Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Detektywi pól bitewnych na szlaku wrześniowych walk z 1939 roku (ZDJĘCIA)

Redakcja
Detektywi pól bitewnych na szlaku wrześniowych walk z 1939 roku
Detektywi pól bitewnych na szlaku wrześniowych walk z 1939 roku Fot. Dariusz Piekarczyk
Do niezwykle ciekawego spotkania doszło w czwartkowy wieczór w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu. Detektywi pól bitewnych Robert Kielek oraz Wojciech Józefiak opowiedzieli o walkach, we wrześniu 1939 roku 4 batalionu 31 Pułku Strzelców Kaniowskich w rejonie Dębołęki, Kuśnia i Dąbrowy Wielkiej.

Detektywi historii spenetrowali, we wrześniu tego roku, teren na którym trwały walki. Efektem poszukiwań są m.in. setki łusek od amunicji do broni strzeleckiej (polskiej i niemieckiej), fragmenty niemieckich granatów moździerzowych, niemiecki sygnet mosiężny, resztki zapalnika samoczynnego z polskiego granatu ręcznego, fragment zapalnika polskiego granatu moździerzowego, a także – i tu niespodzianka – garść monet, prawdopodobnie XVII-wiecznych, wraz z resztkami płóciennego mieszka.
W opowieści detektywów pojawił się również wątek samolotu Karaś z (należącego do 2 Pułku Lotniczego z Krakowa), zestrzelonego przez Niemców 3 września 1939 r. w podsieradzkiej miejscowości Kozy. Zginęło wówczas dwóch z trzech członków jego załogi: ppor. Tadeusz Król i kpr. Ignacy Mularczyk. Trzeci – kpr. Stanisław Obiorek – zdołał się uratować. – Kiedy w 2011 roku poznawaliśmy szczegóły walki powietrznej Karasia z niemieckim myśliwcem, nie znaliśmy okoliczności uratowania kaprala Obiorka. Wiedzieliśmy tylko, że zdążył wyskoczyć na spadochronie, ale o tym, co było dalej, dowiedzieliśmy się dopiero z relacji sierż. Franciszka Lacha i por. Zygmunta Stasicy, opisujących walki 4 batalionu – mówi Wojciech Józefiak.
Detektywi mają już plany na 2020 rok. Rozpoczęli bowiem tropienie tajemnic zupełnie zapomnianego drewnianego mostu na Warcie, zbudowanego latem 1939 r. między miejscowościami Borzewisko i Beleń. Robert Kielek, Maciej Milak i Wojciech Józefiak wpadli również na trop sztandaru 10 Pułku Artylerii Lekkiej, zakopanego we wrześniu 1939 r. w okolicach Sochaczewa. Niedługo poznamy więc kolejne szczegóły związane z kampanią wrześniową na ziemi sieradzkiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto