Rok Jubileuszowy obfitował w liczne koncerty i wyjazdy chóru. W marcu Lutnia uhonorowana została złotym dyplomem na Ogólnopolskim Festiwalu Akompaniamentu Liturgicznego i Muzyki Chóralnej we Włocławku. 12 czerwca kolejna nagroda, tym razem podczas koncertu w Filharmonii Łódzkiej. Tego dnia chórzyści otrzymali z rąk marszałka województwa łódzkiego Grzegorza Schreibera Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chór nagrał też płytę zawierającą 17 utworów z repertuaru kościelnego, patriotycznego, operowego i negro spirituals, pod koniec roku ukazała się książka opisująca historię Zespołu.
Finałowy koncert Lutni miał miejsce 20 listopada w kościele pe. św. Mikołaja w Warcie. Artyści uhonorowani zostali przez starostę sieradzkiego Mariusza Bądziora medalem „Zasłużony dla Powiatu Sieradzkiego”. Dodajmy, że władze miasta i gminy Warta także nie zapomnieli o śpiewakach. Przekazali chórowi 10 tys. zł.
Początki Lutni sięgają roku 1922, kiedy to przy Ognisku Związku Nauczycielstwa Polskiego w Warcie powstało Towarzystwo Muzyczne o takiej samej nazwie. Inicjatorem i dyrygentem sekcji chóralnej, grupującej wyłącznie mężczyzn, był Jan Cwendrych, nauczyciel śpiewu i muzyki w miejscowej szkole. Od początku istnienia chór aktywnie uczestniczył w życiu kulturalnym swojego środowiska, występując podczas lokalnych uroczystości państwowych, kościelnych. Pod koniec czerwca 1936 wziął udział w Zlocie Śpiewaków Polskich w Warszawie pod patronatem prezydenta Ignacego Mościckiego i marszałka Rydza-Śmigłego. Po II wojny światowej wznowił działalność już 26 marca 1945 roku, pod kierownictwem Jana Cwendrycha. Pierwszy występ w powojennej Polsce miał miejsce 22 lipca tegoż roku w czasie mszy polowej odprawionej na balkonie warckiego magistratu. W latach siedemdziesiątych XX wieku asystentem założyciela chóru i pierwszego dyrygenta był Idzi Matyszczak późniejszy wieloletni organista w parafii NSJ w Sieradzu, następnie funkcję dyrygenta Lutni pełnił Jan Baranowski – organista w warckiej parafii św. Mikołaja.W 1983 roku dyrygentem chóru został Andrzej Grześkowiak – również organista, późniejszy dyrektor PSM w Sieradzu. Od września 2019 chórem dyrygują Dawid Ber oraz Kamil Gruszczyński.
Warto dodać, że w 2007 roku chór otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”. W styczniu 2021 roku uzyskał Brązowy Dyplom w XVI Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie.
Chór Męski Lutnia z Warty ma wiek cały! ZDJĘCIA, także archiwalne
Chór Męski Lutnia z Warty świętuje w tym roku 100-lecie istnienia. Były koncerty, medale i słowa uznania.