Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drukują dzieciom dłonie. A wszystko dzięki drukarkom 3D [ZDJĘCIA FILM]

Anna Gronczewska
Wideo
od 16 lat
W Centrum Druku 3D znajdującym się w łódzkim Inkubatorze Bionanoparku wytwarza się plastikowe protezy dłoni. Ofiaruje się je dzieciom, które utraciły palce lub śródręcze.

Łódzkie Centrum Druku 3 D wykonuje te protezy dla e- Nable. To światowa społeczność wolontariuszy, która używa technologii druku 3D, by ofiarować „Pomocną Dłoń” dzieciom, które utraciły palce lub śródręcze w wyniku choroby lub wypadku. A jej historia zaczęła się 8 lat temu, od współpracy stolarza z RPA, który stracił cztery palce oraz amerykańskiego lalkarza. Stworzyli oni prostą, mechaniczną protezę ręki i opublikowali swoją historię w internecie. W 2016, dzięki inicjatywie Krzysztofa Grandysa z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie projekt zaczął rozwijać się w Polsce. Zaangażowała się w niego między innymi Anna Ślusarczyk z Centrum Druku 3D , które znajduje się w Inkubatorze Bionanoparku w Łodzi. Tłumaczy, że proces wytworzenia ręki 3D jest bardzo prosty. Najpierw wykonuje się pomiary u dziecka. Potem wybiera ono jeden z dostępnych modeli.

- Odbiorcami są dzieci, więc bardzo często modele odwzorowują kostiumy takich bohaterów jak Superman czy Kapitan Ameryka – dodaje Anna Ślusarczyk. - Używa się tu wielowarstwowego druku różnymi kolorami, malowania, różnych naklejek. Dziewczynki bardzo często życzą sobie malowanych paznokci. Kolejnym etapem jest przeskalowanie projektu do kończyny odbiorcy, czyli jak najdokładniejsze jego dopasowanie do konkretnej anatomii. Następnie przygotowuje się rękę do druku. Czas potrzebny na wydrukowanie ręki wynosi średnio 1-2 dni. Sam montaż zajmuje zaś kilka godzin.

Krzysztof Grandys z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie mówi, że ręce 3 D dostają dzieci, których nie stać na profesjonalne protezy.

- Urządzenia wykonuje się dla dzieci powyżej 3-4 roku życia – twierdzi Krzysztof Grandys. - Do efektywnego ruchu palców wykorzystuje się siłę zgięcia w nadgarstku lub w łokciu.Tak więc warunkiem otrzymania u nas ręki 3D jest posiadanie co najmniej sprawnego stawu łokciowego i kilka centymetrów przedramienia lub w przypadku ubytku na wysokości ręki - ruchomość w obszarze nadgarstka.

Rręce 3D nie są protezami ortopedycznymi. Mają wykształcić u dzieci podstawowe odruchy zginania w stawach, które mogą wpłynąć na przyspieszenie późniejszej rehabilitacji. Doceniają to sami rehabilitanci, jak Michał Bujnowski z Fundacji Pomocy Dzieciom „Kolorowy Świat”, który poprosił e-Nable o wykonanie ręki dla swojego 7-letniego podopiecznego.

Fundacja e-Nable Polska pomogła już ponad 70 osobom, w tym jedenastoletniej Ali z Warszawy, która kocha i dzięki takiej protezie może jeździć na rowerze. sport – jej ręka została wyposażona w uchwyt do roweru. Na pewno wszyscy pamiętają też 19-letnią Kingę z Jarosławia. Protezę dla niej wydrukowali koledzy z klasy. Chcieli by mogła spełnić swoje marzenie i reperować samochody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Drukują dzieciom dłonie. A wszystko dzięki drukarkom 3D [ZDJĘCIA FILM] - Dziennik Łódzki

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto