Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dopłaty bezpośrednie. Termin mija w poniedziałek

Agnieszka Olejniczak
Dopłaty bezpośrednie
Dopłaty bezpośrednie
Wnioski o dopłaty bezpośrednie będzie można składać jeszcze tylko do 15 czerwca bez konsekwencji. Biura powiatowe ARiMR będą czynne do godz. 20.

Kto nie zdąży w terminie, będzie miał naliczane kary za spóźnienie, ale dopiero po tej dacie. Odliczany będzie 1 procent należnych dopłat  za każdy dzień roboczy poślizgu. O tak zmniejszone dopłaty będzie można jednak występować do 10 lipca.

W poniedziałek, 15 czerwca, wszystkie biura powiatowe ARiMR będą czynne w godzinach od 7.30 do 20.

- Zwracam się z apelem do tych wszystkich rolników, którzy jeszcze nie złożyli odpowiednich dokumentów w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, aby uczynili to jak najszybciej. Przypominam, że rolnicy, którzy złożą w ARiMR wnioski o przyznanie płatności obszarowych za 2015 rrok do 15 czerwca, mogą liczyć na otrzymanie tych dopłat w pełnej wysokości– powiedział dzisiaj minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki.

Jak podaje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, do piatku zarejestrowano 1 208 806 wniosków o przyznanie płatności na rok 2015 w Biurach Powiatowych. 6136 producentów złożyło wnioski przez aplikację eWniosek.

Jak wylicza agencja, średnia płatność obszarowa wyniesie 243 euro na hektar, ale rolnik, który skorzysta z dodatkowych opcji może otrzymać ponad 500 euro na hektar.

W tym roku pojawiły się nowinki w dopłatach, między innymi za tak zwane zazielenienie. Automatycznie dostają  ja gospodarstwa ekologiczne, a pozostali rolnicy, którzy mają ponad 10 ha gruntów ornych muszą wprowadzić dywersyfikację upraw, a powyżej 15 ha, zachować obszary proekologiczne. Wtedy dopłata do hektara wraz z płatnością obszarową to 180 euro.

40 euro do hektara dodatkowo mogą dostać rolnicy, którzy posiadają grunt o powierzchni od 3,01 ha do 30 ha.
60 euro do hektara może wynieść dopłata dodatkowa dla rolników, którzy nie przekroczyli 40 roku życia i po raz pierwszy składają wniosek. Pieniądze dla młodych rolników należą się, jeśli gospodarstwo ma mniej niż 50 ha.

Dodatkowe płatności są też dla tych, którzy hodują bydło, krowy, owce czy kozy oraz tym, którzy zajmują się produkcją roślinną i uprawiają buraki, ziemniaki skrobiowe, owce miękkie, chmiel, rośliny wysokobiałkowe, pomidory, len czy konopie włókniste.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski w biurach powiatowych, ale też za pośrednictwem internetu oraz poczty, listem poleconym.

Na realizację płatności obszarowych za 2015 r. przewidziane jest  3,5 mld euro.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto