18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet Sieradza na 2014 rok przyjęty. Decyzja zapadła na poniedziałkowej sesji miejskiej rady

Paweł Gołąb
Budżet Sieradza na 2014 rok przyjęty. Decyzja zapadła na poniedziałkowej sesji miejskiej rady
Budżet Sieradza na 2014 rok przyjęty. Decyzja zapadła na poniedziałkowej sesji miejskiej rady Fot. Paweł Gołąb
Budżet Sieradza na 2014 rok przyjęty. Z dużej chmury mały deszcz. Tak krótko określić można batalię o przyjecie budżetu Sieradza na 2014 rok. Akceptacja finansowego planu dochodów i wydatków miasta na najbliższe 12 miesięcy wcale nie była taka oczywista, bo wcześniej były nie lada zawirowania w komisji budżetowej, a potem burzliwa, prowadzona w emocjonalnym tonie dyskusja podczas sesji zwołanej głównie w tej sprawie na ostatni poniedziałek 2013 roku. Ostatecznie jednak okazało się, że nie miało to większego przełożenia na głosowanie, bo budżet przyjęto z bezpieczną większością. Przy okazji okazało się, że granica pomiędzy koalicją a opozycją mieście jest w dużej mierze umowna.

Budżet Sieradza na 2014 rok przyjęty. - To jest dobry budżet – przekonywał zgłaszający projekt prezydent Sieradza Jacek Walczak. – Znalazły się w nim i duże, i mniejsze inwestycje, na które – jeśli dołożyć nakłady w drogownictwie – przeznaczymy około 25 milionów złotych. Zaplanowaliśmy zakończenie rewitalizacji i rozpoczęcie budowy sieci światłowodowej z jednej strony, z drugiej drobniejsze rzeczy jak budowa chodnika czy modernizacja oświetlenia ulicznego.
Tak optymistycznie projektu budżetu nie oceniła opozycja, w imieniu której oficjalne stanowisko wygłosił Paweł Osiewała z Naszego Sieradza. Przeciwnicy rządzącej koalicji wytykali, że byli ignorowani, gdy zgłaszali własne propozycje do ujęcia w budżecie. A ten zaproponowany przez prezydenta ma charakter administracyjny, a nie rozwojowy. – Zgadza się pod względem księgowym, ale brakuje w nim elementów, które by pchały Sieradz do przodu – uzasadniał radny.
Linia podziału zarysowała się także na linii pomiędzy prezydentem i jego zwolennikami a radnymi SLD tworzącymi nieformalną koalicję rządzącą. Wcześniej podczas posiedzenia komisji budżetowej z funkcji jej przewodniczącego zrezygnował Maciej Spławski, a w całej komisji nie udało się znaleźć większości, by pozytywnie zaopiniować projekt budżetu. Na samej sesji zaś reprezentujący Lewicę przewodniczący rady Tomasz Olejnik zapowiedział, że uchwały w tej sprawie nie poprze i wstrzymał się od głosu.

Budżet Sieradza na 2014 rok przyjęty. Kto za, kto przeciw?

To jednak szali na korzyść przeciwników budżetu nie przechyliło. Budżet został ostatecznie przyjęty przy 12 głosach za (Aleksander Czernow, Andrzej Sroczyński, Beata Walczak, Eugeniusz Witkowski, Irena Tubilewicz, Jacek Przybyłek, Juliusz Góraj, Mirosław Owczarek, Romuald Koliński, Ryszard Perka, Stanisław Kaczmarek, Urszula Rozmarynowska), 3 wstrzymujących się (Krzysztof Chlebicz, Maciej Spławski, Tomasz Olejnik) i 6 przeciwnych (Barbara Mrozowska-Nieradko, Beata Jacyszyn, Jacek Pilarczyk, Jolanta Pietrus, Mirosław Antoni Owczarek, Paweł Osiewała).
Budżet Sieradza na przyszły rok przewiduje dochody w wysokości 122,9 mln zł, a wydatki na poziomie 121,2 mln. 1,7 mln zł nadwyżki budżetowej ma być przeznaczone na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek oraz zakup papierów wartościowych.

Więcej opinii w piątkowym tygodniku "Nad Wartą Weekend".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto