Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Bezpiecznego Internetu w Sieradzu. To w ramach unijnego projektu SOSz-W

Paweł Gołąb
Dzień Bezpiecznego Internetu zorganizował w piątek Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sieradzu. Jak ustrzec się przed tą złą stroną wirtualnej sieci, do tego młodych ludzi przekonywano w niesztampowy sposób – było teatralne przedstawienie czy plakaty. Do udziału SOSz-W zaprosił uczniów kilku innych placówek. Była to inicjatywa w ramach unijnego projektu finansowanego przez program Erasmus+.

Bezpieczny internet to jaki? – Taki, z którego umyślnie korzystamy. Internet nie jest zły, jest neutralny. Wszystko zależy właśnie od tego jak go wykorzystujemy, czy bezpiecznie czy nie – _odpowiada Mikołaj Szczęsny z klasy VIa Szkoły Podstawowej nr 4 w Sieradz, jeden z laureatów konkursu plastycznego na plakat przeprowadzonego w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu.
W internecie – jak dopowiada uczeń „czwórki” - trzeba dbać o swoje bezpieczeństwo tak jak w realnym świecie. Co jego zdaniem stanowi największe zagrożenie? _– Wstawianie obraźliwych zdjęć różnych osób albo komentarzy, które sprawiają przykrość.

- Bezpieczeństwo w internecie to temat bardzo aktualny, dotykający także młodzież i dzieci. Granica wieku osób zagrożonych z roku na rok się obniża, warto więc o tym mówić – podkreśla nauczycielka sieradzkiego SOSz-W Anna Kłaniecka. – Niebezpieczeństw w sieci jest bardzo dużo, ale nie można traktować go tylko jako samo zło. To jest wynalazek, etap rozwoju cywilizacyjnego, od którego nie uciekniemy. Trzeba się z tym oswoić i musimy umieć się w nim poruszać. Tego rodzaju spotkania są potrzebne, by młodym wskazać drogowskazy jak to zrobić.
A jak edukować? – Do młodych najbardziej przemawia działanie, a nie suche informacje. Formy teatralne czy plastyczne sprawiają, że lepiej zapamiętuje daną wiedzę – odpowiada.
W konkursie plastycznym „Zagrożenia Internetu”, który przeprowadzono w ramach inicjatywy jury przyznało cztery pierwsze miejsca. Zdobyły je ekipy SP nr 4 w Sieradzu (Jakub Skrobała, Katarzyna Lis, Mikołaj Szczęsny, Kuba Bogdański, Kacper Lis i Maja Chlebicz), SP nr 9 w Sieradzu (Maria Gierczyńska, Katarzyna Tusz, Vanessa Cudak, i Magdalena Lewandowska) i SOSz-W w Sieradzu (Dominika Trojanowska, Tomasz Leśniewski, Natalia Zych, Paulina Zdzieszek, Dominik Orszulak i Patryk Korban) oraz Bartek Witczak z Zespołu Szkół Katolickich w Sieradzu.
Dzień Bezpiecznego Internetu był częścią nowego projektu w ramach unijnego programu Erasmus+ „Razem lepiej - przyłącz się do nas”. Ten jest realizowany w SOSz-W od 1 września 2015 roku do 31 sierpnia 2017 roku. Szkoła jest autorem i koordynatorem, a partnerami są: Szwecja, Grecja, Belgia, Łotwa, Włochy, Hiszpania, Turcja, Portugalia, Estonia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto