Kościół ma bardzo bogatą historię. Jego początki sięgają XI wieku, ale wówczas była tu drewniana świątynia. - Rok pobudowania tej świątyni w Sieradzu nie jest wiadomy - pisał wieloletni proboszcz parafii ks. Walery Pogorzelski w wydanej w roku 1927 we Włocławku książce "Sieradz".
Świątynia niszczona przez Tatarów, Czechów, Krzyżaków
Kościół ma bardzo bogatą historię. Jego początki sięgają XI wieku, ale wówczas była tu drewniana świątynia. - Rok pobudowania tej świątyni w Sieradzu nie jest wiadomy - pisał wieloletni proboszcz parafii ks. Walery Pogorzelski w wydanej w roku 1927 we Włocławku książce "Sieradz".
- Niechybnie jednak należy ona do najstarszych w Polsce. Historyk Naruszewicz twierdzi, że fara istnieje w Sieradzu od zaprowadzenia chrześcijaństwa. Baliński w "Starożytnej Polsce" mówi o sieradzkiej farze "kościół odległej starożytności sięgający". Z pobudowania przez Bolesława Chrobrego w 1025 roku obronnego grodu w Sieradzu słusznie możemy wnosić o istnieniu o tej porze w Sieradzu świątyni. Sieradz należy do starodawnych osad ludzkich. Historycy Niesiecki i Naruszewicz twierdzą, że Sieradz istniał już około 700 roku, mógł więc zyskać w X czy XI wieku świątynię chrześcijańską. Papież Janocenty II w wydanym przez się "dyplomacie" w 1136 roku wylicza szeregi wiosek "circa Siraz" (koło Sieradza) położonych, co już urzędowo dokumentuje istnienie kościoła farnego. Sieradz w te odległe czasy już do wybitniejszych miejscowości należał, skoro biskupi całej Polski obierają go na miejsce zjazdu swego w 1233 roku.Pierwszy ten synod biskupów polskich odbył się w sieradzkiej farze pod przewodnictwem arcybiskupa gnieźnieńskiego Pełki, czem słusznie ta świątynia chlubić się może.
Rzeczywiście od XIII wieku odbywały się tu zjazdy dostojników świeckich. Z kolei w roku 1278 kościół został zniszczony przez Tatarów, w 1292 przez Czechów, a w 1331 przez Krzyżaków.
W 1370 odbudowany przez Kazimierza Wielkiego, restaurowany po pożarze w 1447. Budowę wieży ukończono w 1585, ale w 1645 budynek znowu został zniszczony przez pożar.
- W dniu 7 czerwca od pioruna o godzinie 9 rani pali się kościół - pisze Walery Pogorzelski. - Było to za proboszcza Molskiego.
Kościół odbudowywano w latach 1648 - 1682. Z kolei w 1658 dobudowano kaplicę Pana Jezusa. -
W roku 1729 fara sieradzka podniesiona została do godności kolegiaty - czytamy dalej o Walerego Pogorzelskiego.
- Stało się to w związku z upadkiem kościoła św. Trójcy oraz na prośbę całej Kapituły Sieradzkiej i za zgodą króla Augusta II Sasa.
Dodajmy, że cytowany ks. Walery Pogorzelski proboszczem kolegiaty, czyli parafii pod wezw. Wszystkich Świętych został 17 kwietnia 1923 roku. Zmarł 12 lutego 1941 roku. W niedzielę mijają więc 82 lata od jego śmierci. Spoczywa na Cmentarzu Parafialnym w Sieradzu.
Dodajmy, że w roku 1925 dobudowano natomiast obecną zakrystię, a w 1935 kaplicę Matki Boskiej.
Matka Boska Armii Krajowej schowana za ołtarzem
W czasie II wojny światowej świątynia była zamknięta. Niemcy urządzili tam skład różnorakich materiałów. Pierwszym powojennym proboszczem został ks. infułat Apolinary Leśniewski, kapelan Armii Krajowej Warszawa-Śródmieście (pseudonim Maron) i uczestnik Powstania Warszawskiego.Przyjeżdżając do Sieradza zabrał z sobą obraz Ireny Pokrzynickiej "Matka Boska Armii Krajowej". Przez wiele lat ukrywał go w skrytce za ołtarzem głównym kościoła. Obraz był wystawiany tylko raz w roku – podczas nabożeństwa upamiętniającego wybuch Powstania Warszawskiego. Przetrwał w ukryciu aż do 1962 roku, kiedy przekazany został kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Pozostał w Pałacu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej aż do 2008 roku, kiedy abp Kazimierz Nycz przekazał go Muzeum Powstania Warszawskiego. W lipcu 2016 roku prezydent RP Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie ks. Apolinarego Leśniewskiego (zmarł on w 1984 r.) Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za pielęgnowanie tożsamości kulturowej Polaków. Apolinary Leśniewski zmarł 5 listopada 1984 roku i spoczywa na Cmentarzu Parafialnym w Sieradzu. Nieopodal jest grób :króla" fryzjerów Antoniego Cierplikowskiego z którym się przyjaźnił.
Proboszczem parafii pod wezw. Wszystkich Świętych jest, od 2006 roku, ksiądz prałat Marian Bronikowski. Wcześniej był nim ks. Józef Frontczak, a jeszcze wcześniej ks. infułat Apolinary Leśniewski.
Czego nie wiecie o Sanktuarium św. Józefa, czyli Matce Siera...
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?