Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpańskie zwierzęta - gdy chcemy pomóc to...

Paweł Gołąb
Bezpańskie zwierzęta - w Sieradzu psy trafiają do punktu w komunalce, potem do schroniska w Wojtyszkach
Bezpańskie zwierzęta - w Sieradzu psy trafiają do punktu w komunalce, potem do schroniska w Wojtyszkach Fot. Paweł Gołąb
Bezpańskie zwierzęta - gdy chcemy pomóc to... Błędne koło. Tak w skrócie opisuje sytuację związaną z z potrąconym, wałęsającym się po okolicy psem jedna z naszych czytelniczek z powiatu sieradzkiego. Bo ludzie postanowili mu pomóc, ale nie okazało się to łatwe, bo na przeszkodzie stanął brak umowy pomiędzy samorządem a weterynarzem, wskutek czego ten ostatni miał związane ręce, bo od strony prawnej interwencji podjąć nie mógł. Czy faktycznie mamy do czynienia z chaosem w tej kwestii? Jak w poszczególnych gminach rozwiązano problem związany z bezpańskimi zwierzętami? Gdzie ludzie mogą zgłaszać takie przypadki?

Bezpańskie zwierzęta - gdy chcemy pomóc to...- To naprawdę nie była komfortowa sytuacja. Te psy się błąkają, czasem stwarzają zagrożenie zakaźne, a jak przychodzi co do czego okazuje się, że nie można skutecznie pomóc. Bo lekarz weterynarii bez odpowiedniej umowy nie ma prawa w takich przypadkach interweniować – nie ukrywa rozgoryczenia nasza czytelniczka.
Nie był to odosobniony przypadek, jaki miał miejsce w powiecie sieradzkim w ostatnim czasie. W listopadzie minionego roku pisaliśmy o psim dramacie w gminie Wróblew. Potrącony przez auto zwierzak konał, ale mieszkańcowi, który starał się mu pomóc, nie przyszło to łatwo. Bo długo nie udawało się znaleźć weterynarza, który cierpiącemu czworonogowi ulżyłby w cierpieniach (czytaj TUTAJ).
Obowiązek zajęcia się bezpańskim zwierzakiem i ich wyłapywaniem – jak to określa ustawa o ochronie zwierząt (art. 11) – należy do zadań własnych gmin. Sprawdziliśmy jak to wygląda w poszczególnych samorządach powiatu sieradzkiego dopytując, czy mają przyjętą odpowiednią procedurę; jakie działania są podejmowane w razie zgłoszenia o wałęsającym się psie; która gminna instytucja zajmuje się interwencją; czy gmina ma umowę na świadczenie usług w tej materii i gdzie w razie potrzeby mają się zwracać mieszkańcy?

Bezpańskie zwierzęta - gdy chcemy pomóc to... Co zapewniają gminy powiatu sieradzkiego?

Miasto Sieradz. Jak postępować w takich przypadkach, pokazała jedna z opisanych przez nas ostatnio interwencji, gdzie Straży Miejskiej zgłoszono informację o czworonogach wałęsających się w okolicy wylotówki na Zduńską Wolę. Jak relacjonował komendant SM Marek Pacyna, funkcjonariusze – zgodnie z przyjętą procedurą postępowania w takich przypadkach - przekazali sprawę do sieradzkiego magistratu, a urząd z kolei wyłapanie czworonogów zlecił miejscowemu Przedsiębiorstwu Komunalnemu. I wskazywał, by w takich przypadkach dzwonić pod numer alarmowy SM 986. Miasto ma także przyjęty program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt, który mówi o współpracy - poza SM i PK - z „Hotelem dla zwierząt i ptactwa domowego” z siedzibą w Łodzi, który prowadzi schronisko w Wojtyszkach pod Brąszewicami; stowarzyszeniem „Psiaki, kociaki i my” oraz pięcioma gabinetami weterynaryjnymi.

Błaszki. Tu, jak informuje Teresa Ciomek z miejscowego urzędu, sprawę można zgłaszać dzwoniąc do gminy lub na policję. – Sprawdzamy sprawę i jeśli zgłoszenie się potwierdzi, a właściciela nie uda odnaleźć, pies trafia do schroniska w Wojtyszkach – informuje dodając, że urząd ma podpisaną umowę z jednym miejscowym gabinetem.

Warta. Tu, jak informuje burmistrz gminy i miasta Warta Jan Serafiński, obowiązuje „Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt”, który corocznie uchwalany jest przez Radę Gminy i Miasta w Warcie. Zgodnie z nim uruchomione są w Urzędzie Gminy i Miasta w Warcie numery telefonów (43) 829-40-25 lub kom. 500 114-187, na które można kierować zgłoszenia w sprawie bezdomnego zwierzęcia wałęsającego się po terenie gminy, a funkcję koordynatora pełni wydział gospodarki komunalnej, mieszkaniowej, rolnictwa i ochrony środowiska. Natomiast po zgłoszeniu do pracowników warckiego urzędu, jak dopowiada gospodarz gminy, wyłapywaniem zajmuje się Hotel dla Zwierząt i Ptactwa Domowego Longina Siemińskiego obejmujący gabinet weterynaryjny, schronisko i centrum rehabilitacyjno-szkoleniowo-adopcyjne, z którym gmina ma podpisaną umowę. Informacja dotycząca zgłaszania i wyłapywania bezdomnych zwierząt została przekazana sołtysom i umieszczona na stronie internetowej gminy.

Złoczew. Zgłoszenia, jak informuje urząd, przyjmuje jego pracownik Janusz Palusiński w godz. 8-16 pod nr tel. 43 820-24-60 (dni robocze), a poza godzinami pracy pod nr tel. 43 820-26-58. Ta informacja jest dostępna na stronie internetowej urzędu i w gablocie przed urzędem. Gmina współpracuje z 2 gabinetami weterynaryjnymi, z którymi podpisane są umowy i posiada program opieki uzgodniony z kołami łowieckimi i fundacjami społecznymi. - Podczas zgłoszenia kontaktujemy się z jednym z gabinetów i wspólnie podejmujemy odpowiednie kroki w celu zapewnienia opieki zwierzętom oraz zminimalizowania ryzyka zagrożenia dla mieszkańców.

Brąszewice. I tu gmina ma przyjęty stosowny program. Współpracuje z Wojtyszkami i jednym gabinetem weterynaryjnym, a zgłoszenia w sprawie bezdomnych zwierząt przyjmowane są przez pracownika urzędu pod nr tel. 43 821-17-78.

Brzeźnio. Gmina ma przyjęty stosowny program i umowę z łódzkim Hotelem. Mieszkańcy o takich przypadkach powinni poinformować swojego sołtysa lub radnego, bądź bezpośrednio urząd dzwoniąc pod nr tel. 43 820-30-26 (osoba do kontaktu - Konieczny Stanisław).

Burzenin. Przyjęte procedury postępowania z bezpańskimi zwierzętami przekazano mieszkańcom w formie apelu opracowanego w lutym tego roku. W przypadku, gdy właściciel jest znany, należy fakt ten zgłosić na miejscowy Posterunek Policji. Jeśli zwierzę jest bezpańskie, ale nie stwarza zagrożenia, gmina prosi o poinformowanie swojego sołtysa, który dalej współpracuje z urzędem. Gdy pies jest ranny czy agresywny dzwonić można do urzędu pod alarmowy nr tel. 500 383-047. Gmina ma program, umowę na wyłapywanie bezdomnych zwierząt z łódzkim hotelem i nawiązaną współpracę z gabinetem z terenu gminy.

Goszczanów. Gmina, jak podaje inspektor Sławomir Bruś - ma program opieki, a w nim wyszczególniony gabinet, który zapewni w razie potrzeby opiekę weterynaryjną. Samorząd ma podpisaną umowę ze schroniskiem, które zajmuje się odłowieniem zwierzaka, a zgłoszenia o wałęsających się psach można przekazywać do sołtysów lub bezpośrednio do goszczanowskiego urzędu. - Informacja o tym, do kogo i gdzie można zgłaszać problem bezpańskich psów, jest przekazywana mieszkańcom co pewien okres czasu w formie kurendy. Informacje można również uzyskać na bieżąco u sołtysów.

Klonowa. Zgłoszenia można dokonać w urzędzie, który współpracuje z Wojtyszkami w celu wyłapania zwierząt i zapewnienia im opieki w schronisku. Opiekę weterynaryjną dla zwierząt rannych w wypadkach zapewnia umowa podpisana z miejscowym gabinetem.

Sieradz (gmina wiejska). Gmina współpracuje z Hotelem, który zapewnia i wyłapanie, i opiekę weterynaryjną w razie rannego zwierzaka. Zgłoszenia można dokonać w gminie u Jana Hankiewicza pod nr tel. 43 827-55-50 lub 605 906-506.

Wróblew. Gmina współpracuje z łódzkim Hotelem, który zajmuje się nie tylko wyłapywaniem, ale i całodobową opieką weterynaryjną w przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt. O wałęsającym się bezdomnym psie czy kocie informować należy urząd (osoba do kontaktu - Przemysław Marchwicki). W przypadku potrąconego zwierzaka schronisko w godzinach pracy informuje gmina, a po godzinie 15.30 z miejsca zdarzenia policja.psi dramatpsi dramathttps://sieradz.naszemiasto.pl/psi-dramat-pod-sieradzem-zwierze-konalo-pomocy-dlugo-nie/ar/c8-2054380

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto