Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

15 prostych sposobów na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Polski Alarm Smogowy ruszył z kampanią „Ciepło od zaraz!” INFOGRAFIKI

OPRAC.:
Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Termostaty na grzejnikach, obniżanie temperatury w pomieszczeniach, a nawet umiejętne ich wietrzenie - te i inne proste czynności pomogą obniżyć rachunki za ogrzewanie.

„Ciepło od zaraz!” - to hasło przewodnie nowej kampanii Polskiego Alarmu Smogowego. We współpracy z audytorem energetycznym PAS opracował przewodnik, jak w 15 prostych krokach ograniczyć koszty ogrzewania domu i wody. Część z nich można wcielić w życie od zaraz zupełnie bezkosztowo. Chcesz wiedzieć, jak obniżyć rachunki za ciepło? W galerii zdjęć znajdziesz infografiki z przydatnymi wskazówkami. Proste czynności mogą zmniejszyć zużycie energii o nawet kilkadziesiąt procent!

- Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wprowadzając kilka prostych zmian może znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie. Na przykład, jeśli obniżymy temperaturę w pomieszczeniu o 1 stopień to zużyjemy nawet 8% mniej energii cieplnej. Zamontowanie ekranu zagrzejnikowego to nawet 6% oszczędności, a wyregulowanie okien to kolejne 5%. Te zmiany kosztują niewiele, czasami nic, a mogą przełożyć się na znaczne oszczędności – mówi Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego.

Znaczna część polskich domów ogrzewana jest węglem spalanym w pozaklasowych kotłach, czyli tzw. kopciuchach. Obecnie to jedno z najdroższych źródeł ogrzewania, nawet po uwzględnieniu dodatku węglowego. Właściciele pieców węglowych mogą je wymienić przy wsparciu z programu Czyste Powietrze, w którym z początkiem 2023 r. znacznie zostały zwiększone poziomy dofinansowań.

- Osoby, które dotychczas nie pozbyły się “kopciuchów”, teraz narażone są na bardzo wysokie koszty ogrzewania. Mamy nadzieję, że ten rok będzie przełomowy i ludzie zaczną korzystać z dotacji w ramach programu Czyste Powietrze czy dotacji gminnych na wymianę kotłów i ocieplenie domu. Zanim to jednak nastąpi, mogą znacznie ograniczyć zużycie ciepła, korzystając ze wskazówek audytora. Najtańszą energią jest przecież ta, której nie zużyjemy – dodaje przedstawicielka PAS.

Autorzy kampanii „Ciepło od zaraz!” nie chcą jednak ograniczać się do komunikacji w mediach internetowych. Zależy im również na dotarciu do osób wykluczonych cyfrowo. Dlatego przygotowano również tradycyjne plakaty i ulotki dla samorządów gminnych. PAS liczy, że lokalne urzędy wykorzystają materiały, by pomóc osobom, które zmagają się z wysokimi cenami energii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto