Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biblioteka Pedagogiczna w Sieradzu uhonorowała aktywnych czytelników. Młodsi pisali gęsim piórem

Paweł Gołąb
Biblioteka Pedagogiczna w Sieradzu uhonorowała aktywnych czytelników. Młodsi pisali gęsim piórem
Biblioteka Pedagogiczna w Sieradzu uhonorowała aktywnych czytelników. Młodsi pisali gęsim piórem Fot. Paweł Gołąb
Najbardziej aktywnych czytelników uhonorowała Biblioteka Pedagogiczna w Sieradzu. Książkami nagrodzono trzy panie. To w ramach Tygodnia Bibliotek. BP nie zapomniała i o najmłodszych.

Konkurs został zorganizowany po raz czternasty. Tegorocznymi laureatkami zostały Aleksandra Krajewska, Emilia Ornafel oraz Marta Wrąbel. Biblioteka Pedagogiczna po raz kolejny wyróżniła nie tylko czytelników z grona studentów, którzy wypożyczają fachową literaturę, ale także osobę, która sięgała i po inne tytuły.
Aleksandra Krajewska z Sieradza, triumfatorka w tej drugiej kategorii za miniony rok, którego dotyczył rozstrzygnięty konkurs, sięgnęła po 120 tytułów ze zbiorów BP. Wiele z nich trafiło za jej pośrednictwem do kolejnych osób, wypożyczone książki krążą potem i w kręgu jej znajomych. – Jestem takim bibliotekarzem w drugim obiegu – przyznaje z uśmiechem.
Studentki Emilia i Marta chwalą sobie bogactwo fachowej literatury w BP i szybki dostęp. – Wszystko można znaleźć na miejscu, więc to spore ułatwienie.
Jak przekonuje dyrektor BP w Sieradzu Elżbieta Kowalska, konkurs to nie tylko chęć wyróżnienia aktywnych czytelników, ale i próba zachęcenia innych, by korzystali ze zbiorów biblioteki. Jak z uśmiechem przypomina, w czasach szkolnych sama odbierała nagrody za najlepsze czytelnictwo. – Uwielbiałam czytać tak bardzo, że zdecydowałam się na drobne oszustwo. Uczyłam się gry na skrzypcach i podczas ćwiczeń w domu na pulpicie kładłam nie nuty tylko książki. Grałam wyuczoną melodię i jednocześnie przerzucałam kartki ulubionej lektury – przypomina z uśmiechem.
Konkurs przeprowadzono w ramach obchodów majowego Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Z tej okazji BP zorganizowała i inne inicjatywy. Jedną z nich – o czym już pisaliśmy - było czytanie bajek z prezydentem Sieradza. Kolejną wizyta uczniów klas drugich ze Szkoły Podstawowej nr 1 i ze Szkoły Podstawowej Zespołu Szkół Katolickich w Sieradzu, którzy poznawali historię książki i pisma od czasów najdawniejszych do współczesności. - Wygląd książki zmieniał się na przestrzeni wieków: od tabliczek glinianych z pismem klinowym, zwojów papirusowych, średniowiecznych inkunabułów z pergaminu do współczesnej książki drukowanej. Dzieci z dużym entuzjazmem podchodziły do zadań praktycznych. Tworzyły tabliczki „plastelinowe”z pismem klinowym, zwijały papirus. Największą jednak radość sprawiło im pisanie gęsim piórem maczanym w atramencie. Odwzorowywały hieroglify i próbowały pisać z nich swoje imiona. Z zainteresowaniem oglądały przygotowane ilustracje dotyczące historii książki i pisma oraz piękne książki ze zbiorów biblioteki – relacjonuje BP.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto