Dodatek osłonowy. Kiedy mija ostateczny termin na złożenie wniosku? MOPS w Sieradzu przypomina: mamy czas do 31 października ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Dobrze wypełniony i podpisany dokument można wrzucić do skrzynek podawczych w budynkach przy ul. Kościuszki 5 i Polnej 5 w Sieradzu lub przekazać osobiście pracownikom MOPS
Dobrze wypełniony i podpisany dokument można wrzucić do skrzynek podawczych w budynkach przy ul. Kościuszki 5 i Polnej 5 w Sieradzu lub przekazać osobiście pracownikom MOPS Paweł Gołąb
Udostępnij:
Trwa przyjmowanie wniosków dotyczących przyznania dodatku osłonowego rekompensującego rosnące ceny energii czy żywności. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sieradzu, do którego składa się dokumenty uspokaja, że termin na ich składanie nie mija z końcem stycznia jak wiele osób myśli. Nie ma więc potrzeby wystawać w tworzących się kolejkach, szczególnie w czasie rosnącej liczby zakażeń.

- Wiele osób interpretuje przekazywane w tej sprawie informacje, że wnioski trzeba złożyć do końca stycznia. Musimy to zdementować, czas na to jest do końca października tego roku i wszystkie złożone w tym czasie wnioski zostaną rozpatrzone niezwłocznie, a świadczenie wypłacone. W przypadku wniosku złożonego do końca stycznia, należna kwota będzie przekazana w dwóch równych ratach, pierwsza w marcu, druga w grudniu. Nie ma więc sensu się śpieszyć, niepotrzebnie denerwować, stać w długiej kolejce i narażać zdrowie, bo czasu mamy dużo. Wystarczy tylko nie przekroczyć tej granicznej daty 31 października. Tylko złożone po tej dacie wnioski zostaną bez rozpatrzenia - zapewnia dyrektor MOPS w Sieradzu Krzysztof Bejmert.

Jak dodaje dyrektor MOPS, wniosek można złożyć na kilka sposobów. Dobrze wypełniony i podpisany dokument można wrzucić do skrzynek podawczych w budynkach przy ul. Kościuszki 5 i Polnej 5 w Sieradzu, gdzie urzędują pracownicy Ośrodka, wysłać tradycyjnie pocztą lub internetowo przez ePUAP lub złożyć osobiście pod podanymi wcześniej adresami.

Jakie szczegóły dotyczące dodatku osłonowego?

Jak przypomina Urząd Miejski w Sieradzu, czas na złożenie wniosku jest do 31 października 2022.
 
Osoby które złożą wniosek do 31 stycznia dostaną świadczenie w dwóch ratach: pierwszą w marcu, drugą w grudniu. Ci, którzy złożą wniosek w terminie od 31 stycznia do 31 października 2022 otrzymają wypłatę świadczeń w jednej transzy.

Dodatek osłonowy to  specjalne świadczenie wprowadzone w ramach tarczy antyinflacyjnej, które ma łagodzić negatywne skutki rosnących cen energii elektrycznej, gazu i żywności dla budżetów domowych.
W tym roku zastąpi dotychczasowy dodatek energetyczny. Ma on rekompensować wzrost cen energii elektrycznej i gazu ziemnego, wysokiego poziomu inflacji i związanych z tym wzrostem cen towarów i usług konsumpcyjnych.
O dodatek osłonowy ubiegać się może każdy – niezależnie od tego, czy mieszka w mieszkaniu komunalnym, spółdzielczym, własnościowym, czy nawet w domu prywatnym. Istotne jest jedynie kryterium dochodowe. Świadczenie przysługuje za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
O dodatek można wystąpić od 4 stycznia 2022 r. do 31 października 2022 r. Wnioski złożone po tym terminie będą pozostawione bez rozpoznania.

W przypadku gdy w gospodarstwie wieloosobowym wniosek o dodatek osłonowy złoży więcej niż jedna osoba, świadczenie przysługuje temu, kto pierwszy złoży wniosek.
W Sieradzu wnioski należy składać w Dziale Świadczeń Rodzinnych w MOPS, ul. Kościuszki 5 , pokój nr 12,  tel. 43 8223066

Jakie kryteria należy spełnić aby otrzymać dodatek osłonowy?
Dodatek przysługuje gospodarstwom:

  • - jednoosobowym, w którym dochód miesięczny na osobę nie przekracza 2100 zł netto,
  • - wieloosobowym, w którym dochód miesięczny na osobę nie przekracza 1500 zł netto.

W przypadku przekroczenia kryterium dochodowego, dodatek osłonowy przysługuje w wysokości różnicy pomiędzy kwotą dodatku, a kwotą przekroczenia tzw. zasada „złotówka za złotówkę”.
Jeżeli wysokość  dodatku, ustalona wg powyższej zasady „zł za zł” będzie niższa niż 20 zł, dodatek ten nie przysługuje.
Sposób liczenia dochodu uzależniony jest od terminu złożenia wniosku. W  przypadku złożenia wniosku o dodatek osłonowy w okresie:

  • - od 1 stycznia do 31 lipca – uwzględnia się dochód gospodarstwa domowego osiągnięty w przedostatnim roku kalendarzowym poprzedzającym rok, w którym złożono wniosek o dodatek osłonowy, tj. dochód z 2020 r.
  • - od 1 sierpnia do 31 października – uwzględnia się dochód gospodarstwa domowego osiągnięty w ostatnim roku kalendarzowym poprzedzającym rok, w którym złożono wniosek o dodatek osłonowy, tj. dochód z 2021 r.

Jaka jest wysokość dodatku osłonowego?
Wysokość dodatku osłonowego uzależniona jest od liczby osób w gospodarstwie domowym oraz stosowanego w nieruchomości źródła ogrzewania.

Dodatek osłonowy wyniesie rocznie:

  • - gospodarstwo jednoosobowe – 400/500 zł*
  • - gospodarstwo 2-3 osobowe – 600/750 zł*
  • - gospodarstwo 4-5 osobowe – 850/1 062,50 zł*
  • - gospodarstwo 6 i więcej osobowe – 1 150/1 437,50 zł*

*Wyższa kwota dotyczy gospodarstw stosujących następujące źródła ogrzewania: kocioł na paliwo stałe, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa, piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi – wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Morawiecki prezydentem? Polacy mówią: tak!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie