Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne dietetyczne porady w Sieradzu w ramach kampanii przeciw nadmiernemu spożyciu soli

Paweł Gołąb
W sieradzkim punkcie przyjmuje dietetyczka Barbara Godlewska
W sieradzkim punkcie przyjmuje dietetyczka Barbara Godlewska Fot. Robert Szymczak
Sieradz przyłączył się do ogólnopolskiej prozdrowotnej akcji, której inicjatorzy przestrzegają przed nadmiernym spożyciem soli. Zainteresowani mogą liczyć na bezpłatne porady.

Wspomniany projekt to „Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej_” - znany szerzej pod skróconą nazwą _„Zachowaj Równowagę”. Jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej, a także Ministerstwo Zdrowia. W Sieradzu realizowana jest część projektu skierowana do osób zmagających się z nadwagą i otyłością. Zainteresowani zapraszani są do dietetycznych punktów konsultacyjnych, gdzie można uzyskać bezpłatną poradę dietetyczną. Uczestniczące placówki medyczne wybierano na drodze konkursu w każdym z 16 województw.
W Sieradzu Dietetyczny Punkt Konsultacyjny został uruchomiony w NZOZ Reh-Med przy ul. Mickiewicza 14. Aby zapisać się na dietetyczną poradę należy dzwonić pod tel: (43) 65-69-475. W ramach projektu będzie przyjętych 100 osób.
W punkcie przyjmuje dietetyczka Barbara Godlewska. To we wszystkie dni powszednie bez śród w godz. 16.-20. Projekt ma być realizowany do kwietnia.

Eksperci ostrzegają przed nadmiernym spożyciem soli

jak informują organizatorzy kampanii, z biegiem lat i rozwojem badań naukowych cały czas przybywa dowodów na szeroki i bardzo szkodliwy wpływ nadmiernego spożycia soli na zdrowie człowieka. Do długiej listy chorób i powikłań dotychczas kojarzonych z działaniem soli teraz naukowcy dodają kolejne, m.in. otyłość i demencję.
Eksperci Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ) od lat apelują do Polaków o ograniczenie spożycia soli (chlorku sodu) do maksymalnie 5 g dziennie w przypadku osoby dorosłej (jedna płaska łyżeczka do herbaty), a w przypadku dzieci i młodzieży do 1,9 g – 3,75 g dziennie. Dlaczego to takie ważne? Niestety, nadmierne spożycie soli znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia wielu groźnych chorób i powikłań, takich jak: nadciśnienie tętnicze, udary mózgu, zawały serca, rak żołądka, kamica nerkowa czy osteoporoza. To jednak tylko niektóre z poważnych skutków zdrowotnych wynikających z nadmiernego spożycia soli.
- Z najnowszych doniesień naukowych wynika, że sól spożywana w nadmiarze znacząco przyczynia się także do rozwoju otyłości, zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży. Ponadto, okazuje się, że sól jest też istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju chorób degeneracyjnych układu nerwowego, w tym m.in. mikro-uszkodzeń mózgu oraz otępienia (demencji), skutkujących znacznym obniżeniem się sprawności umysłowej – _ostrzega prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia.
Niestety, z badań statystycznych i szacunków wynika, że Polacy wciąż spożywają średnio dwa, trzy razy więcej soli (10-15 g na osobę dziennie) niż wynosi bezpieczny poziom. Nie chodzi tu jednak tylko o sól widoczną dla oka, którą sami dodajemy do potraw poprzez ich solenie, ale także tę niewidoczną, znajdującą się w gotowych produktach spożywczych, które kupujemy.
W związku z licznymi zagrożeniami dla zdrowia publicznego związanymi z nadmiernym spożyciem soli Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Komisja Europejska, a także sam przemysł spożywczy próbują na różne sposoby walczyć z tym niekorzystnym zjawiskiem. Jedną z form tej walki, zastosowaną przez Unię Europejską, są zmiany prawne dotyczące informacji umieszczanych na opakowaniach produktów spożywczych.
- Zgodnie z nowymi przepisami, od 13 grudnia 2016 r., podawanie zawartości soli w produktach spożywczych na ich opakowaniach będzie obowiązkowe we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Dzięki temu konsumenci zyskają możliwość dokonywania bardziej świadomych wyborów żywieniowych, w tym m.in. możliwość kontroli nad ilością spożywanej soli –_ podkreśla dr Katarzyna Stoś, zastępca dyrektora IŻŻ.
Obecnie producenci nie zawsze podają zawartość soli na opakowaniu produktu. Zdarza się, że zamiast tego podają zawartość sodu. Warto więc wiedzieć, że 1 g sodu (Na) odpowiada 2,5 g soli (NaCl).

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto