Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Sieradzu 2022. Powiatowa Biblioteka Publiczna zaprasza od dziś. Jaki program? PLAKATY

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
materiał organizatora
Rozpoczynający się dzisiaj Ogólnopolski Tydzień Bibliotek nie ominie także Sieradza. Przez najbliższe dni z tej okazji zaprasza do siebie Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu (ul. Żwirki i Wigury 4) zaczynając cykl ciekawych wydarzeń mocnym akcentem w postaci poniedziałkowego spotkania z Marcinem Kydryńskim.

Jak wygląda rozkład jazdy Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w PBP w Sieradzu? Placówka przedstawia

Poniedziałek 9 maja
Na początek spotkanie z radiowcem, wędrowcem i fotografem Marcinem Kydryńskim. Tym razem przyczynkiem do wizyty jest książka autorstwa gościa „O wschodzie". Początek o godz. 17 w PBP przy ul. Żwirki i Wigury 4.

  • O Wschodzie jest książką intymną, chwilami wręcz ostentacyjnie, dojmująco szczerą. Autor nazywa ją swoją duchową autobiografią. Wraca nie tylko na Wschód, ale i do świata dzieciństwa, pierwszych miłości, olśnień w sztuce i dramatu utraty najbliższych.
  • „Wierzę, że że przywołana przy tej okazji osobista antologia myśli Wschodu przyniesie Państwu, w te i przyszłe niełatwe dni, pewne pocieszenie”.

Marcin Kydryński – radiowiec, wędrowiec, fotograf. Autor i kompozytor piosenek, producent płytowy, organizator koncertów i festiwali. Od 1989 roku był jednym z filarów radiowej Trójki. Odszedł w geście protestu przeciw upolitycznieniu stacji i od lipca 2020 roku prowadzi autorską audycję w Radiu Nowy Świat. Uhonorowany medalem Ordem de Merito przez prezydenta Portugalii, za promocję kultury tego kraju. Autor książek: Upadek jest Formą Lotu: Metro Na Broadwayu (1993), Chwila Przed Zmierzchem (1996), Pod Słońce (1999), Biel. Notatki z Afryki (2016), Muzyka Moich Ulic (2017). W 2020 roku ukazała się Dal, drugi tom zapowiedzianej „Afrykańskiej trylogii”, zbiór esejów wokół starych fotografii z epoki kolonizacji. Rocznik 1968. Mieszka w Warszawie, Lizbonie i na farmie nad Liwcem.

Wtorek 10 maja

Zapraszamy na cudowną podróż do krainy kangurów, w którą zabierze nas 10 maja pani Bożena Lebiedzińska. Przed laty pracowała jako nauczyciel języka łacińskiego w I Liceum Ogólnokształcącym w Sieradzu. Obecnie jest na emeryturze i może realizować swoje marzenia o dalekich podróżach. Wśród miejsc, które już odwiedziła, można wymienić większość krajów Europy, kraje Ameryki Południowej (Boliwię, Chile, Argentynę, Peru, Brazylię), kraje Azji (Laos, Kambodżę i Wietnam). Od 26 września do 30 października 2018 roku przebywała w Australii i chce się podzielić swoimi wspomnieniami z podróży. Opowieści będzie towarzyszyć pokaz zdjęć autorskich Bożeny Lebiedzińskiej.
Początek o godz. 17.

  • Teatrzyk Kamishibai dla dzieci – godz. 10.15

Środa 10 maja

  • Spotkanie „Bystrzaki z sąsiedztwa” dla dzieci – godz. 10

Czwartek 12 maja

  • Finał konkursu „Opowiem Wam wierszem” – godz. 10.

Piątek 13 maja

Zapraszamy 13 maja na wyjątkowe wydarzenie, podczas którego po raz pierwszy przyznamy tytuł „Czytelnika Roku” czytelnikom korzystającym z wypożyczalni dla dorosłych oraz wypożyczalni dla dzieci i młodzieży. Chcemy w ten sposób uhonorować osoby, które kochają książki i każdego dnia udowadniają, że nasza biblioteka jest dla nich ważnym miejscem na kulturalnej mapie powiatu.

13 maja „uwolnimy” literaturę z bibliotecznych półek. Jak? Pomogą nam w tym sowy, które są symbolem mądrości i pojawiają się w wielu książkach, od „Mitologii” po „Harrego Pottera”. Te wyjątkowe ptaki są również nierozerwalnie związane z naszą biblioteką, ponieważ system, dzięki któremu możemy wypożyczać Państwu książki, nazywa się „sowa”. To nie wszystko. Jeszcze kilka lat temu tuż obok naszej biblioteki mieszkało kilka sów uszatych. Obserwowały pracę bibliotekarzy, chroniły zbiory przed gryzoniami. Któregoś dnia odleciały, ale my o nich pamiętaliśmy.

13 maja pojawią się ponownie. Nasza biblioteka wzbogaci się bowiem o wyjątkowe rzeźby sów, które najpierw zachwyciły nas na zdjęciach w Internecie, a teraz będą zdobiły elewację budynku. Otrzymaliśmy je w darze od naszego czytelnika, pana Janusza Fenglera, którego firma P.H.U. „Ortus” od lat wspiera działania biblioteki.

Autorką rzeźb wykonanych ze złomu jest Mariola Wawrzusiak-Borcz, profesor na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Artystka mówi, że „przyroda ją karmi”, najczęściej bowiem tworzy z tego trudnego materiału zwierzęta. Pracę nad nimi będziecie Państwo mogli zobaczyć podczas projekcji filmu „Rdza”, który zdobył wiele nagród na międzynarodowych festiwalach filmów dokumentalnych. Z autorem Rafałem Małeckim, absolwentem AMA Film Academy oraz Szkoły Wajdy, scenarzystą, reżyserem i montażystą będzie można porozmawiać po projekcji.
Zapraszamy 13 maja o godzinie 17 do Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu na to wyjątkowe wydarzenie łączące literaturę, rzeźbę, film, ale przede wszystkim łączące ludzi wrażliwych na sztukę.

Mariola Wawrzusiak-Borcz to artystka, która postanowiła tworzyć z tego, co inni ludzie wyrzucają. Zbiera najróżniejsze metalowe przedmioty, druty, blachy i wydobywa ukryte w nich zwierzęta. Urodziła się w Rzeszowie w 1971 roku. Studia ukończyła na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Józefa Sękowskiego. Dziś sama jest profesorem nadzwyczajnym tej uczelni. Prowadzi pracownię rysunku dla studentów od II do V roku. Otrzymała stypendium Cultural City Network Graz, Stypendium Miasta Krakowa, Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przygotowała 9 wystaw indywidualnych, uczestniczyła w 22 wystawach zbiorowych.
Rafał Małecki jest absolwentem AMA Film Academy oraz Szkoły Wajdy. Studiował także języki obce i tłumaczenie w Amsterdamie, Antwerpii i Krakowie. Scenarzysta, reżyser, montażysta filmów dokumentalnych oraz fabularnych. Interesuje się kinem zaangażowanym społecznie oraz artystycznym. Współzałożyciel i współwłaściciel studia postprodukcyjnego Moviematic. Jego debiut reżyserski, film dokumentalny "Rdza" był nagradzany na FilmArte Festival in Madrid, Hiszpania - Best Short Award, The Fine Arts Film Festival in Venice, USA - Best Cinematography Award, River Film Festival, Włochy - Jury Special Mention, Semana de Cine de Lugo, Hiszpania – Special Mention, Złoty Samorodek, Polska – Best Documentary Award, Cinalfama, Portugalia – Best Debut Award, Best Medium or Feature Award, In Love with Art Festival, Rosja – Grand Prix.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto