Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

15 lat Koła Literackiego „Anima” w Sieradzu. Jubileusz zorganizowany w SDK obfitował w atrakcje

Paweł Gołąb
Niejeden odkryty poetycki talent, kilkadziesiąt tomików i niezliczona ilość wierszy, które nie zakończyły swojego żywota w szufladzie autora. To efekty działalności Koła Literackiego „Anima” działającego przy Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sieradzu, które właśnie świętowało swoje 15-lecie.

Poeci lubią spokój i ciszę, co więc ciągnie ich do grupy i działania razem? – Wiersze z reguły tworzy się w samotności, ale warto jest mieć przy sobie grono osób wspierających. A my sobie nawzajem pomagamy, uczymy się od siebie, dzięki czemu nasze wiersze stają się coraz lepsze i docierają do szerszego odbiorcy – odpowiada Maria Duszka, założycielka i opiekunka „Animy”.
Czy to także sposób na to, by poznać najnowsze trendy, jakie pojawiają się w pisaniu? – Zdarza się, że osoby, które trafiają do koła, potrafią pisać w stylu Adama Asnyka. Podsuwam im więc krok po kroku wiersze współczesnych poetów, rewolucyjne jeśli chodzi o formę i styl, dzięki czemu poszerza się ich myślenie o tworzeniu – z uśmiechem odpowiada Maria Duszka zastrzegając, że… - nie jestem przy tym fanką ulegania modom za wszelką cenę. Uważam, że przede wszystkim trzeba być sobą i każdy powinien pisać w takim stylu jaki lubi i to co lubi. Nie chodzi przecież o to, byśmy wszyscy tworzyli to samo.
Bycie w kole – jak dopowiada jedna z „Animek” Agnieszka Jarzębowska – daje poczucie wspólnoty… - w słowie i w tym, co czujemy. Każdy z nas przeżywa miłość, chorobę czy śmierć i ma potrzebę, by wylać te emocje na papier i przeżyć je potem z innymi. To ulga, gdy ma się przy boku wiele osób, z którymi może się nimi podzielić.
Jak dodaje poetka, to także dobry sposób na poprawę warsztatu. – Widzimy czy się powielamy, korzystamy ze swoich doświadczeń, dzielimy się uwagami. Takie świeże spojrzenie z zewnątrz jest ważne.
Da się ująć statystycznie „Animę”? Zliczenie utworów wszystkich poetów – jak przyznaje twórczyni koła Maria Duszka – to zadanie niewykonalne. Da się tego dokonać natomiast w przypadku tomików związanych z „Animą” literatów, których na przestrzeni lat wydano około 40. Przez 15 lat przez koło przewinęło się około 40 osób, a obecnie udziela się w nim aktywnie dwudziestka poetów.
Poeta i krytyk literacki z Częstochowy dr Arkadiusz Frania nie wątpi, że „Anima” jest wyjątkowa. – Nie jestem znawcą dziejów artystycznych Sieradza, ale literatura przedmiotu dotycząca okresu 1945-1989 - leksykon Ewy Głębickiej „Grupy literackie w Polsce. 1945-1989 - nie odnotowuje żadnej grupy funkcjonującej w tym grodzie. Jeżeli sytuacja nie zmieniła się w kolejnych 12 latach, powołanie w 2002 roku bytu kreacyjnego pod nazwą „Koło Literackie „Anima” w jakimś sensie uzupełniło lukę i w tym aspekcie życia literackiego miasta – przypomina gość jubileuszu, który wcześniej miał okazję zrecenzować antologię koła „Optymistyka” wydaną w 2007 roku. - Smażyć się będzie w piekle zapomnienia miasto, które nie dba o swoich poetów. Sieradz będzie w niebie. Sieradz to wyjątkowo dobre miejsce dla literatury – odnotował wówczas.
Czego życzyć „Animie” na kolejne lata? _– Miło by było, gdybyśmy mieli sponsorów pomocnych w wydawaniu kolejnych tomików czy organizacji imprez. I jak najczęściej nawiedzała nas wena, a wiersze były dobre, podobały się i trafiały do ludzi – _odpowiada Maria Duszka.
Koło Literackie „Anima” powstało 2002 r. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sieradzu mieszczącej się w szpitalu przy ul. Armii Krajowej 7. Autorzy należący do „Animy” są laureatami wielu konkursów literackich. Ich utwory zostały przełożone na kilkanaście języków obcych. Były publikowane w tomikach, a także antologiach i czasopismach ogólnopolskich i zagranicznych, m.in. w USA, Niemczech, Austrii, Serbii, Bułgarii, na Litwie i Ukrainie. Członkowie koła uczestniczyli w wielu festiwalach literackich w kraju i zagranicą, m.in. w: Niemczech, Bułgarii, Wielkiej Brytanii i na Litwie. W działaniach koła, prócz Marii Duszki, uczestniczą obecnie m.in.: Agnieszka Jarzębowska, Anna Michalska-Sapkota, Alicja Królewicz, Katarzyna Jeznach, Marika Kmieć-Wymazała, Stanisława Halina Olbińska, Jolanta Miśkiewicz, Artur Lewandowski, Dariusz Staniszewski, Marek Marciniak i Jakub Ludziejewski.
Jubileuszowy wieczór literacko-muzyczny z okazji 15-lecia odbył się w Spółdzielczym Domu Kultury w Sieradzu. W programie znalazła się także prezentacja twórczości członków „Animy" oraz koncert Andrzeja Janeczko, lidera zespołu Trzeci Oddech Kaczuchy.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto