Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną w Sieradzu 2022. Przemarsz i wystawa Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego FOTO

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Europejski Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną po trzech latach przerwy odbył się w Sieradzu. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy zorganizował przemarsz i zaprosił na otwarcie wyjątkowej plastycznej wystawy.

Przemarsz zorganizowany z okazji Europejskiego Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną miał w tym roku okrojoną trasę i uczestnicy symbolicznie przeszli wokół Ośrodka zamiast ulicami miasta jak to miało miejsce w czasach przed pandemią. Odbył się z udziałem starosty sieradzkiego Mariusza Bądziora i wicestarosty Kazimiery Gotkowicz, a uczestnikom towarzyszyły hasła Tolerancja, Szacunek, Życzliwość, Równość, Godność, Współpraca.

- Jest to dla nas szczególne święto. Wtedy bowiem przypominamy, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną mają takie same prawa i przywileje jak pozostali członkowie naszego społeczeństwa – podkreślają organizatorzy przywołując jeden z zapisów Deklaracji Praw Osób Niepełnosprawnych vmówiący, że „Osoby niepełnosprawne mają wrodzone prawo do poszanowania ludzkiej godności, (...) bez względu na pochodzenie, naturę i stopień upośledzenia i niepełnosprawności, posiadają te same prawa co ich współobywatele w tym samym wieku..." - Dlaczego te słowa są bardzo ważne? Ponieważ osoby z niepełnosprawnością intelektualną codziennie borykają się z brakiem zrozumienia, nietolerancją. A przecież nie są gorsi, nie są inni. Nie są mniej wartościowymi ludźmi! Osoby z niepełnosprawnością intelektualną mają prawo do niezależności i godnego życia. Dlatego chcą z tego prawa korzystać. Tak jak wszyscy- odczuwają potrzebę uznania i bezpieczeństwa. Oczekują od nas nie tylko tolerancji, ale pełnej akceptacji, szacunku. Postarajmy się więc uczynić świat bardziej dla nich otwarty, zadbajmy o ich prawidłowe relacje z otoczeniem, nie wykluczajmy ich z życia społecznego, dajmy im możliwość uczestniczenia w nim!

O co apelują osoby niepełnosprawne?

  • POZNAJ mnie i moją niepełnosprawność, wtedy będzie Ci łatwiej mnie zrozumieć i zaakceptować.
  • ZROZUM moje ograniczenia, wtedy będzie Ci łatwiej mnie poznać i mi pomóc.
  • ZAAKCEPTUJ moją inność, wtedy znikną wszystkie bariery między nami, Twój strach, mój wstyd.
  • Nie bój się POZNAĆ niepełnosprawności, dzięki temu ZROZUMIESZ ją i ZAAKCEPTUJESZ.
  • Nie patrz na mnie poprzez stereotypy, bądź otwarty i tolerancyjny.

Było także otwarcie wystawy prac plastycznych

Tegorocznym obchodom towarzyszyło otwarcie w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Sieradzu wystawy prac plastycznych „60 prac na 60-lecie szkolnictwa specjalnego w Sieradzu”.

- Przedstawione prace są wynikiem wieloletnich oddziaływań z zakresu arteterapii, jakim poddawane są dzieci i młodzież niepełnosprawna w placówce. Ekspozycja obejmuje, prace malarskie, rysunek, grafikę, rzeźbę, wyroby rękodzielnicze, ceramikę, szkło, fotografię. Ta niezwykle barwna i różnorodna wystawa została zorganizowana w ramach obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Jest to szczególne święto dla SOSW w Sieradzu. Cała społeczność szkolna przypomina, że osoby z niepełnoprawnością intelektualną mają takie same prawa i przywileje jak pozostali członkowie społeczeństwa. One oczekują od nas tolerancji, pełnej akceptacji, poszanowania ich godności. Podziękowano władzom samorządowym i oświatowym za dotychczasowe działania na rzecz osób z niepełnosprawnością, ale zwrócono się również z prośbą o kolejne inicjatywy, które sprawią, że Sieradz i Powiat Sieradzki będą miejscem przyjaznym, bezpiecznym, a przede wszystkim bardziej wrażliwym na ich potrzeby, również w zakresie dostępności usług edukacyjnych dla uczniów ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi.

Całe przedsięwzięcie zorganizowano w ramach promocji ośrodka, realizacji działań Specjalistycznego Centrum Wspierającego Edukację Włączającą w Sieradzu, innowacji pedagogicznej Szkolnego Koła Wolontariatu oraz działań Stowarzyszenia Ab OVO. Projekt SCWEW jest w 100 procentach finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach II Osi priorytetowej Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój „Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji”, Działanie 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto