Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Atrakcyjny weekend blisko domu

Krzysztof Kaniecki, Agnieszka Olejniczak
W Zoo Safari w Borysewie na odwiedzających czeka sympatyczna puma
W Zoo Safari w Borysewie na odwiedzających czeka sympatyczna puma Fot. Krzysztof Kaniecki
Nie trzeba wyjeżdżać daleko od domu, by atrakcyjnie spędzić długi majowy weekend. Z bogatej oferty turystycznej naszego regionu wybraliśmy kilka miejsc, które warto odwiedzić.

Rozpoczął się pierwszy wiosenny długi weekend. Podpowiadamy, gdzie można w atrakcyjny sposób spędzić wolny czas.
W powiecie poddębickim są dwa miejsca, do których nie trzeba zbytnio przekonywać. To Termy Uniejów oraz Zoo Safari w Borysewie koło Poddębic. W majowy weekend zwłaszcza warto wybrać się do pierwszego w Polsce uzdrowiska bazującego na cieplicach. Od 1 do 5 maja szefowie Term postanowili wydłużyć godziny funkcjonowania kompleksu basenów. Będą czynne od godz. 9 do 22.

To raj dla miłośników gorących kąpieli w leczniczych solankach, które dały Uniejowowi status najmłodszego w kraju i jedynego w Polsce termalnego uzdrowiska. W kompleksie znajdują się baseny o łącznej powierzchni lustra wody oraz zespół odnowy biologicznej. Różnorodność saun, gabinety masażu, basen solankowy gorący i lodowy, a także komora śnieżna dostarczą gościom niesamowitych wrażeń, a ciało jest odprężone i pełne energii.
Ale Uniejów to nie tylko termy. Baseny położone są u podnóża XIV-wiecznego zamku otoczonego XIX-wiecznym parkiem. Warto je zobaczyć. Uniejów oferuje turystom także rycerskie oraz indiańskie atrakcje, a także możliwość przenocowania w wiatraku usytuowanym w unikatowej na skalę kraju Zagrodzie Młynarskiej.

Spragnieni bardziej egzotycznych wrażeń mogą wybrać się do oddalonego o niewiele ponad 10 km od Uniejowa Borysewa. Do Zoo Safari. Na powierzchni 22 ha zgromadzono ponad 300 zwierząt reprezentujących 70 gatunków i pięć kontynentów. Od niedawna mieszka tu para rzadkich żyraf siatkowanych, stadko wilków polarnych, puma amerykańska, pantera śnieżna oraz serwale. Są też lwy, tygrysy, wielbłądy, zebry, antylopy. Na najmłodszych czeka figlarnia urządzona w największym w Europie namiocie sferycznym.
Powiat poddębicki, to także szlaki turystyczne: rowerowy Gorących Źródeł i Po Ziemi Poddębickiej oraz pieszy im. Marii Konopnickiej. Amatorzy wycieczek konnych mogą skorzystać ze szlaku im. majora Hubala. W gminach Pęczniew nad Jeziorskiem i Poddębice prężnie rozwija się agroturystyka.

Na szczególną uwagę ze względów krajobrazowych i przyrodniczych zasługuje rezerwat przyrody "Dąbrowa Napoleonów". Znajduje się on przy trasie Poddębice - Uniejów.
.
Jeśli majówka na łonie natury, to na przykład na rowerze. W powiecie sieradzkim został wytyczony szlak rowerowy pod nazwą "Sieradzka eSka", bo taki przyjmuje kształt ta mapie. Ma aż 132 kilometry. Można wybrać trasę, która ma 109 km. Wiedzie z Warty przez Tubądzin, Błaszki, Wojków, Jasionną, Kliczków Mały, Oraczew, Charłupię Wielką, Smardzew, Charłupię Małą, Sieradz, Dąbrowę Wielką, zbiornik Próba, Potok, Złoczew, Kuźnicę i Klonową. Można przejechać też 23 km łącznikiem od Wojkowa przez Brąszewice do Kuźnicy. A na trasie rowerowej wycieczki jest co oglądać. Dla miłośników historii i sztuki są muzea, klasztory i dworki, a dla nastawionych na podziwianie przyrody rezerwaty, rzeki i zalewy.

Bez większych nakładów w majowe dni można wybrać się nad zalew Jeziorsko. Szczególnie dla wędkarzy to raj. Ale i miłośnicy żeglarstwa znajdą dla siebie miejsce. Na zachodnim brzegu zbiornika na terenie gminy Warta w Ostrowie Warckim powstaje przystań jachtowa. Na wschodnim w gminie Pęczniew zagospodarowano miejsce na plaże, parkingi i miejsca biwakowe.

Dla amatorów wędkarstwa atrakcja może być wyjazd do gminy Brzeźnio nad zbiornik Próba. Można tam także wybrać się rowerem trasą "Sieradzkiej eSki". Nad wodą są altany wyposażone w stoły, ławy i stojaki na rowery. Zmotoryzowani znajdą miejsca parkingowe. Próba to zbiornik na rzece Żeglina. Jego powierzchnia sięga 21 hektarów.

Najnowsza wodna atrakcja w powiecie sieradzkim to zbiornik Smardzew w gminie Wróblew o powierzchni ok. 60 ha. Infrastruktury turystycznej jeszcze nie ma. Został oddany w kwietniu. Do Smardzewa również prowadzi szlak rowerowy "Sieradzka eSka".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto