Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

CBŚP rozbiło grupę przestępczą. 27 zatrzymanych, wśród nich wieluńscy policjanci [ZDJĘCIA, FILM]

ms, ryb
Funkcjonariusze CBŚP przy wsparciu innych służb zatrzymali 27 osób pod zarzutami udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Są wśród nich dwaj policjanci z wieluńskiej komendy. Zlikwidowano linie produkcyjne i magazyny nielegalnego alkoholu i papierosów. Zabezpieczono także broń palną i amunicję bez wymaganych zezwoleń. Działalność grupy mogła narazić skarb państwa na stratę nawet 25 milionów złotych.

Prowadzone na szeroką skalę działania służb prowadzono na zlecenie wrocławskiego departamentu Prokuratury Krajowej, zajmującego się przestępczością zorganizowaną i korupcją. W dniach 21-23 stycznia zatrzymano 27 osób na terenie województw łódzkiego, opolskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego. W akcji brali udział dolnośląscy funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji przy wsparciu Biura Spraw Wewnętrznych łódzkiej policji i Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu.

Mamy potwierdzenie, że dwaj zatrzymani są funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Wieluniu. O zatrzymaniach od kilku dni huczało w powiecie wieluńskim. Dzisiaj podane zostały oficjalne informacje o akcji. Śledczy ustalili, że grupa wprowadzała do obrotu znaczne ilości nielegalnych wyrobów tytoniowych i spirytusu na terytorium Unii Europejskiej.

- Funkcjonariusze policji jako członkowie zorganizowanej grupy przestępczej aktywnie uczestniczyli w popełnianiu przestępstw skarbowych. Ponadto poprzez niedopełnianie obowiązków lub przekraczanie uprawnień wielokrotnie działali na rzecz tej grupy lub osób blisko z nią związanych – podaje zespół prasowy Prokuratury Krajowej.

Mundurowi działali w 35 miejscach jednocześnie
Po zebraniu materiału dowodowego policjanci na polecenie prokuratora nadzorującego śledztwo niezwłocznie przystąpili do działań. W miniony poniedziałek funkcjonariusze jednocześnie wkroczyli na 35 ustalonych wcześniej adresów. Zlikwidowano dwie linie do wytwarzania krajanki tytoniowej, linia do pakowania papierosów i dwie rozlewnie, w których odkażano i destylowano wyroby spirytusowe. Zabezpieczono 3,7 tony tytoniu, 700 tys. sztuk papierosów, 1900 litrów alkoholu oraz 1000 sztuk podrobionych banderol akcyzowych. Policjanci zabezpieczyli również 14 sztuk nielegalnej broni palnej różnego kalibru, sześć tłumików i 2 tys. sztuk amunicji.

- Podejrzani w niektórych przypadkach starali się bardzo dobrze ukryć nielegalne przedmioty. W jednym z pomieszczeń gospodarczych znajdowała się zamocowana na ścianie płyta z uchwytami na narzędzia. W rzeczywistości była ona jednocześnie wejściem do magazynu, w którym funkcjonariusze ujawnili składowane papierosy i nielegalny alkohol - informuje zespół prasowy CBŚP.

Większość zatrzymanych w areszcie, w tym policjanci
Członkowie grupy popełniali nie tylko przestępstwa związane z handlem nielegalnymi używkami. Stawiane zarzuty dotyczą również wytwarzania, handlu i posiadania broni palnej i amunicji bez zezwolenia, a także kłusownictwa i dystrybucji nielegalnych wyrobów mięsnych. Ponadto śledczy mówią o przestępstwach korupcyjnych związanych z nadużyciem uprawnień wynikających z pełnionych funkcji publicznych.

Wartość zarekwirowanego towaru akcyzowego oszacowano na 2,5 mln zł. Przez cały okres działalności grupy przestępczej skarb państwa stracił co najmniej 25 mln zł. 19 spośród 27 zatrzymanych zostało aresztowanych na okres trzech miesięcy. Są w tej grupie wieluńscy policjanci. Wobec pozostałych ośmiu osób zastosowano poręczenia majątkowe i zakazy opuszczania kraju.

- Prokurator dokonał zajęcia mienia oraz nieruchomości na łączną kwotę co najmniej 13 milionów złotych na poczet przyszłych kar i innych środków kompensacyjnych - informuje prokuratura.

„Brudne” zyski inwestowane w nieruchomości i luksusowe pojazdy
Grupa wytwarzała znaczne ilości zarówno papierosów oznaczonych podrobionymi zastrzeżonymi znakami towarowymi m.in. znanych koncernów tytoniowych, jak i krajanki tytoniowej oraz wyrobów alkoholowych. Handlowała również papierosami, które przemycano spoza krajów UE za pomocą kanału przerzutowego. Nielegalne wytwórnie były bardzo dobrze zakonspirowane, a dostęp do nich miało wyłącznie wąskie grono osób. Zyski dzielono procentowo według hierarchii pomiędzy członków grupy.

- Pieniądze uzyskane z przestępczego procederu były legalizowane za pośrednictwem podmiotów gospodarczych należących do członków grupy lub inwestowane w nieruchomości, kosztowności i luksusowe pojazdy nabywane na członków rodziny i osoby postronne – podaje Prokuratura Krajowa.

Pięciu zatrzymanym prokurator postawił zarzuty kierowania zorganizowana grupą przestępczą. Grozi za to do 10 lat pozbawienia wolności. Pozostałe osoby odpowiedzą za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, za co mogą zostać skazane na karę do 5 lat więzienia. Podejrzani to kobiety i mężczyźni w wieku od 22 do 50 lat, dla których pieniądze pochodzące z przestępczej działalności były głównym źródłem dochodu.

Śledztwo ma charakter rozwojowy i wielowątkowy. Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto