Czy praca na ryczałcie jest korzystna?

Materiał informacyjny GoWork.pl
Zmiany na rynku pracy potrafią być wyjątkowo dynamiczne, wymuszając dostosowanie się do nich zarówno od przedsiębiorców, jak i pracowników – szczególnie wówczas, gdy obie strony chcą nieco zaoszczędzić wyłącznie na formie prawnej, definiującej łączący ich stosunek. Jedną z takich form może być praca na ryczałcie.

Czy praca na ryczałcie jest korzystna? Czym właściwie jest ryczałt? Dla kogo będzie to najbardziej polecana forma zatrudnienia? Gdzie najefektywniej można szukać zatrudnienia? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Praca na ryczałcie – co to jest?

Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie czym właściwie jest „praca na ryczałcie”, na samym wstępie trzeba zrozumieć czym właściwie jest ryczałt. Jest to bowiem jedna z form opodatkowania działalności gospodarczej, stosowana przez przedsiębiorców, którzy osiągają stosunkowo niewielkie zyski – przynajmniej w kontekście całości gospodarki.

Z takiej formy opodatkowania – ryczałtu opłacanego kwartalnie – może skorzystać każdy przedsiębiorca, którego przychody kwartalne w ubiegłym roku podatkowym nie przekroczyły ustalonego limitu. W przypadku roku 2024 będzie to kwota 921 820 złotych. Jaka jest korelacja pomiędzy prowadzeniem działalności gospodarczej, a pracą na etacie?

Wraz ze wzrostem popularności współpracy między pracodawcą a pracownikiem na zasadach B2B, osoby podejmujące zatrudnienie na takich warunkach szukają możliwie największych oszczędności – ryczałt może być jedną z nich. Zasadniczo jest to zdecydowanie najlepsza forma opodatkowania dla mikroprzedsiębiorstw – to fakt, z którym trudno polemizować.

Niemniej, praca na ryczałcie, choć wydaje się być jedną z korzystniejszych finansowo opcji, nie jest różą pozbawioną kolców. Co więcej, podjęcie współpracy na takich warunkach nie zawsze będzie możliwe, nawet przy szczerej chęci obu stron.

Czy praca na ryczałcie jest korzystna?

Praca na ryczałcie w formie współpracy B2B zasadniczo jest opłacalna, zarówno dla przedsiębiorcy, jak i dla pracownika. Pracodawca nie ponosi wówczas wielu kosztów zatrudnienia, co w linii prostej przekłada się na wyższe zarobki osoby zatrudnionej. Niemniej, wszystkie te zobowiązania spadają wówczas właśnie na nią.

Ponadto, prowadząc działalność, musimy być świadomi ciążącej na nas odpowiedzialności względem urzędu skarbowego, która jest nieco większa niż w przypadku osoby fizycznej. W takiej sytuacji może być konieczne skorzystanie z pomocy biura księgowego w przypadku rozliczeń podatkowych.

Pod kątem natury fundamentów łączących nas z pracodawcą, zachowane są wszelkie, przewidziane prawem obowiązki i prawa – dotyczy to obu stron. Zachowujesz zatem przysługujące Ci prawo do urlopu, zwolnienia lekarskiego czy prawo do okresu wypowiedzenia w przypadku rozwiązania umowy – wszystko jest tu jednak regulowane na podstawie konkretnej umowy, ponieważ umowa B2B to de facto umowa cywilnoprawna.

Należy jednak pamiętać o fakcie, że w przypadku podejmowania współpracy na podstawie wyżej opisywanych zasad, istnieją pewne ograniczenia. Przedmiotem częstych pytań jest praca na ryczałcie dla byłego pracodawcy. Otóż zgodnie z obowiązującą literą prawa, z ryczałtu (podobnie zresztą jak z podatku liniowego) nie może skorzystać podmiot, który w ramach swojej działalności gospodarczej świadczy usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy.

Należy jednak pamiętać, że w myśl przepisów, jako „pracodawcę” definiujemy wyłącznie podmiot zatrudniający nas na podstawie umowy o pracę – umowy cywilnoprawne nie są brane pod uwagę.

Umowa B2B w 2024 roku - jakie zmiany?

Praca na umowie B2B jest niemile widziana przez rządzących ze wszystkich kluczowych opcji. W ich mniemaniu taka praktyka nosi znamiona oszustwa, polegającego na “udawaniu” firmy przez pracownika, w celu umniejszenia swoich zobowiązań fiskalnych. W podobny sposób prawo w tym zakresie interpretuje Unia Europejska.

W tym kontekście coraz liczniejsze są głosy o potrzebie wprowadzenia “testu przedsiębiorcy”, który w praktyce pozbawiłby samozatrudnionych możliwości prowadzenia firmy i zmusiłby ich do zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Niemniej, choć Unia Europejska zapowiada w tym zakresie rozliczne zmiany, a rządzący coraz goręcej namawiają do pracy nad stosownymi projektami, to na tę chwilę nie zanosi się jeszcze na to, by umowy B2B w 2024 roku były zagrożone.

Gdzie najłatwiej można znaleźć zatrudnienie?

Nie da się ukryć, że stabilną i dobrze płatną pracę zdecydowanie najszybciej znajdziesz na stronie GoWork.pl. To właśnie z asysty tego rodzaju serwisów przedsiębiorcy korzystają w pierwszej kolejności, gdy przychodzi im stawać przed trudnym zadaniem pozyskania nowych rąk do pracy – mają oni bowiem świadomość, że w ten sposób mogą skrócić czas rekrutacji nawet o kilka tygodni. Osoby poszukujące zatrudnienia mogą z kolei przebierać w dziesiątkach ofert, łatwo odpowiadając swoim CV na anonse trafiające w ich gusta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto