Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cudowny obraz Matki Bożej Jasnogórskiej w Bazylice Mniejszej w Sieradzu ZDJĘCIA

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Cudowny obraz Matki Bożej Jasnogórskiej w Bazylice Mniejszej w Sieradzu
Cudowny obraz Matki Bożej Jasnogórskiej w Bazylice Mniejszej w Sieradzu Fot. Dariusz Piekarczyk
Pielgrzymująca po naszym regionie kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej zawitała w czwartkowe popołudnie do Bazyliki Mniejszej w Sieradzu, która jest od niedawna także Sanktuarium św. Józefa. Proboszczem jest ks. infułat Marian Bronikowski.

Uroczystościom przewodniczył duszpasterz diecezji włocławskiej ks. biskup Krzysztof Wętkowski. Obecni byli między innymi starosta sieradzki Mariusz Bądzior, wiceprezydent Sieradza Rafał Matysiak, wójt gminy Sieradz Jarosław Kaźmierczak, właściciel Ceramiki Tubądzin Andrzej Wodzyński oraz duchowieństwo z okolicznych parafii i siostry urszulanki z sieradzkiego klasztoru z przełożoną Anną Papierz.

Po przywitaniu cudownego obrazu odprawiono mszę świętą pod przewodnictwem biskupa włocławskiego. Po Apelu Maryjnym, modlitwie za zmarłych o północy rozpocznie się Pasterka Maryjna. W piątek obraz odwiedzi największą w regionie parafię Najświętszego Serca Jezusowego na osiedlu jaworowe w Sieradzu.

Bazylika Mniejsza ma bardzo bogatą historię. Jej początki sięgają XI wieku, ale wówczas była tu drewniana świątynia. - Rok pobudowania tej świątyni w Sieradzu nie jest wiadomy - pisał wieloletni proboszcz parafii ks. Walery Pogorzelski w wydanej w roku 1927 we Włocławku książce "Sieradz".

- Niechybnie jednak należy ona do najstarszych w Polsce. Historyk Naruszewicz twierdzi, że fara istnieje w Sieradzu od zaprowadzenia chrześcijaństwa. Baliński w "Starożytnej Polsce" mówi o sieradzkiej farze "kościół odległej starożytności sięgający". Z pobudowania przez Bolesława Chrobrego w 1025 roku obronnego grodu w Sieradzu słusznie możemy wnosić o istnieniu o tej porze w Sieradzu świątyni. Sieradz należy do starodawnych osad ludzkich. Historycy Niesiecki i Naruszewicz twierdzą, że Sieradz istniał już około 700 roku, mógł więc zyskać w X czy XI wieku świątynię chrześcijańską. Papież Janocenty II w wydanym przez się "dyplomacie" w 1136 roku wylicza szeregi wiosek "circa Siraz" (koło Sieradza) położonych, co już urzędowo dokumentuje istnienie kościoła farnego. Sieradz w te odległe czasy już do wybitniejszych miejscowości należał, skoro biskupi całej Polski obierają go na miejsce zjazdu swego w 1233 roku.Pierwszy ten synod biskupów polskich odbył się w sieradzkiej farze pod przewodnictwem arcybiskupa gnieźnieńskiego Pełki, czem słusznie ta świątynia chlubić się może.

Rzeczywiście od XIII wieku odbywały się tu zjazdy dostojników świeckich. Z kolei w roku 1278 kościół został zniszczony przez Tatarów, w 1292 przez Czechów, a w 1331 przez Krzyżaków.
W 1370 odbudowany przez Kazimierza Wielkiego, restaurowany po pożarze w 1447. Budowę wieży ukończono w 1585, ale w 1645 budynek znowu został zniszczony przez pożar.

- W dniu 7 czerwca od pioruna o godzinie 9 rani pali się kościół - pisze Walery Pogorzelski. - Było to za proboszcza Molskiego.

Kościół odbudowywano w latach 1648 - 1682. Z kolei w 1658 dobudowano kaplicę Pana Jezusa.

- W roku 1729 fara sieradzka podniesiona została do godności kolegiaty - czytamy dalej o Walerego Pogorzelskiego. - Stało się to w związku z upadkiem kościoła św. Trójcy oraz na prośbę całej Kapituły Sieradzkiej i za zgodą króla Augusta II Sasa.

Dodajmy, że cytowany ks. Walery Pogorzelski proboszczem kolegiaty, czyli parafii pod wezw. Wszystkich Świętych został 17 kwietnia 1923 roku. Zmarł 12 lutego 1941 roku. W niedzielę mijają więc 82 lata od jego śmierci. Spoczywa na Cmentarzu Parafialnym w Sieradzu.
Dodajmy, że w roku 1925 dobudowano natomiast obecną zakrystię, a w 1935 kaplicę Matki Boskiej.

Matka Boska Armii Krajowej schowana za ołtarzem
W czasie II wojny światowej świątynia była zamknięta. Niemcy urządzili tam skład różnorakich materiałów. Pierwszym powojennym proboszczem został ks. infułat Apolinary Leśniewski, kapelan Armii Krajowej Warszawa-Śródmieście (pseudonim Maron) i uczestnik Powstania Warszawskiego.Przyjeżdżając do Sieradza zabrał z sobą obraz Ireny Pokrzywnickiej "Matka Boska Armii Krajowej". Przez wiele lat ukrywał go w skrytce za ołtarzem głównym kościoła. Obraz był wystawiany tylko raz w roku – podczas nabożeństwa upamiętniającego wybuch Powstania Warszawskiego. Przetrwał w ukryciu aż do 1962 roku, kiedy przekazany został kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Pozostał w Pałacu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej aż do 2008 roku, kiedy abp Kazimierz Nycz przekazał go Muzeum Powstania Warszawskiego. W lipcu 2016 roku prezydent RP Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie ks. Apolinarego Leśniewskiego (zmarł on w 1984 r.) Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za pielęgnowanie tożsamości kulturowej Polaków. Apolinary Leśniewski zmarł 5 listopada 1984 roku i spoczywa na Cmentarzu Parafialnym w Sieradzu. Nieopodal jest grób "króla" fryzjerów Antoniego Cierplikowskiego z którym się przyjaźnił.
Proboszczem parafii pod wezw. Wszystkich Świętych jest, od 2006 roku, ksiądz infułat Marian Bronikowski, od niedawna także kustosz sanktuarium. Wcześniej proboszczem był ks. Józef Frontczak, a jeszcze wcześniej ks. infułat Apolinary Leśniewski.

Cudowny obraz Matki Bożej Jasnogórskiej w Bazylice Mniejszej w Sieradzu

Cudowny obraz Matki Bożej Jasnogórskiej w Bazylice Mniejszej...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto