Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego „fiołek afrykański” nie kwitnie? Radzimy, co zrobić, by sępolia miała piękne kwiaty

Katarzyna Józefowicz
Sępolia to mała, niepozorna roślina, która potrafi sprawić ogromną radość swoimi kwiatami, które mogą być jej ozdobą przez większość roku.
Sępolia to mała, niepozorna roślina, która potrafi sprawić ogromną radość swoimi kwiatami, które mogą być jej ozdobą przez większość roku. Leisan Rakhimova/Getty Images
Sępolia fiołkowa, nazywana popularnie, choć błędnie, fiołkiem afrykańskim od wielu lat jest jednym z najbardziej lubianych kwiatów doniczkowych. Nie zachwyca wprawdzie okazałymi liśćmi czy dużym rozmiarem, ale jej kolorowe, urocze kwiaty mogą być wspaniałą ozdobą każdego wnętrza.

Spis treści

Sępolia, czyli „fiołek afrykański” w doniczce jest stosunkowo łatwa w uprawie i zwykle nie sprawia większych problemów, czasami jednak przestaje kwitnąć, dlatego warto poznać przyczyny takiej sytuacji.

Dlaczego „fiołek afrykański” nie ma kwiatów?

Sępolia fiołkowa potrafi kwitnąć wielokrotnie w ciągu roku, ponieważ jednak jest to dla niej duże obciążenie, od czasu do czasu musi zrobić sobie przerwę i odpocząć. Zdarza się to w różnych okresach, choć na ogół przypada okres zimowy. Jeśli więc nasza sępolia regularnie kwitnie, a potem robi sobie małą przerwę, nie ma powodu do niepokoju. Gorzej, jeśli roślina nie kwitnie wcale, bo to oznacza, że coś jej nie odpowiada.

Warto przeczytać też:

Uprawa sępolii bez błędów

Jedną z przyczyn tego, że „fiołek afrykański” nie kwitnie, może być złe stanowisko. Sępolie pochodzą z Afryki, gdzie zasiedlają dolne partie lasów, porastając stare pnie drzew i skalne występy. W naturze mają do dyspozycji jedynie rozproszone światło, dlatego w uprawie również będą oczekiwały podobnych warunków. Jeśli ustawimy je na parapecie południowego okna, ich liście mogą zostać poparzone, a pąki kwiatowe zasuszone. Dlatego doniczkę z sępolią najlepiej umieścić na parapecie północno-zachodniego lub wschodniego okna, ewentualnie w głębi południowego pokoju lub za firanką, która rozproszy światło. „Fiołek afrykański” nie może jednak stać w pełnym cieniu, bo wtedy też nie zakwitnie, a do tego zacznie blednąć, karleć i wyciągać się do światła.

Z naturalnym środowiskiem sępolii wiąże się jeszcze jedna sprawa, mająca duży wpływ na warunki jej uprawy. W naturze sępolie porastają miejsca, gdzie woda nie może się gromadzić i po opadach łatwo odpływa, nie pozostając zbyt długo w pobliżu korzeni. Na obfite deszcze nie są również narażone duże, pokryte włoskami liście sępolii, gdyż chronią je korony drzew i występy skalne. Jednocześnie w powietrzu wilgotność jest wysoka, więc fiołkom wody do życia nie brakuje. Stworzenie roślinom podobnych warunków w domu nie jest łatwe, ale możliwe.

Polecamy też poradniki:

Wystarczy posadzić sępolię w niezbyt głębokiej donicy z otworami w dnie, wypełnionej lekką, przepuszczalną ziemią kwiatową, nie mającą tendencji do kumulowania wody (może być to podłoże oparte na torfie) i dbać o to, aby podłoże było stale lekko wilgotne. Roślin nie należy jednak podlewać od góry, tylko wlewać wodę na podstawek, a gdy już się „napiją”, usunąć jej nadmiar. Warto wiedzieć, że sępolie znacznie lepiej radzą sobie z przejściową suszą niż z zalaniem, mogącym spowodować ich śmierć. Rośliny do prawidłowego rozwoju potrzebują też wilgotnego powietrza. Ponieważ nie lubią zraszania liści, należy umieścić w ich pobliżu nawilżacz powietrza lub odkryte akwarium, co powinno załatwić sprawę.

Przyczyną braku kwiatów u sępolii może być też nadmierne zagęszczenie roślin w doniczce. Czasami zdarza się, że sępolie zaczynają wydawać mnóstwo potomstwa w postaci małych rozetek, wyrastających u podstawy rośliny matecznej. Jeśli pozwolimy im się rozrastać, zagęszczą kępę, co spowoduje skarlenie liści i brak kwitów. W takiej sytuacji należy wyjąć roślinę z donicy, oczyścić ją z przyrostów (można potraktować je jako sadzonki) i posadzić do nowej ziemi do kwiatów.

Brak kwiatów może być również przyczyną niewłaściwej doniczki. Sępolie lubią mieć ciasny pojemnik, dlatego w zbyt dużej donicy mogą rozwijać ładne liście, ale nie kwitnąć.

„Fiołek afrykański” w doniczce i jego nawożenie

Problemem w uprawie roślin może być też nawożenie. Sępolie z natury nie są żarłoczne i łatwiej jest je przenawozić niż „zagłodzić”, jeśli jednak kwitły bardzo obficie, mogą potrzebować pokarmu. Warto wtedy zastosować nieco rozcieńczonego nawozu do roślin kwitnących lub poszukać nawozu dla sępolii (np. African Violet Focus).

Kiedy warto przesuszyć sępolię?

Jeśli nic nie działa i sępolia uparcie nie chce kwitnąć, można spróbować też zastosować terapię szokową i przesuszyć ziemię w doniczce nico bardziej niż zwykle. Roślina uzna to za zagrożenie i zmobilizuje się do wydania kwiatów, które w naturze zapewniłyby jej przetrwanie.

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dlaczego „fiołek afrykański” nie kwitnie? Radzimy, co zrobić, by sępolia miała piękne kwiaty - RegioDom.pl

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto