Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Doświadczony chirurg okulista dołączył do oddziału okulistycznego sieradzkiego szpitala FOTO

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Ceniony chirurg okulista dołączył do oddziału okulistycznego sieradzkiego szpitala
Ceniony chirurg okulista dołączył do oddziału okulistycznego sieradzkiego szpitala Fot. Grażyna Kieszniewska
Do zespołu specjalistów Oddziału Okulistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Sieradzu dołączył doświadczony chirurg okulista dr n. med. Agnieszka Nowosielska ekspert w leczeniu schorzeń siatkówki i ciała szklistego.

- Głównym obszarem zainteresowań naukowych doktor Agnieszki Nowosielskiej są operacje ciała szklistego i siatkówki, czyli witrektomie, zabiegi uważane za najtrudniejsze operacje wykonywane w okulistce - mówi Grażyna Kieszniewska, pełnomocnik ds. Praw Pacjenta szpitala. - Do ich przeprowadzania niezbędna jest nie tylko specjalistyczna wiedza i zdolności manualne, lecz także bogate doświadczenie kliniczne.

W Szpitalu Wojewódzkim w Sieradzu przeprowadzone zostały już pierwsze zabiegi Witrektomii, które na stałe zostaną w ofercie udzielanych świadczeń medycznych.

Witrektomia to w przeciwieństwie do zaćmy operacja wykonywana na tylnej części oka. Zabieg ten pozwala na dojście do siatkówki i naprawę jej struktur. Przez niektórych zwany jest zabiegiem ostatniej szansy, choć tak naprawdę, dla doświadczonego chirurga, jest bardzo skuteczną metodą leczenia ciągle zbyt rzadko stosowaną w Polsce i uznawane za najtrudniejsze operacje w okulistyce.

Witrektomia to zabieg, polegający na usunięciu ciała szklistego, które wypełnia oko w środku. Po jego usunięciu uzyskuje się dostęp do wewnętrznych części oka takich jak siatkówka i naczyniówka. Każdy zabieg jest inny, ponieważ każde operowane oko potrzebuje innego sposobu leczenia. W związku z tym w trakcie zabiegu konieczne może być wykonanie różnych czynności takich jak usunięcie błon, barwienie błon na siatkówce lub laserowanie. W trakcie operacji do oka wpuszcza się często środek, który utrzymuje ciśnienie w oku, tamuje krwawienia lub rozprostowuje siatkówkę. Zabiegi Witrektomii wykonywane są w znieczuleniu miejscowym i ogólnym, w zależności od kwalifikacji pacjenta. O sukcesie witrektomii decyduje odpowiednie dobranie rodzaju i zakresu operacji do danego pacjenta, a to zależy od doświadczenia i wprawy chirurga okulisty. Cała operacja trwa przeważnie około godziny. Po kilku godzinach odpoczynku pacjent może wyjść do domu. Czasem po zabiegu konieczne jest trzymanie głowy w określonej pozycji tak, aby uzyskać zamierzony efekt leczniczy. W takich przypadkach personel medyczny zawsze udziela szczegółowych wskazówek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto