Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

80-lecie Magistrali Węglowej. Koniec remontu i przejazd zabytkowego składu

Krzysztof Szendzielorz
Taki zabytkowy parowóz będzie można zobaczyć w Tarnowskich Górach 18 listopada.
Taki zabytkowy parowóz będzie można zobaczyć w Tarnowskich Górach 18 listopada. Archiwum PKP Cargo
W tym roku przypada 80-lecie Magistrali Węglowej Śląsk-Porty. Z tej okazji PKP PLK zaplanował kurs zabytkowego pociągu. Dobiegają też końca prace remontowe "węglówki".

Nieco ponad miesiąc po pierwszych obchodach 80-lecia Magistrali Węglowej Śląsk-Porty, szykuje się kolejna atrakcja dla miłośników kolejnictwa z okazji tego jubileuszu.

18 listopada z Tarnowskich Gór do Zduńskiej Woli wyjedzie specjalny pociąg zestawiony z wagonów z węglem, ale i z historycznych wagonów pasażerskich. Skład poprowadzi parowóz Ty 42-107. Na poszczególnych stacjach organizatorzy przewidzieli różne atrakcje. Samym pociągiem mieszkańcy nie będą mogli pojechać. Zabytkowy skład będzie można jednak zobaczyć 18 listopada z samego rana na tarnogórskiej stacji. Wyjazd składu zaplanowano o godz. 10.

Pociąg po drodze do Zduńskiej Woli zatrzyma się także o godz. 11.05 w Herbach Nowych i o godz. 11.59 na stacji w Kłobucku. W Herbach zaplanowano zwiedzanie sali tradycji Magistrali Węglowej, a w Kłobucku wodowanie parowozu, które potrwa około pół godziny. Przyjazd do Zduńskiej Woli-Karsznicach zaplanowano o godz. 15.

Na 80-lecie Magistrali Węglowej PKP PLK zafundowało też tej trasie rewitalizację w województwie śląskim. Remont linii nr 131, czyli popularnej "węglówki" polega na wymianie torów, sieci trakcyjnej, przebudowie obiektów inżynieryjnych oraz oświetlenia na odcinkach Bytom – Tarnowskie Góry i Kalety – Strzebiń.

Prace dobiegają końca. Obiektom inżynieryjnym przywrócono docelowy stan, a przebudowa nawierzchni na przejazdach kolejowo-drogowych zwiększyła poziom bezpieczeństwa na tych skrzyżowaniach. Wykonano już większość prac. Ich zakończenie jest planowane w listopadzie. Koszt remontu linii kolejowej nr 131 przekracza 50 mln zł netto.

Linia nr 131 tzw. Węglówka ma kluczowe znaczenie dla transportu towarów (głównie węgla) z Górnego Śląska, Częstochowskiego Okręgu Przemysłowego oraz Rybnickiego Okręgu Węglowego do portów w Gdańsku i Gdyni. Na odcinkach objętych rewitalizacją, dwutorowa linia Chorzów Batory - Tczew, jest linią magistralną o znaczeniu państwowym, należącą do międzynarodowych linii transportu kombinowanego AGTC, korytarz CE-65. W tym roku przypada 80-lecie Magistrali Węglowej. Budowa trasy łączącej Górny Śląsk, Zagłębie Dąbrowskie z wybrzeżem była jedną z największych inwestycji okresu międzywojennego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto