Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czarna śmierć w staropolskim Sieradzu. Czyli jak to z epidemiami bywało (fot, film)

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Fot. Urząd Miasta Sieradza
Jak radzono sobie z epidemiami parę wieków temu? O tym opowiada krótkometrażowy film "Czarna śmierć w staropolskim Sieradzu" , który powstał z inicjatywy miasta Sieradza i przy współudziale sieradzkich miłośników czasów Średniowiecza. Jego premiera właśnie się odbyła. Gdzie można go obejrzeć?

- Strzeżcie się południowych wiatrów i morowego powietrza... Takiego filmu o historii Sieradza jeszcze nie było. Średniowiecze i epoka nowożytna, to nie tylko rycerze, szlachta, turnieje czy uczty. Polskę, podobnie jak i inne kraje Europy nawiedzały liczne epidemie. Jak radzono sobie z nimi kilkaset lat temu? Opowiada o tym film dokumentalny poświęcony historycznemu spojrzeniu na zagadnienie epidemii w średniowieczu i początkach czasów nowożytnych – zachęca Urząd Miasta Sieradza.
_- Średniowiecze to epoka, która trwa ponad 1000 lat, w tym czasie powstaje i rozwija się nasze miasto. Królewskie miasto Sieradz to czas, który kojarzy nam się z rycerstwem, z rozwojem rzemiosła, sztuki i architektury. To jednak okres, w którym Europę Zachodnią spotyka straszliwa zaraza - plaga czarnej śmierci, która dociera również do Królestwa Polskiego. Prawdopodobnie pierwsze zarazy na terenie Sieradza pojawiały się już w XIII wieku. Kronikarze odnotowali, że w Księstwach Leszka Czarnego po roku 1282 zapanowała zaraza wywołana wielkim głodem, który miał nastąpić po najazdach Litewskich i Jaćwieskich, bardzo wielu niedożywionych umarło wtedy z powodu różnorodnych powikłań - _przybliża Michał Szymański, z Bractwa Rycerskiego Ziemi Sieradzkiej, autor scenariusza i główny konsultant historyczny filmu.
Kilkuminutowa produkcja powstała dzięki inicjatywie sieradzkiego magistratu. Oprócz wspomnianego już Bractwa, w powstanie filmu zaangażowali się członkowie Młodzieżowej Rady Miejskiej w Sieradzu, którzy wcielili się w sieradzan zainfekowanych ospą i dżumą.
Koordynacja produkcji: Magdalena Sosnowska, Michał Sitarek
Charakteryzacja: Marta Kmieć z Imagination make up.
Zdjęcia i montaż: Radomir Rytych.
Film, dzięki uprzejmości Muzeum Okręgowego w Sieradzu, kręcony był w miejscowym skansenie.

Gdzie można obejrzeć film?

Film będzie można zobaczyć na kanale youtube Urzędu Miasta Sieradza - KLIKNIJ W LINK, a także na profilu Sieradz lubię na Faceboooku - TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto