Błaszki. Wiadomo na co fundusz sołecki

Agnieszka Olejniczak
Błaszki. Fundusz sołecki podzielony
Błaszki. Fundusz sołecki podzielony Agnieszka Olejniczak
Wiadomo już jakie projekty mieszkańców znajdą się w tegorocznym funduszu sołeckim w gminie Błaszki. Burmistrz ogłosił, jakie wnioski złożone przez sołectwa będą realizowane. Razem inwestycje warte będą około pół miliona złotych.

Fundusz sołecki został zatwierdzony, choć nie obyło się bez problemów. Początkowo złożone przez sołectwa wnioski tylko w niewielkiej części spełniały wymogi. Trzeba było je poprawiać. Ostatecznie do realizacji przyjęto 53 propozycje mieszkańców. Gównie są to drobne inwestycje w świetlice i strażnice OSP oraz w wiejskie drogi.

Każde z sołectw w gminie Błaszki na swoje potrzeby w ramach funduszu mogło przeznaczyć określona kwotę. Najwyższa to nieco ponad 20 tys. zł, jaka rozdysponuje sołectwo Borysławice. Najmniej, niecałe 7 tys. zł do dyspozycji ma sołectwo Chociszew.

Wybór zadań pokazuje potrzeby w poszczególnych wsiach. Okazuje się, że dla niemal połowy najbardziej pilne są te, dotyczące dróg. Większość wsi zdecydowała się wydać swój fundusz na naprawy traktów lokalnych. Pieniądze na ten cel to zazwyczaj około 10 tys. zł.

Na zakup kruszywa do utwardzenia drogi swoje pieniądze chcą przeznaczyć mieszkańcy sołectwa Adamki, Brudzew, Domaniew i Kociołki, Gorzałów, Golków, Garbów, Kije, Kobylniki, Kokoszki, Kołdów, Korzenica, Niedoń, Morawki, Romanów oraz Woleń.

Niektóre sołectwa do zakupu tłucznia na utwardzenie dróg dołożyły jeszcze dodatkowe wydatki. Chrzanowice, oprócz lepszej drogi jeszcze dodatkowo planują kupić podkaszarkę. W Stoku Nowym wydać chcą fundusz na zakup wiaty przystankowej oraz kostki brukowej, a ponadto na 4 lampy oświetleniowe. Także w Gzikowie dodatkowo mieszkańcy chcą mieć 4 lampy uliczne. Podobnie w Jasionnej zaplanowano i tłuczeń i lampy.

Budowa oświetlenia ulicznego to także pomysł mieszkańców sołectwa Brończyn oraz Chociszew. W Grzymaczewie też chcą dwie lampy, a oprócz tego ma być kupiony tłuczeń na drogę i oczyszczony rów. Sołectwo Łubna Jakusy swoje pieniądze wyda na oświetlenie, podobnie jak Łubna Jarosłaj oraz Smaszków. Na dokumentację na uliczne oświetlenie chcą wydać fundusz Kamienna Kolonia i Kamienna Wieś.

Świetlice wiejskie i strażnice OSP to także popularne inwestycje wielu sołectw. Na remont budynku świetlicy w Żelisławiu Wsi złożą się mieszkańcy sołectw Żelisław Wieś i Żelisław Kolonia.

W Suliszewicach fundusz pójdzie na nową stolarkę w świetlicy, podobnie jak w Sarnach i Sędzimirowicach. Stolarkę i posadzki chcą wyremontować w Mroczkach Małych. Remont budynku OSP zaplanowali mieszkańcy Orzeżyna oraz Równej, gdzie chcą wymienić okna i kupić wyposażenie kuchni, ale też urządzić festyn. Remont świetlicy planuje Skalmierz. Sołectwo Cienia chce zainwestować w wyposażenie: meble do kuchni i krzesła.

Także wyposażenie świetlicy to plan Kwaskowa i Zawad. W Stoku Polskim swoje pieniądze przeznaczą na budowę sanitariatów., a we Wrzącej na remont dachu OSP. Włocin Wieś inwestuje w ogrodzenie i plac przy OSP, a Włocin Kolonia chce kupić ławki i 100 sztuk iglaków oraz piłkochwyty. Wojków chce zainwestować w ogrodzenie, podobnie jak Bukowina.

W Chabierowie mieszkańcy chcą do świetlicy zakupić płytki, papę na dach i deski, z których sami zrobią ławki. Dodatkowo chcieliby piłkochwyty na boisku. Wójcice natomiast planują odbudowę boiska. W Gruszczycach wydatki to materiały do remontu świetlicy oraz kamera monitoringu na placu zabaw.

Niektóre sołectwa mają nietypowe plany. Sudoły chcą barierek na moście, Maciszewice czyszczenia rowów, w Kalinowej konserwacji zbiornika, a w Borysławicach pieniądze będą na dokumentację na chodnik.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie