Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

1 maja w Sieradzu w latach 80. W pochodach szedł Rakowski, prezydent Kłos ZDJĘCIA

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
1 maja w Sieradzu w latach 80. W pochodach szedł Rakowski, prezydent Kłos
1 maja w Sieradzu w latach 80. W pochodach szedł Rakowski, prezydent Kłos Archiwum rodziny Turbińskich
Prezentujemy absolutnie unikalne zdjęcia pochodów pierwszomajowych w Sieradzu w latach osiemdziesiątych. Niektóre z nich publikowane są po raz pierwszy. Warto zwrócić uwagę na hasła, jakie królowały wówczas na transparentach. Fotografie pochodzą z archiwum rodziny Turbińskich.

Na niektórych fotografiach uwieczniony został Mieczysław Rakowski, który od 29 lipca 1989 roku do 29 stycznia 1990 był I sekretarzem KC PZPR, wcześniej bo od 27 września 1988 do 2 sierpnia 1989 prezesem Rady Ministrów, a od 12 lutego 1981 do 12 listopada 1985 wiceprezesem Rady Ministrów. Z kolei od 6 listopada 1985 do 17 czerwca 1988 piastował funkcję wicemarszałka Sejmu IX kadencji PRL. Raczej właśnie w tym okresie czasu zawitał do Sieradza.
Na zdjęciach jest także Michał Kłos, prezydent Sieradza od 15 czerwca 1977 roku do 19 czerwca 1990.

Pochody pierwszomajowe w Sieradzu chodziły nie tylko ulicą Sienkiewicza, ale także Kościuszki, czy też Żwirki i Wigury. Bywała także trybuna na Rynku, gdzie uczestnicy manifestacji wysłuchiwali przemówień wygłaszanych z reguły przez lokalnych dygnitarzy partyjnych.

Pochód był dużym wydarzeniem dla mieszkańców nie tylko Sieradza, ale całego regionu. Punktem honoru zakładów pracy oraz różnorakich organizacji społecznych i sportowych była jak najliczniejsza obecność na tym wydarzeniu. Nie wypadało wręcz nie być na pochodzie. Niektórzy chodzili też z czysto praktycznych względów, bowiem przy okazji 1 maja organizowano kiermasze, na których można było kupić niedostępne zazwyczaj towary i produkty.

Jeśli chodzi o wspomnianą ulicę Sienkiewicza, to trybuna honorowa, na której było miejsce dla przedstawicieli Komitetu Powiatowego i Miejskiego PZPR oraz władz miasta i powiatu, a także przedstawicieli młodzieży i przodowników pracy, znajdowała się obok istniejących do dziś tzw. bloków wojskowych, które zbudowano w drugiej połowie lat 30 dla kadry oficerskiej 31. Pułku Strzelców Kaniowskich. Bloki do dziś zadziwiają solidnością wykonania oraz przestronnością mieszkań.

Zdjęcia pochodzą z archiwum rodziny Turbińskich. Dziękujemy!
Jeśli ktoś rozpoznaje postaci na zdjęciach prosimy pisać w komentarzach.

1 maja w Sieradzu w latach 80. W pochodach szedł Rakowski, prezydent Kłos

1 maja w Sieradzu w latach 80. W pochodach szedł Rakowski, p...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto