Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co jeść, gdy chorujemy przewlekle? W planowaniu specjalistycznych posiłków pomogą bezpłatne diety NFZ oparte o zdrową dietę DASH

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Bezpłatne plany dietetyczne przygotowane przez NFZ pomogą ułożyć zbilansowane posiłki osobom w różnym wieku, a także z nadciśnieniem, cukrzycą, depresją, zaparciami czy Hashimoto. Są także diety dla wegetarian o różnej kaloryczności.

Bezpłatne diety przygotowane przez NFZ dla osób o różnych potrzebach

Ułożenie zdrowej i zbilansowanej diety nie zawsze jest łatwe. Jesienią i zimą, gdy nie ma już wielu świeżych warzyw i owoców dużo trudniej jest dostarczyć organizmowi niezbędnych składników. Wyzwaniem są też szczególne potrzeby zdrowotne – przy różnych schorzeniach takich jak cukrzyca, nadciśnienie czy depresja trzeba eliminować wybrane składniki a innych spożywać więcej. Jak się w tym połapać i jeść zdrowo? W planowaniu zdrowych posiłków pomóc mogą bezpłatne plany dietetyczne przygotowane przez dietetyków Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dieta DASH, Na czym polega i jakie ma zalety?

Diety NFZ oparte są na uważanej obecnie za najzdrowszą diecie DASH. Jej nazwa pochodzi od skrótu angielskiej nazwy Dietary Approaches to Stop Hypertension i w pierwotnym założeniu jest to dieta zapobiegająca nadciśnieniu. Jednak jej zalety są dużo większe. DASH zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy, cukrzycy typu 2 i innych chorób sercowo-naczyniowych.

Dzieje się tak dlatego, że podstawą diety DASH są produkty świeże i jak najmniej przetworzone. Jest ona bogata w warzywa i owoce, niskotłuszczowe produkty mleczne, pełnoziarniste produkty zbożowe, suche nasiona roślin strączkowych, ryby i owoce morza, chudy drób, orzechy i nasiona, oleje roślinne. Dieta ta ogranicza natomiast spożycie czerwonego mięsa, soli oraz cukru.
Dzięki temu dieta jest bogata w błonnik pokarmowy, wapń, potas, magnez, witaminy z grupy B, antyoksydanty, wielonienasycone kwasy tłuszczowe i ma mało nasyconych kwasów tłuszczowych, cholesterolu i sodu. A to sprzyja zdrowiu.

Co jeść gdy chorujemy lub mamy schorzenia? Diety NFZ dla różnych pacjentów

Na bazie diety DASH NFZ przygotował plany żywieniowe dla osób o różnych potrzebach i w różnym wieku. Oprócz diety indywidualnej dostępna jest też dieta DASH Rodzina, w której składniki można dostosować do osób dorosłych i dzieci w wieku 4-17 lat. Dla osób starszych dostępny jest plan DASH Senior, który uzupełnia grożące w starszym wieku niedobory składników odżywczych. Natomiast wegetarianie mogą skorzystać z bezmięsnej diety DASH Wege.

Dla osób z cukrzycą dostępny jest plan żywieniowy DASH Cukrzyca, bogaty w produkty o niskim indeksie glikemicznym i błonnik pokarmowy. - Korzyści z tej diety możemy zobaczyć już po kilku tygodniach, poleca ją m. in. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne – mówi Anna Leder rzeczniczka NFZ.

Dieta DASH Nadciśnienie sprzyja obniżaniu ciśnienia tętniczego i profilaktyce nadciśnienia m. in. przez mniejszą ilość soli, większą ilość potasu, ograniczenie czerwonego mięsa.

DASH Zaparcia ułatwia wypróżniania m. in. przez zwiększenie ilości warzyw, owoców, błonnika i kiszonek. Natomiast plan DASH Nadwaga i Otyłość sprzyja redukcji wagi.

Natomiast plan dietetyczny DASH Hashimoto przeznaczony jest dla osób z przewlekłym autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy. Ta dieta jest bogata w jod oraz w inne składniki i minerały niezbędne chorym, zmniejsza też procesy zapalne.

DASH Depresja to dieta poprawiająca nastrój i niwelująca apatię, jest bogata w kwasy tłuszczowe omega-3, kwas foliowy, witaminę B12, cynk, selen i żelazo.

Jak skorzystać z bezpłatnych planów żywieniowych przygotowanych przez NFZ?

Trzeba mieć komputer, tablet lub telefon z dostępem do internetu. Najprostszym sposobem jest skorzystanie ze strony internetowej diety.nfz.gov.pl. Po zalogowaniu się i podaniu podstawowych informacji dotyczących naszego zdrowia będziemy mogli wybrać odpowiedni dla nas plan. Znajdziemy w nim pięć posiłków: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację odpowiednio dobranych dla naszych potrzeb. Dania można wymieniać. Z jadłospisu można korzystać online lub go pobrać i wydrukować.

Na portalu diety.nfz.gov.pl znajdziemy też wiele cennych informacji oraz bezpłatnych e-booków o dietoprofilaktyce, czyli zapobieganiu chorobom przez właściwą dietę oraz o dietoterapii, czyli wspomaganiu leczenia chorób dietą.

Z diet NFZ można też korzystać przez przygotowaną przez Centrum e-Zdrowia aplikację mojeIKP w telefonie komórkowym. Instalowanie i korzystanie z niej są bezpłatne.

Tu znajdziesz informacje o aplikacji moje IKP i dowiesz się jak ją zainstalować

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Co jeść, gdy chorujemy przewlekle? W planowaniu specjalistycznych posiłków pomogą bezpłatne diety NFZ oparte o zdrową dietę DASH - Łowicz Nasze Miasto

Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto