Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co jest ukryte w kronice Sieradza? Opowie o tym już niebawem książka regionalisty Janusza Ziarnika

Paweł Gołąb
Fot. Paweł Gołąb
O zapomnianych miejscach czy historiach związanych z Sieradzem przypomni już niebawem książka sieradzkiego regionalisty Janusza Ziarnika. Publikacja ma wyjątkową formę, bo historyczne ciekawostki zostały ujęte w fabularyzowanej formie.

Książka nosi tytuł „Ukryte w kronice Sieradza”. - Mówi o miejscach znajdujących się na terenie miasta, które nie wszystkim są do końca znane. Postanowiłem je przypomnieć, ale w nieco innej formie, bo opowiadań. Mam nadzieję, że w ten sposób uda mi się zachęcić czytelników, by w ślad za lekturą dotarli do źródeł historycznych i poznali dzieje miejsc, które codziennie mijają. Albo – jak to jest w przypadku cmentarza świętoduskiego przy starym szpitalu - po których dosłownie przechodzą, bo nie wiedzą, że jego pozostałości wciąż tam pod ziemią się znajdują.
Jakie jeszcze inne miejsca przypomni książka, szczególnie tym młodym sieradzanom, którzy nie spróbowali jeszcze poznać dogłębniej historii swojego miasta? Jak wyjawia Janusz Ziarnik, to chociażby Poświętna Górka znajdująca się przy zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i Oksińskiego, która wypadła ze świadomości sieradzan. - Kiedyś było to miejsce najpierw związane prawdopodobnie z jakimś kultem pogańskim, potem teren gdzie posadowiono browar i pałac Danielewicza, którego już nie ma. Kolejne nieistniejące już obiekty, które trafiły do książki, to chociażby manufaktura Harrera i zamek sieradzki. Wspomniane są też mury Sieradza, o które historycy toczą wciąż spór, czy miasto je miało czy jednak nie. Ja też tego nie rozstrzygam, ale postanowiłem przypomnieć i o tym, bo to bardzo ciekawy temat – informuje autor. – Taki zresztą był klucz wyboru. Każde z tych miejsc czy historii musiało mieć w sobie to coś, być intrygującymi.
To była żmudna praca? – Wszystko zostało oparte na faktach historycznych, a pisanie zostało poprzedzone dość szeroką kwerendą w wielu źródłach. Historia Sieradza w pewnym stopniu jest mi dobrze znana, ale i tak udało mi się dowiedzieć wiele nowego. Postanowiłem się tym wszystkim podzielić.
To będzie historia, ale poparta fabułą. - Bohaterami tej książki są zwykli ludzie, poprzez których chcę pokazać dane miejsce i zachęcić, by czytelnicy dowiedzieli się o nim czegoś więcej.
Kiedy można spodziewać się wydawnictwa? Jak odpowiada regionalista, animator kultury i krajoznawca, a na co dzień pedagog w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Sieradzu, promocja książki planowana jest na przełomie listopada i grudnia tego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto