Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dawcy szpiku dla Marty Łużyńskiej wciąż poszukiwani. Najbliższa akcja w Sieradzu w niedzielę 6.12

Paweł Gołąb
Fot. archiwum prywatne
Trwa akcja pomocy dla Marty Łużyńskiej chorej na anemię aplastyczną, dla której poszukiwany jest dawca szpiku. Kolejna jej odsłona i jednocześnie szansa, by wesprzeć sieradzankę nadarzy się w niedzielę 6 grudnia. Tego dnia prowadzone będą zapisy do bazy dawców szpiku.

Sieradzanka ma 24 lata i jest tegoroczną absolwentką wydziału prawa. - Marta właśnie spełniła swoje największe marzenie, dostała się na aplikację by zostać radcą prawnym. Wiele lat była harcerzem, dlatego nie ma co się dziwić, że zdecydowała się na podróż do Chile, by zdobyć tamtejsze szczyty. Wszystko to działo się zaledwie kilka miesięcy temu. Niestety na początku października zdiagnozowano u niej anemię aplastyczną – śmiertelną chorobę szpiku. Na szczęście istnieje szansa dla Marty na zdrowie. Jest nią przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Brat Marty - Bartek niestety okazał się niezgodnym dla niej dawcą. Chcąc pomóc Marcie i innym chorym zaangażował się w organizację akcji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych. Teraz również ty masz szansę pomóc. Przyjdź i zarejestruj się by pomóc Marcie i innym chorym – zachęcają organizatorzy – Fundacja DKMS, rodzina i przyjaciele sieradzanki. - W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas są chorzy, dla których nie znaleziono dawcy wśród 26 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. Organizujemy akcję, by zwiększyć ich szansę i Marty na wyzdrowienie.
Niedzielna, trzecia z kolei w Sieradzu akcja na rzecz Marty Łużyńskiej odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 9 (ul. Łokietka 55) w godz. 10-16. Jak informują organizatorzy, zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). - Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu 4 ml krwi. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.
Zduńskowolanka Małgorzata Kalitka, która kilka lat temu zapisała się do bazy dawców szpiku i miała już okazję oddać komórki macierzyste dla potrzebującego pacjenta nie kryje, że to ogromna satysfakcja. – Dla mnie było to uczucie porównywalne z tym jakbym urodziła dziecko. To oznaczało przecież, że dało się komuś życie - zachęca do pójścia w jej ślady.

Pobranie szpiku jest bezpieczne

W opinii publicznej pokutuje wiele mitów o idei dawstwa. Ponieważ budzą niepokój i zniechęcają potencjalnych dawców, Fundacja DKMS stale tłumaczy zainteresowanym, że biorą się z niedoinformowania i braku świadomości. Czy pobranie szpiku kostnego jest bezpieczne? Odpowiada dr Tigran Torosian –lekarz hematolog.
_- Pobranie szpiku jest metodą stosowaną na całym świecie od kilkudziesięciu lat i nie stwierdzono, aby niosło za sobą jakiekolwiek ryzyko istotnych, odległych w czasie, skutków ubocznych dla dawcy. Dlatego można ocenić, że pobranie szpiku jest bezpieczne, choć biorąc pod uwagę fakt, że jest to zabieg inwazyjny wykonany w znieczuleniu ogólnym, to tak jak każdy taki zabieg niesie za sobą minimalne standardowe ryzyko powikłań związanych choćby z narkozą. Proszę pamiętać, że przed planowaniem takiej procedury dawca przechodzi szczegółowe badania medyczne, które między innymi mają na celu ocenę ewentualnego ryzyka pobrania pod kątem jego zdrowia. Jeśli dawca zostaje zakwalifikowany do pobrania , oznacza to, że ryzyko jest tak małe, że przesadą byłoby się go obawiać. Na dzień dzisiejszy, dzięki udoskonalonym sposobom monitorowania stanu człowieka podczas całego zabiegu i znieczulenia możemy stwierdzić, że ryzyko znieczulenia ogólnego jest znikome, więc całe pobranie szpiku jest również bezpieczne – _zapewnia obalając kolejny mit mówiący o punkcji z kręgosłupa (szpik kostny pobierany jest z talerza kości biodrowej).

Na rzecz Marty odbyły się w Sieradzu już dwie akcje. Patrz poniżej:

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto