Nasza Loteria

2022 ogłoszony Rokiem UNESCO w gminie Uniejów. To efekt wpisu na światową listę. Co jest planowane z tej okazji? ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Ogłoszenie Roku UNESCO w gminie Uniejów to efekt wpisania kwiatowych dywanów ze Spycimierza na światową listę
Ogłoszenie Roku UNESCO w gminie Uniejów to efekt wpisania kwiatowych dywanów ze Spycimierza na światową listę Urząd Miasta w Uniejowie / uniejow.pl
2022 został ogłoszony w gminie Uniejów rokiem UNESCO. To oczywiście efekt wpisu słynnych kwietnych dywanów ze Spycimierza układanych w Boże Ciało na światową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości przez tę organizację działającą w ramach ONZ. To oznacza szereg ciekawych inicjatyw i wyjątkowej oprawy tegorocznego święta.

Rok UNESCO w gminie Uniejów został ustanowiony uchwałą przyjętą na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Uniejowie. Jak zapowiada Urząd Miejski w Uniejowie w efekcie na przestrzeni całego roku 2022 odbywać się będzie bogata seria inicjatyw. Te na celu będą miały:

  • upowszechnianie wiedzy o tradycji układania kwiatowych dywanów na procesje Bożego Ciała,
  • upowszechnianie wiedzy o Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO),
  • zacieśnianie współpracy ze Stowarzyszeniem „Infioritalia” i innymi organizacjami depozytariuszy z całego świata, które kultywują tradycje układania kwiatowych dywanów,
  • zacieśnianie współpracy z szopkarzami krakowskimi i sokolnikami oraz nawiązywanie współpracy z depozytariuszami innych tradycji niematerialnego dziedzictwa wpisanymi na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

Z okazji wpisu tradycji na listę UNESCO w połowie grudnia w Spycimierzu odbyła się podniosła uroczystość. KLIKNIJ W LINK PONIŻEJ.

Kwietne dywany ze Spycimierza na światowej liście UNESCO. Z ...

Jak dodaje uniejowski urząd, w związku z decyzją spodziewać się należy, że tegoroczne uroczystości Bożego Ciała w Spycimierzu doczekają się szczególnej, wyjątkowej oprawy. - W Spycimierzu i Krakowie zorganizowany zostanie wspólny pokaz „Szopki krakowskie na kwiatowym dywanie ze Spycimierza”, a w ramach współpracy z zagranicznymi organizacjami praktykującymi układanie dywanów z kwiatów zaplanowana jest międzynarodowa konferencja naukowa na temat dziedzictwa niematerialnego z udziałem włoskiego Stowarzyszenia „InfiorItalia”, a także polskich oraz międzynarodowych ekspertów. Plan działania na rok 2022 obejmuje również przeprowadzenie konferencji i warsztatów dla organizacji i samorządów, z udziałem ekspertów i przedstawicieli tradycji z Polski i innych krajów.

Jednocześnie trwają starania, by tradycja spycimierska była „żywa” nie tylko w okresie święta Bożego Ciała, ale przez wszystkie 365 dni w roku. W tym celu powstaje Centrum „Spycimierskie Boże Ciało”. - Od chwili otwarcia obiektu, w jego murach każdy odwiedzający będzie mógł zapoznać się z historią układania kwiatowych dywanów oraz spróbować własnych sił w tym niezwykłym przedsięwzięciu. Centrum oferować będzie również wystawę na temat tradycji i zwyczajów objętych dziedzictwem niematerialnym, a także wirtualny spacer po Spycimierzu – zapowiada uniejowski urząd.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

szkolenie wojsko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto