Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

100 lat straży w Barczewie w gminie Brzeźnio. Uhonorowana została jednostka OSP i druhowie

Paweł Gołąb
Fot. OSP w Barczewie i Starostwo Powiatowe w Sieradzu
100-lecie swojej jednostki fetowali strażacy-ochotnicy z Barczewa w gminie Brzeźnio. Z okazji jubileuszu miejscowa jednostka OSP została podwójnie odznaczona. Z wyróżnień ucieszyli się także wyróżniający się druhowie.

Jak przypomina prezes OSP w Barczewie Sławomir Stachura, obecny zarząd jednostki funkcjonuje zaledwie od 17 miesięcy, a za jedno z pierwszych zadań w związku ze zbliżającym się jubileuszem uznano przygotowanie strażnicy i terenu jednostki do święta. - Mimo że czasu było bardzo niewiele, udało nam się między innymi wykonać malowanie części ścian zewnętrznych strażnicy, naprawić przewracające się ogrodzenie, wymienić na nową konstrukcję stalową mocującą syrenę alarmową, wybudować i utwardzić nowy przejazd wraz z placem parkingowym oraz założyć nowy trawnik. Wszelkie prace były finansowane jedynie ze środków własnych jednostki, pochodzących ze składek członkowskich i darowizn oraz oparte na pracy społecznej naszych strażaków.
Prezes barczewskiej straży nie ukrywa dumy z kolejnej inicjatywy - powołania do życia drużyny żeńskiej, która szybko zaczęła odnosić swoje pierwsze sukcesy w zawodach pożarniczo-sportowych zarówno na szczeblu gminnym jak i powiatowym. - Jesteśmy z naszych druhen bardzo dumni. Cieszy mnie również znaczna ilość młodych ludzi, którzy wstąpili w szeregi naszej jednostki. Mam nadzieję, że wkrótce OSP w Barczewie będzie działała coraz prężniej i będzie pozytywnie oddziaływała na życie lokalnej społeczności.
Podczas jubileuszu 100-lecia OSP w Barczewie sztandar jednostki udekorowany został Złotym Znakiem Związku OSP RP oraz odznaczeniem „Zasłużony dla Ziemi Sieradzkiej”. Za zasługi dla pożarnictwa pośmiertnie odznaczony został złotym medalem druh Sławomir Lesiak . W imieniu odznaczonego medal odebrała żona – Halina Lesiak. Odznaczeni zostali również inni druhowie. Złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa: Tadeusz Wojtyniak i Jan Pietrucha. Brązowym: Ryszard Dobrzyński, Dariusz Płachta, Jan Sztuka, Sylwester Zawadzki, Stanisław Kapica i Arkadiusz Kapica. Odznaką „Wzorowy strażak”: Mateusz Małoszczyk. Złotą odznaką drużyny młodzieżowej: Szymon Stachura. Wręczono także liczne odznaki za wysługę lat w tym trzy za 55 lat otrzymali druhowie: Tadeusz Wojtyniak, Wacław Kapica i Edward Krzymiński.

Rys historyczny ochotniczej straży pożarnej w Barczewie:

Samodzielna jednostka Straży Ogniowej w Barczewie powstała w 1917 roku. Inicjatorem założenia był Jakub Piaskowski, który był w tym czasie wójtem gminy Barczew. Dokonano wyboru zarządu straży, podczas którego pierwszym naczelnikiem został Stanisław Piaskowski, gospodarzem Teofil Zimny, sekretarzem Stanisław Zach, skarbnikiem Jakub Piaskowski, natomiast prezesem wybrano Michała Białeckiego – ówczesnego dziedzica Dębołeki.

Początki istnienia straży w Barczewie to czasy, które były bardzo trudne dla naszego narodu z powodu trwania walk o niepodległość. Straż w Barczewie borykała się z brakiem sprzętu i pomieszczenia do jego przechowywania. Głównym sprzętem do gaszenia pożarów były wiadra, łopaty, siekiery, haki, woda i piasek. Podstawowym źródłem dochodów było organizowanie zabaw tanecznych, które organizowano na świeżym powietrzu i często połączone z zawodami, wyścigami, fontową loterią. Imprezy te przyniosły duże dochody pieniężne dla barczewskiej jednostki straży. Z uzyskanych pieniędzy zakupiono ręczną sikawkę oraz węże. Wykonano również drewniany wóz strażacki pod sikawkę, przeprowadzono szkolenia oraz wytypowano konie do użycia w razie pożaru. Sygnałem wyjazdu do pożaru była trąbka sygnałówka, na której grał Ignacy Pawlikowski.

Po zakończeniu I wojny światowej i odzyskaniu przez Polskę niepodległości postanowiono przystąpić do budowy remizy drewnianej. Drewno przeznaczone na budowę ofiarowali mieszkańcy posiadający lasy, którymi byli Musiałek, Piaskowski, Kobierzycki i Puławski. Po zgromadzeniu wystarczającej ilości drewna zdecydowano się na rozpoczęcie budowy w 1923 roku.

W 1924 roku naczelnikiem straży w Barczewie został Jan Uczak, który doprowadził do ukończenia budowy remizy. Byliśmy w tym czasie jedną z bardzo nielicznych straży, która posiadała własną remizę strażacką. W ówczesnym czasie Straż w Barczewie należała do 14-tej jednostki w powiecie sieradzkim.

W dniu 22 kwietnia 1926 roku straż w Barczewie przeżywa wielkie wydarzenie. Powstał pożar, który ogarnął zachodnią część Barczewa. W wyniku tego nieszczęścia 19 rodzin zostało pozbawiony dachu nad głową. W latach 1926-1938 pożary powstawały coraz częściej, w wyniku których wieś Barczew została spalona całkowicie.

W 1938 roku zarząd na czele z naczelnikiem Józefem Nowakiem wyraża zgodę na przeznaczenie budynku remizy na kaplicę. Po szybkiej przebudowie 25 grudnia 1938 roku odprawiana zostaje pierwsza msza św., która została odprawiona przez ks. Władysława Stachurę. Była to pierwsza po jego wyświęceniu odprawiona msza św. w rodzinnych stronach.

W 1939 roku Barczew oraz okoliczne wioski zostają włączone do poligonu wojskowego. Niemcy wysiedlają wszystkich mieszkańców wsi. Ludzie są wywożeni do Niemiec, Austrii, Francji. Na terenie Barczewa powstaje poligon, a pola uprawne zamieniają się w ugory. Taki stan rzeczy utrzymuje się, aż do zakończenia II wojny światowej. W lutym 1945 roku wracają do Barczewa pierwsze rodziny wysiedlone.

W dniu 20 lipca 1947 roku zwołano pierwsze po wojnie strażackie walne zebranie, w którym udział wzięli wszyscy mieszkańcy Barczewa. Na zebraniu dokonano wyboru zarządu straży. Prezesem został Michał Pustelnik, v-ce prezesem Tadeusz Zawadzki, naczelnikiem Ignacy Lesiak, v-ce naczelnikiem Feliks Gałafin, adiutantem Stanisław Molski, gospodarzem Józef Dobrzyński, skarbnikiem Stefan Wojtyniak. Nowo wybrany zarząd przystępuje do odnowienia remizy i przywraca jej pierwotną funkcję, z kaplicy na strażnicę.

16 stycznia 1952 roku na walnym zebraniu przyjęto i odczytano statut straży. W dniu 13 maja 1954 roku dokonano zakupu wozu pod beczkę oraz mundurów, których zakup sfinansowano z dochodów uzyskanych z zabaw. W tym czasie jednostka w Barczewie liczyła 50 czynnych strażaków.

W 1958 roku dokonano kupna motor pompy, po wcześniejszym przeszkoleniu dwóch strażaków: Jana Pustelnika oraz Zdzisława Molskiego. W dniu przekazania motor pompy w skład zarządu OSP w Barczewie wchodzili: prezes Michał Pustelnik, naczelnik Jan Sobieraj, skarbnik Kazimierz Piaskowski, sekretarz Wincenty Wągrowski, gospodarz Józef Dobrzyński.

W dniu 23 maja 1963 odbyło się walne zebranie, na którym została podjęta uchwała, zobowiązująca zarząd do rozpoczęcia starań zmierzających do pozyskania placu pod budowę nowej remizy.

28 lipca 1968 roku nastąpiło przekazanie zbiornika wodnego do celów przeciwpożarowych. Zbiornik ten został wybudowany w czynie społecznym przy znacznym poparciu władz państwowych. Naczelnikiem straży był wówczas Zenon Bogdański, prezesem Wacław Stachura.

W dniu 26 października 1968 roku dokonano akt wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowego Domu Strażaka w Barczewie. Treść tego aktu podpisał Wincenty Wągrowski, a następnie umieścił go w zakorkowanej i opieczętowanej butelce. Wmurowania tego aktu dokonał Zdzisław Berliński. Miejsce wmurowania to narożnik fundamentu od strony agronomówki – szczyt południowy. Do wybudowania strażnicy powołany został komitet w składzie: Stachura Wacław, Bogdański Zenon, Wągrowski Wincenty, Strumiński Kazimierz, Molski Stanisław (syn Feliksa), Dobrzyński Józef, Pustelnik Michał, Zawadzki Jan, Berliński Zdzisław, Molski Czesław, Dankowski Marian, Pawlak Zygmunt.

W dniu 1 sierpnia 1971 dokonano przekazania do użytku Domu Strażaka w Barczewie, który został wybudowany w czynie społecznym. Ogólny koszt budowy to 618 000 zł. Rok później wybudowano wierze do suszenia węży oraz został przekazany do użytku samochód „Lublin”.

W 1978 roku zaplanowano dobudować do strażnicy budynek sanitarny. W zarządzie straży byli wówczas: prezes Wacław Stachura, naczelnik Stanisław Koper, gospodarz Józef Dobrzyński, skarbnik Edward Krzymiński, sekretarz Wincenty Wągrowski.

W roku 1980 jednostka w straży w Barczewie otrzymała nową motopompę. W dniu 23 stycznia 1985 roku jednostka otrzymała samochód STAR 25A, w którego przekazaniu brali udział prezes Rycielski Jerzy oraz naczelnik Jędrzejewski Dionizy

Od 1 stycznia 1991 OSP Barczew zaczyna podlegać pod Urząd Gminy w Brzeźniu. 10 lutego 1991 roku podczas walnego zebrania do zarządu wybrano: prezes Stanisław Zimny, naczelnik Tadeusz Gruchot, skarbnik Edward Krzymiński, gospodarz Tadeusz Wojtyniak, sekretarz i kronikarz Wincenty Wągrowski, zastępca naczelnika Jerzy Stefaniak, członek zarządu Zygmunt Pawlak. Przewodniczącym komisji rewizyjnej został wybrany Stanisław Kapica, członkami Jan Zawadzki i Sławomir Lesiak.

Rok później na posiedzeniu zarządu postanowiono zorganizować uroczystość istnienia 75 - lecia straży w Barczewie. Jednocześnie postanowiono dokonać kupna sztandaru OSP w Barczewie. Poświęcenia sztandaru dokonał ks. kanonik Zenon Dereszewski w dniu 31 maja 1992 roku.

W dniu 28 grudnia 1992 roku zakupiono z kopalni Bełchatów samochód dla straży– STAR 266.

W 1995 ochotnicza Straż Pożarna w Barczewie zwiększyła powierzchnię swojego terenu o 2 metry od strony agronomówki w celu wykonania wjazdu na część działki zlokalizowanej za remizą.

W roku 1996 w miejscowości Barczew doszło do serii pożarów, począwszy od 21 listopada, kiedy to spaliła się stodoła państwa Pasierbów, 26 listopada - spaliła się stodoła państwa Berlińskich, natomiast 1 grudnia - spaliła się stodoła państwa Jędrzejewskich.

W 2001 roku odbyło się walne zebranie, podczas którego w skład zarządu zostali wybrani druhowie: prezes Stanisława Zimnego, naczelnik Tadeusz Gruchot, zastępca naczelnika Jerzy Stefaniak, skarbnik Edward Krzymiński, sekretarz Arkadiusz Kapica, chorąży Sławomir Lesiak, kronikarz Dariusz Płachta gospodarz Tadeusz Wojtyniak, , członek zarządu Ryszard Dobrzyński.

W dniu 12 listopada 2001 roku nasz jednostka została wyposażona w nowy wóz strażacki marki „LUBLIN”, którego zakup został sfinansowany ze środków pochodzących ze sprzedaży STARA 266 i dofinansowania z instytucji zewnętrznych.

Okres w latach 2001-2015 to okres mniejszego zaangażowania naszej jednostki w działalność ochrony przeciwpożarowej i ograniczenie działalności do uczestnictwa w wydarzeniach społeczno – kulturalnych, sportowych i kościelnych. W tym czasie dokonano w naszej strażnicy kilku inwestycji związanych miedzy innymi z naprawą przeciekającego dachu, z położeniem nowych płytek na podłodze w sali głównej oraz sanitariatach. Nastąpiło również mniejsze zainteresowanie społeczne angażowaniem się i wspieraniem działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Barczewie.

W dniu 5 marca 2016 roku podczas walnego zebrania wybrano nowy zarząd w skład którego weszli: prezes – Sławomir Stachura, naczelnik – Arkadiusz Kapica, sekretarz – Witold Dobrzyński, skarbnik – Mirosław Kurowski i gospodarz – Kasjan Dobroń. W latach 2016-2017 przystąpiono do wykonania prac remontowo – modernizacyjnych dotyczących konstrukcji „syreny alarmowej „ i budynku strażnicy wraz z terenem otaczającym.

W ostatnim roku do naszej jednostki wstąpiło ponad 20 nowych druhów oraz kilkanaście pań. Wobec powyższego w OSP w Barczewie została utworzona sekcja żeńska. Obecny stan Ochotniczej Straży Pożarnej w Barczewie wynosi 64 czynnych druhen i druhów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto