Budżet Sieradza na 2018 rok przyjęty. Radni przyjęli plan dochodów i wydatków prawie jednogłośnie

Paweł Gołąb
Budżet Sieradza na 2018 rok już przyjęty. Zgodnie z zapowiedziami jest rekordowy, z największymi od czterech lat wydatkami rzędu 180 mln zł i inwestycjami za 37 mln zł. Tempo uchwalenia było dyktowane właśnie szerokim planem robót – by jak najszybciej można było ruszyć z przetargami.

Prezydent Sieradza Paweł Osiewała nie krył satysfakcji. – To budżet ambitny. Nie ukrywam, że zależało mi na czasie, aby go uchwalić. Tempo jest ważne, bo czeka nas wiele wyzwań jak 37 milionów złotych do wydania na inwestycje. Nie chcieliśmy czekać, tylko jak najszybciej ruszyć z przygotowaniem przetargów, by już w okresie wczesno-wiosennym ruszyć z ciężkimi pracami.
Która inwestycja wydaje się najbardziej oczekiwana? Prezydent w pierwszym rzędzie wymienia odwiert geotermalny. – Myślę, że wielką satysfakcją dla mieszkańców będzie, gdy za 4-5 miesięcy będziemy mogli na ulicy Zachodniej włożyć rękę do basenu z gorącą wodą. Geotermia to nadzieja na przyszłość dla Sieradza, a nie możemy ograniczać się do 2018 roku, należy patrzeć na miasto w kategoriach perspektywy kilku czy kilkunastu lat. Tak trzeba naszą przestrzeń postrzegać, aby proponować mieszkańcom, tym obecnym czy przyszłym, coś wyjątkowego – przekonuje prezydent wymieniając także planowane baseny nad rzeką Wartą – to ze strony miasta czy finalizowane od strony papierkowej plany związane z zagospodarowaniem terenów po byłym Polmosie – to już ze strony prywatnego inwestora.
Prezydent zapewnia, że miasto wybiega już w przyszłość z kolejnymi wielkimi współfinansowanymi z zewnątrz projektami – związanymi z budową kanalizacji deszczowej czy drugą odsłoną rewitalizacji, która zawiera szereg inwestycji za prawie 160 mln zł. – To jest przygotowanie się do tego, co ma się wydarzyć. Staramy się budować markę i jakość Sieradza w przestrzeni całego województwa czy kraju.
Budżet Sieradza 2018 został uchwalony na poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej w Sieradzu. Został przyjęty praktycznie jednogłośnie przy 19 głosach za i dwóch wstrzymujących się. Pierwszy pochodził od opozycyjnego radnego Arkadiusza Góraja, który przytakiwał, że plan przyszłorocznych dochodów i wydatków jest ambitny i… - pcha Sieradz do przodu, klub radnych PO będzie więc za, ale ze skromnym wyjątkiem, bo nie byłbym sobą, gdybym nie przypomniał o budżecie obywatelskim. Nie jestem przeciw, ale w tej sytuacji wstrzymam się od głosu.
Drugi głos wstrzymujący dał radny PiS Karol Męcfal, który z kolei wytknął, że prezydent wsłuchuje się w głos mieszkańców, ale nie jego okręgu. Prezydent w odpowiedzi ripostował, że trudno mu się zgodzić z tą opinią, bo chociażby w ostatnim czasie ruszył tam remont ulicznego oświetlenia.
Po wprowadzonej autopoprawce związanej z ujęciem w przyszłorocznym planie udzielonej w ostatnim czasie dotacji dla oświaty budżet Sieradza na 2018 rok po stronie dochodów opiewa na 172 mln zł, a wydatków 182,5 mln zł. Na inwestycje przeznaczona zostanie kwota 36,9 mln zł. Deficyt budżetowy rzędu około 9 mln zł będzie pokryty poprzez emisję papierów wartościowych.

Inwestycje w 2018 roku w Sieradzu to:

Jakie główne inwestycje zaplanowało na 2018 rok miasto? Jak już informowaliśmy wcześniej to w pierwszym rzędzie geotermia, na którą przeznaczonych zostanie 12,8 mln zł. Inne to: budowa ul. Starowarckiej (500 tys. zł), budowa ul. Żabiej (2,5 mln zł), budowa ul. Zielonej (1,35 mln zł), zagospodarowanie rzeki Warty (3,2 mln zł), oświetlenie uliczne (560 tys. zł), budowa boisk na osiedlu Za Szpitalem (220 tys. zł), przebudowa tzw. Zielonego Ryneczku (1 mln zł), modernizacja stadionu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (1,8 mln zł), budowa ul. Widawskiej (1,74 mln zł), parkingi na os. Polna-Północ (2,5 mln zł), dokumentacja projektowa dróg (500 tys. zł), ciągi rowów odwodnieniowych Zapusta/os. Wola Dzierlińska (2 mln zł), infrastruktura przeciwpowodziowa (700 tys. zł) oraz place zabaw i wiaty przystankowe (100 tys. zł).

Tłumy w lokalach, sypią się kary

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

o
o,r-dyrektor

Wyższa uczelnia PiS: wydział Kłamstw i Intryg, wydział Ściemy i Tumanienia, wydział Zdrady, wydział Oszustw i Malwersacji, wydział Złodziejstwa i Niegospodarności, wydział Świństw i Wulgaryzmów, wydział Mgły i Elektromagnesów... Credo: "Nie pytaj co możesz zrobić dla Europy, pytaj ile z niej możesz zajumać" Herb - wybuchająca parówka... Absolwenci - profesjonalni PiS uarzy...

Dodaj ogłoszenie