli: Hufiec ZHP im. Sieradzkich Zakładników 1939 roku, Publiczne Gimnazjum w Warcie, Towarzystwo Przyjaciół Sieradza, Sieradzkie Centrum Kultury i Zgromadzenie Sióstr Urszulanek SJK w Sieradzu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto