Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dworek w Uniejowie. Umowa na 1 mln zł dofinansowania na renowację obiektu podpisana ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Urząd Miasta w Uniejowie / uniejow.pl
Umowa na dofinansowanie rewaloryzacji zabytkowego Dworku w Uniejowie, który zwyciężył w konkursie Nasz Zabytek w województwie łódzkim, została podpisana. Dokument sygnowała Fundacja Most the Most i gmina Uniejów. - Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Uniejowa i okolic, otwartości na współpracę władz gminy Uniejów oraz grantowi od Fundacji Most the Most, Dworek w Uniejowie nie tylko odzyska dawną świetność, ale jeszcze w większym stopniu będzie miejscem integracji, edukacji i rozwoju dla mieszkańców – podkreśla Fundacja.

Konkurs Nasz Zabytek to flagowy projekt Fundacji Most the Most inicjujący i wzmacniający zaangażowanie lokalnych społeczności wokół odnowy zabytków i nadawania im nowych funkcji społecznych. Konkurs jest podzielony na dwie części. I Konkurs w województwie łódzkim został ogłoszony pod koniec października 2021 r. Podczas trwającego 4 tygodnie naboru Fundacja otrzymała 441 zgłoszeń na 23 zabytkowe obiekty. Zwyciężył Dworek w Uniejowie (siedziba Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury). W II konkursie - na wybór funkcji społecznej zabytku - mieszkańcy Uniejowa i okolic ponownie aktywnie się zaangażowali i zgłosili wiele ciekawych pomysłów na jego wykorzystanie.

Nowa funkcja społeczna Dworku w Uniejowie

Po podpisaniu umowy Fundacja Most the Most przekaże gminie Uniejów grant na rewaloryzację zabytku i dostosowanie go do wybranych w konkursie funkcji społecznych. - Dzięki temu Dworek w Uniejowie, który na co dzień jest siedzibą Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, jeszcze szerzej otworzy się dla lokalnej społeczności. W Dworku zostanie przeprowadzona przebudowa i modernizacja, tak aby zwiększyć dostęp do niego dla wszystkich mieszkańców, w tym dla osób z niepełnosprawnością i osób starszych. Na parterze zostanie utworzona nowa, większa sala z połączenie czterech mniejszych pomieszczeń. Wyremontowany dworek będzie także miejscem prób muzyków, organizacji koncertów oraz działań członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku – podaje Fundacja.

- W Dworku powstanie ponadto Gminne Centrum Inicjatyw Społecznych, które będzie w zdecydowanie większym wymiarze niż do tej pory, miejscem dla lokalnych inicjatyw, wydarzeń kulturalnych i integracji środowiska lokalnego. Z zabytku korzystać będą organizacje pozarządowe i grupy wolontariatu. Dostęp do niego będzie możliwy od poniedziałku do piątku, a także w wybrane weekendy – uzupełnia.

Ponadto Gmina Uniejów zobowiązała się do organizacji w Dworku działań cyklicznych dla mieszkańców, takich jak:

  • • Warsztaty Uniejowskiej Grupy Wokalnej,
  • • Dworek dla Seniora,
  • • Seanse filmowe,
  • • Orkiestra Uzdrowiskowa,
  • • Wielopokoleniowe warsztaty kulinarne,
  • • Wernisaże,
  • • Koncerty.

Docenione lokalne zaangażowanie

Fundatorem Fundacji Most the Most jest Bank Gospodarstwa Krajowego, który wspiera budowanie zaangażowania społecznego m.in. wokół takich inicjatyw jak konkurs Nasz Zabytek. - Fundacja Most the Most inicjuje zaangażowanie mieszkańców mniejszych i większych miejscowości i wpiera projekty, które są odpowiedzią na lokalne potrzeby. Zależy nam, by wspólnie z mieszkańcami i dla nich, razem z samorządem ratować lokalne zabytki i tworzyć w nich miejsce, w którym każdy będzie się mógł rozwijać, realizować, integrować lub odpoczywać. To ma być przestrzeń, w której mieszkańcy będą się czuć u siebie, gdyż to właśnie dzięki ich zaangażowaniu Dworek w Uniejowie zwyciężył w naszym konkursie. To oni mogą czuć się dziś lokalnymi bohaterami. Gratulujemy Wam wiary w sukces, energii i dziękujemy za Wasze zaangażowanie oraz troskę o lokalne dziedzictwo – podkreśliła podczas uroczystości Brygida Ślabska, Prezes Zarządu Fundacji Most the Most.

Józef Kaczmarek, burmistrz Uniejowa podkreślił natomiast, że wygrana w konkursie Nasz Zabytek i grant od Fundacji Most The Most wpłynie na poprawę jakości życia mieszkańców Uniejowa – uczestników wydarzeń i zajęć, a także na poprawę warunków pracy pracowników gminnej instytucji kultury. - Blisko dekadę temu, w 2013 r. podjęliśmy już starania, by dać obiektowi drugie życie. W ramach projektu na rewitalizację złożyliśmy wniosek na remont i przebudowę budynku wraz z jego otoczeniem, ale niestety, nie otrzymaliśmy dofinansowania. Dlatego tak bardzo cieszy, że dzięki wsparciu z Fundacji Most the Most, zabytek o ciekawej historii, który od samego początku pełni dla mieszkańców Uniejowa bardzo ważną funkcję, wreszcie doczeka się gruntowego remontu. Modernizacja infrastruktury poza oczywistymi względami estetycznymi stworzy nowe możliwości w wymiarze społecznym. Umożliwi realizację oferty w profesjonalnej przestrzeni, w warunkach sprzyjających rozwojowi umiejętności i talentów oraz będzie sprzyjać integracji lokalnej społeczności od najmłodszych po seniorów.

Dworek w Uniejowie. Historia

Późnoklasycystyczny dworek z 1845 roku znajduje się na terenie miasta Uniejów, przy ulicy Targowej. Jego właścicielami była rodzina Hofmajstrów, spokrewniona z Tollami dawnymi zarządcami Zamku Uniejowskiego. Dworek zbudowany jest na klasycznym planie prostokąta. Między drzwiami, a oknami poddasza znajduje się gzyms, na którym umieszczono datę powstania dworku. Po wojnie w budynku znajdował się Ośrodek Zdrowia, a później służył jako siedziba GS Samopomoc Chłopska (znajdowały się tu pomieszczenia biurowe, magazyny i skupy). Do czasów współczesnych zachował się tylko w części układ pomieszczeń.
Po wyremontowaniu budynku od 1987 roku do dzisiaj w dworku znajduje się siedziba Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Uniejowie – centrum kultury w gminie Uniejów. Jego pomieszczenia zostały przysposobione na pracownie, sale prób zespołów muzycznych, biura, miejsca spotkań m.in. stowarzyszeń, organizacji, UTW. Prowadzone są całoroczne warsztaty dla dzieci, młodzieży, dorosłych. W budynku znajduje się również Szkoła Muzyczna I stopnia.
Budynek, który, od 34 lat służy społeczności lokalnej na wiele sposobów wymaga modernizacji i dostosowania m.in. dla osób z niepełnosprawnością, tak aby jak najwięcej osób – mieszkańców miasta i gminy mogło brać udział w każdej formie działalności kulturalnej.

O Konkursie Nasz Zabytek

Konkurs „Nasz Zabytek” to projekt o charakterze regionalnym i lokalnym; ogłaszany sekwencyjnie w poszczególnych województwach, tak by docelowo konkurs objął wszystkie województwa każdego roku. Fundacja Most the Most przeprowadziła już 5 edycji konkursu Nasz Zabytek w 13 województwach budując konkretne i wymierne zaangażowanie społeczne:

  • • prawie 5500 zgłoszeń zabytków od mieszkańców
  • • ponad 570 zgłoszonych zabytków
  • • prawie 700 zgłoszeń na pomysł funkcji społecznej zwycięskich zabytków

W sierpniu 2022 r. ruszył Konkurs w województwach: wielkopolskim, śląskim i małopolskim. Jesienią 2022 r. odbędą się konkursy w województwach: mazowieckim, lubelskim oraz podkarpackim. W 2023 r. planujemy ponownie przeprowadzić konkursy w każdym z 16 województw.

O Fundacji Most the Most

Fundacja Most the Most jest organizacją non-profit powołaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego, by współrealizować misję banku jaką jest wsparcie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Fundacja Most the Most angażuje się w te działania realizując zadania w obszarze związanym z kulturą. Jej misją jest bowiem budowanie kapitału społecznego poprzez wspieranie kultury, twórców i międzypokoleniowej współpracy. Fundacja inicjuje zaangażowanie lokalnych społeczności wokół odnowy zabytków i nadawania im nowych funkcji społecznych. Fundacja Most the Most wspiera projekty, które są odpowiedzią na lokalne potrzeby, w których tworzenie i realizację włączona jest społeczność lokalna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto