Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będą kopać żwir pod ekspresówkę

Tadeusz Sobczak
Wójt Klonowej cieszy się  z  każdej nowej inwestycji na terenie gminy
Wójt Klonowej cieszy się z każdej nowej inwestycji na terenie gminy Tadeusz Sobczak
Niczym grzyby po deszczu wyrastają w powiecie sieradzkim żwirownie. Przybywa ich z każdym tygodniem. A to nie koniec

Tylko w tym roku na terenie powiatu sieradzkiego może rozpocząć działalność dziesięć nowych żwirowni. Taki popyt na żwir i piasek związany jest z budową trasy S8. W gminach, na terenie których będzie wydobywane kruszywo cieszą się na związane z taką działalnością opłaty, jakie wpłyną do ich kas. A trzeba podkreślić, że chodzi o miliony ton.

Przedsiębiorcy z niemalże całej Polski zwietrzyli dochodowy biznes na dostarczaniu kruszywa budownicznym ósemki. Stąd praktycznie każdego tygodnia do urzędów gmin wpływają wnioski o wydanie decyzji środowiskowej na wydobywanie kruszyw. 
Prawdziwy boom przeżywa gmina Burzenin. Cokolwiek ekspresówka nie przecina jej terenu, ale znajdować się będzie blisko jej granic.

- Pierwsza decyzja środowiskowa dotycząca wydobycia kruszyw została wydana na początku kwietnia i obejmuje teren górniczy o powierzchni 5,85 ha w Woli Będkowskiej - wyjaśnia Jarosław Janiak, wójt Burzenina. - Wobec trzech kolejnych podmiotów gospodarczych wszczęto takie postępowania. Chodzi o teren górniczy o powierzchni 4,7 hektara w Woli Będkowskiej, kolejny 14,05 hektara w Kopaninie oraz 8,25 hektara także w Woli Będkowskiej.

Wójt Janiak nie ukrywa, że nowe inwestycje cieszą go, bo będą generować wpływy do gminnej kasy. Chodzi o podatek związany ze zmianą użytkowania terenu oraz stawkę za każdą wydobytą tonę. Samorząd myśli także o otwarciu własnej żwirowni w Wolnicy Grabowskiej. Gdyby doszło do takiej sytaucji nie wykluczone, że gmina sama sprzedawałaby żwir pod ekspresową ósemkę.

Na jak najszybsze wydobycie kruszywa z nowej żwirowni w Lipiczach czeka wójt gminy Klonowa. Obszar na jakim ma się ono odbywać obejmuje około 24 hektarów.

- W sumie ten teren w pierwszym wniosku wynosił ponad 45 hektarów, ale okazało się, że na ponad połowę nie mamy Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania. To spowolniłoby inwestycję. Dlatego, by można było szybciej uzyskać koncesję, teren we wniosku został zmniejszony - wyjaśnia Dariusz Perdek, wójt Klonowej. - Szacuje się, że ze złoża na Lipiczu można będzie wydobyć około około miliona ton kruszywa. Od każdej tony do kasy gminy zostanie wpłacone 80 groszy. Łatwo obliczyć jaki zastrzyk gotówki możemy otrzymać. Jesteśmy typowo rolniczą gminą. To szansa dla nas. Więc chciałbym, aby wydobycie ruszyło za 2-3 miesiące.


Ze żwirowni w miejscowości Mantyka w gminie Wróblew pod ósemkę ma iść 400 tys. ton kruszywa. Parcie na kopanie żwiru w tej gminie jest tak duże, że zewnętrzne firmy chcą się ugadywać z indywidualnymi rolnikami, żeby ci wydzierżawili im grunty pod żwirownie.

- Ponieważ wiem o takich praktykach, więc uczulam rolników, aby przed podpisaniem jakichkolwiek umów w tym względzie zasięgnęli opinii prawników. Żeby potem nie mieli problemów - nie kryje Tomasz Woźniak, wójt gminy Wróblew. - Na początku niektórym może się wydawać, że zrobią interes życia. Potem może się okazać, że na przykład rekultywacja terenu pochłonie więcej niż otrzymali z dzierżawy. A firmy, która wydobywała kruszywo już nie ma.


W sąsiedniej gminie Błaszki trwa procedura związana z otwarciem żwirowni w Niedoniu, która będzie mogła dostarczyć ponad 50 tys. ton kruszywa. W okolicach Błaszek trwają jednak intensywne wiercenia. Firmy liczą na znalezienie dużych pokładów żwiru i piasku.
Boom żwirowy rozpoczął się także w gminie Brzeźnio. Stara żwirownia w Rydzewie chce się powiększyć w sumie o ponad 17 ha i rocznie wydobywać ponad 50 tys. ton. Z kolei nowa kopalnia kruszywa, na powierzchni 13 ha, może powstać w miejscowości Wierzbowa. Roczne wydobycie wstępnie określono na 100-200 tys. ton.

Żwirownia dostarczająca kruszywo pod espresówkę powstała także w gminie Warta. Żeby ciężarówki mogły przewieźć kruszywo jak najkrótszą trasą, zarząd dróg wojewódzkich zniósł obowiązujący zakaz poruszania się pojazdów o ładowności powyżej 15 ton.

Na konkretny zastrzyk gotówki może liczyć wiejska gmina Sieradz. To na jej terenie znajduje się niedawno otwarta żwirownia w Bogumiłowie. W sumie z terenu prawie 14 ha może zostać wydobytych około 3,7 mln ton kruszywa. Trafi ono głównie na budowę S8.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto