18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wyklęci na wystawie w Sieradzu. Ekspozycja poświęcona żołnierzom podziemia czynna do 20 marca

Paweł Gołąb
Wyklęci na wystawie w Sieradzu. Ekspozycja poświęcona żołnierzom podziemia czynna będzie do 20 marca
Wyklęci na wystawie w Sieradzu. Ekspozycja poświęcona żołnierzom podziemia czynna będzie do 20 marca Fot. Paweł Gołąb
Wyklęci na wystawie w Sieradzu. Poświęcona żołnierzom zbrojnego podziemia ekspozycja „Bohaterowie wyklęci” została otwarta w sobotnie popołudnie w Galerii Teatr w Sieradzu. Był to jeden z elementów obchodów przypadającego na 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Wyklęci na wystawie w Sieradzu. Na ekspozycję składają się plansze poświęcone poszczególnym żołnierzom zbrojnego podziemia, tytułowym „Bohaterom wyklętym”. – Święto zostało ustanowione z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego – przypomina Rafał Matysiak, wiceprezydent Sieradza. – Sam nie doczekał jego uchwalenia, ale mógłby być z niego dumny, bo obchody znalazły należny im rozmach. Bo żołnierze wyklęci byli bohaterami, którzy walczyli za nasz kraj najpierw z okupantem niemieckim, potem sowieckim nierzadko poświęcając życie. Byli niezłomni i trzeba o nich przypominać, bo stanowią przykład dla wszystkich, którzy muszą walczyć o swoje wartości.
Wyklęci na wystawie w Sieradzu. Na sobotnie obchody złożył się także wykład Artura Ossowskiego z Instytutu Pamięci Narodowej „Leśni – historia żołnierzy wyklętych”, projekcja filmu „Zagadka kapitana Z-24” oraz msza święta odprawiona w kościele garnizonowym i złożenie kwiatów pod pomnikiem Piłsudskiego.
Jak przypomina Artur Ossowski z IPN, powojenna partyzantka, która miała na celu sprzeciw wobec sowietyzacji Polski wchłonęła, biorąc pod uwagę tylko zbrojnych prawie 40 tys. osób. Charakterystyczny dla tworzących ją formacji, poza Wolnością i Niezawisłością, był brak centralnego kierownictwa. Do 1954 roku żołnierzom wyklętym udało się rozbić prawie 70 katowni. Niestety cena tego była wysoka. 10 tys. osób poległo bezpośrednio w walce, 20 tys. zostało zamęczonych w więzieniach czy obozach, kolejne 10 tys. wyklętych objęły wydane przez wojskowe sądy wyroki śmierci. Ostatni partyzant to zamordowany w 1963 roku na Lubelszczyźnie przez bezpiekę Józef Franczak ps. Lalek. – Jest czas podboju kosmosu, triumfy święci zespół Rolling Stones, Amerykanie angażują się w wojnę z Wietnamem, a w Polsce dobija się ostatniego ukrywającego się wyklętego – podkreśla smutno przedstawiciel IPN.
Wyklęci na wystawie w Sieradzu. Ekspozycję oglądać będzie można w Galerii Teatr Sieradzkiego Centrum Kultury do 20 marca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto