MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski Dzień Trzeźwości w Sieradzu 2016. Z tej okazji odbyła się konferencja profilaktyczna

Paweł Gołąb
Profilaktyczną konferencją uczczono w Sieradzu, tradycyjnie już, Ogólnopolski Dzień Trzeźwości. Do udziału zaproszono głównie młodzież. Na uczestników czekały nie tylko przestrogi w formie prelekcji, ale także teatralny spektakl w wykonaniu ich rówieśników oraz wystawa fotograficznych zdjęć również autorstwa młodych ludzi. A na zwieńczenie koncert-przestroga.

Tegoroczna konferencja profilaktyczna z okazji Ogólnopolskiego Dnia Trzeźwości odbyła się Teatrze Miejskim Sieradzkiego Centrum Kultury pod hasłem „Jestem trzeźwy – myślę trzeźwo”. To z inicjatywy Stowarzyszenia Abstynentów „Przystań” w Sieradzu. Jak przypomina jego prezes Władysław Keler, obchody dnia trzeźwości wzięły swój początek od inicjatywy Ewy Cendrowskiej, twórczyni programu „Wódko pozwól żyć” emitowanego w telewizji publicznej na przełomie lat 80. i 90.
- To dobra okazja, by z jednej strony przypominać o problemach, a z drugiej o miejscach, gdzie uzyskamy potrzebną pomoc, bo wiele osób mimo ciągłego informowania jest wciąż niezorientowanych – przekonuje prezes „Przystani” Władysław Keler. – To także kolejny pretekst, by młodym ludziom pokazać, że można się bawić na trzeźwo.
Prezes „Przystani” przytakuje, że współczesnym problemem jest uzależnienie nie tylko do alkoholu. – Specjalizujemy się w tej problematyce, ale jeśli ktoś zgłosi się z innym kłopotem wskażemy, gdzie może udać się po pomoc. Ale największym zagrożeniem pozostaje alkohol. Jest łatwo dostępny, niestety także dla młodych ludzi. A jeśli się powieli z kolejnymi uzależnieniami, to sytuacja danej osoby robi się naprawdę nieciekawa. A obserwuję z roku na rok, że ta granica wieku się obniża. Pracuję w stowarzyszeniu już od 29 lat i kiedyś mieliśmy do czynienia przede wszystkim ze starszymi osobami, które w swoim życiu już wiele przeszły. Teraz obserwuję, że przychodzi coraz to więcej młodych ludzi.
Ozdobą konferencji było spektakl „Szósty zmysł” w wykonaniu uczniów Publicznego Gimnazjum Gminy Sieradz pod opieką Aleksandry Sipowicz. – Chcemy pokazać jak poważny jest problem związany z nadużywaniem alkoholu i w naszym spektaklu skupiliśmy się na dramacie, jaki przechodzi rodzina pijącego oraz sam pijący – wyjaśnia Filip Jaźwiński z II klasy PGGS. – To przestroga ogólna, bo nałogów jest więcej i trzeba z nimi wszystkimi walczyć.
- Staramy się powiedzieć także to, że alkoholizm to szerszy problem. Nie może kojarzyć się na przykład tylko z bezdomnymi. Dotyka także ludzi, którzy chodzą do pracy i nie piją codziennie, ale jednak systematycznie sięgają po alkohol, na sen czy dla rozluźnienia. Nie zdają sobie nawet sprawy z tego, że już popadli w alkoholizm – _dodaje Martyna Kikowska z III klasy PGGS.
Jaki młodzi ludzie mają sposób, by w dorosłe życie wejść nie wpadając w uzależnienie? _– Wiele osób sięga po alkohol, by dostosować się do towarzystwa i być lubianym. Ale można i warto powiedzieć nie jednak potrzeba do tego odwagi. Kto jej nie ma, tego można przestrzec. Dlatego warto nagłaśniać jakie problemy można mieć wpadając w uzależnienie –
odpowiada Martyna.
Problem, jak dorzuca Filip, wśród młodych jest widoczny. - Denerwuję się, gdy jadę autobusem i słyszę jak rówieśnicy obok chwalą się, ile to nie wypili na imprezie aż koledzy musieli ich nosić. Dla mnie to głupota, bo naprawdę nie wiedzą w co się pakują.
W programie spotkania w teatrze znalazło się także podsumowanie fotograficznego konkursu i wystawa nagrodzonych w nim prac. I miejsce otrzymała Klaudia Włodarczyk z Gimnazjum nr 3 w Sieradzu, II – Mateusz Pustelnik z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Sieradzu, a III – Klaudiusz Kuśmirek z II Liceum Ogólnokształcącego w Sieradzu. Wyróżniona została ponadto Emilia Nowak z Gimnazjum nr 3 w Sieradzu.
Współorganizatorami konferencji wraz z „Przystanią” byli: Urząd Miasta Sieradza, Urząd Gminy w Sieradzu, Urząd Gminy i Miasta w Warcie, Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP i HP 5-16 w Sieradzu oraz Sieradzkie Centrum Kultury i Wydział Zamiejscowy Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Sieradzu. Spotkanie zwieńczył koncert profilaktyczny Janusza „Raptusa” Waścińskiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto