10 lat Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych Ab Ovo w Sieradzu

Paweł Gołąb
10-lecie obchodziło Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych Ab Ovo w Sieradzu. Społecznicy w ciągu dekady zrealizowali wiele integracyjnych projektów na rzecz swoich podopiecznych. Rocznicowe obchody były okazją do wyróżnienia przyjaciół stowarzyszenia. Nie zabrakło i jubileuszowego tortu.

Stowarzyszenie powstało przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sieradzu. Większość grupy społeczników stanowią nauczyciele i terapeuci tej placówki. – Patrząc na to, co udało się nam zrobić przez to dziesięciolecie widać, że powołanie naszego stowarzyszenia okazało się potrzebne. Powstaliśmy, by można było zrobić coś więcej dla naszych dzieci. Publiczne placówki edukacyjne, nie ma co ukrywać, są głęboko niedofinansowane i pieniędzy wystarcza im na codzienną działalność dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńczą. By ją uatrakcyjnić, trzeba szukać pieniędzy poza systemem i taki był zamysł powołania Ab Ovo – argumentuje prezes stowarzyszenia Urszula Dalmata.
Stowarzyszenie – jak podkreśla Ab Ovo - prowadzi działalność społecznie użyteczną na rzecz i w imieniu osób niepełnosprawnych oraz pełnosprawnych popierających ideę integracji. - Staramy się wesprzeć tych, którym los nie oszczędził trudności fizycznych i materialnych. Pragniemy przede wszystkim ukazać dzieciom i młodzieży promyk nadziei na to, iż nikt nie zostaje sam, a marzenia mogą się spełniać.
Cele stowarzyszenia to: wspieranie integracji osób pełno - i niepełnosprawnych umysłowo i fizycznie; działanie na rzecz wyrównania szans, przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych; organizowanie pomocy w przystosowaniu do życia w społeczeństwie osób niepełnosprawnych; wspieranie rozwoju osób niepełnosprawnych poprzez rehabilitację i zaopatrzenie w sprzęt rehabilitacyjny, a także rozwijanie zainteresowań i aktywności twórczej młodzieży oraz promowanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu: organizowanie konkursów, wycieczek, przeglądów, festiwali i imprez o charakterze artystycznym. Podczas uroczystości jubileuszowej nadano tytuły honorowych członków stowarzyszenia oraz wręczone podziękowania dla osób zaprzyjaźnionych i czynnie wspierających działalność stowarzyszenia Ab Ovo.

10 lat Ab Ovo. Jakie projekty zrealizowano?

Rok 2008 - Realizacja projektu ,,Tacy Sami” w ramach unijnego programu ,,Młodzież w Działaniu” Od 1.02.08 do 20.05.08 50 osób – 50 osób - młodzieży pełnosprawnej i niepełnosprawnej uczestniczyło w warsztatach (razem 48 godzin) muzycznych, plastycznych, teatralnych, integracyjnych, medialno - wolontariackich

Rok 2010 - Realizacja kampanii społecznej ,,Obudź w sobie brzydkie kaczątko”, której celem było wzbudzenie refleksji i dyskusji na temat sposobu postrzegania i emocji, jakie wzbudza obecność osoby niepełnosprawnej w społeczeństwie.

Rok 2011-2012 - Realizacja projektu „W teatrze życia rodzinnego” w ramach Programu Równe Szanse - Kolorowa Akademia, finansowanego ze środków Fundacji Agory i Fundacji im. Stefana Batorego

Rok 2014

1. Realizacja Projektu Jestem Bezpieczny edycja 2 – rządowy program na lata 2014-2016: ,,Bezpieczna i przyjazna szkoła” – przeprowadzenie cyklu zająć edukacyjno - profilaktycznych i spotkań warsztatowych dla 100 uczniów. Projekt współfinansowany przez Kuratorium Oświaty w Łodzi.
2. Realizacja programu profilaktycznego: ,,Zielone Światło Dla Życia” we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Sieradzu, Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Sieradzu oraz Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Sieradzu. Działania profilaktyczne realizowane w ramach programu wspierali Powiat Sieradzki i Publiczne Gimnazjum Gminy Sieradz. Projekt finansowany ze środków Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi.

Rok 2015

1. Realizacja Projektu Jestem Bezpieczny edycja 3 – rządowy program na lata 2014-2016 ,,Bezpieczna i przyjazna szkoła” – przeprowadzenie cyklu zajęć edukacyjno-profilaktycznych i spotkań warsztatowych dla 100 uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Sieradzu oraz Publicznego Gimnazjum Gminy Sieradz. Projekt współfinansowany przez Kuratorium Oświaty w Łodzi
2. Realizacja programu ,,Podniesienie sprawności fizycznej osób niepełnosprawnych” w ramach programu Polskie Nadzieje Olimpijskie finansowanego przez Fundację Polsat

Ponadto cyklicznie każdego roku stowarzyszenie w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym organizuje, bądź wspiera organizację:

- Przeglądu twórczości artystycznej dzieci i młodzieży niepełnosprawnej

z terenu województwa łódzkiego ,,W krainie baśni, pieśni i tańca”;

- Pikniku integracyjnego z okazji Dnia Dziecka;

- Wycieczek edukacyjno-integracyjnych;

- Konkursów: ortograficznego, historycznego, kulinarnego, plastycznego;

- Uroczystości szkolnych: andrzejki, wigilia, śniadanie wielkanocne, bal karnawałowy, powitanie wiosny.

Stowarzyszenie dofinansowuje także udział dzieci w turnusach rehabilitacyjnych oraz zakup sprzętu specjalistycznego dla dzieci niewidomych i słabo słyszących.

Informacje szczegółowe na www.stowarzyszenieabovo.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jak pracuje się kobietom w Polsce? Zobacz ranking

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie